Někteří Italové v L'Aquile stále žijí po zemětřesení ve stanech. Ilustrační foto.

Někteří Italové v L'Aquile stále žijí po zemětřesení ve stanech. Ilustrační foto. | foto: Reuters

„Yes, we camp,“ vítají Obamu Italové živořící po zemětřesení ve stanech

  • 5
V malé kavárně na ulici Strinelli je po dlouhé době opět plno. Jen o několik ulic dál jsou natažené pásky, které střeží vylidněné a zemětřesením zničené město L’Aquila. Nesedí tu však místní štamgasti. Ti skončili ve stanovém táboře na opačné straně města. Na jejich místa usedli den před začátkem summitu G8 policisté, hasiči a novináři.

Skupina místních karbaníků sleduje při odpolední kávě vysílání televize RAI. "Od zemětřesení se tu nic neudělalo. Byly to tři ztracené měsíce," říká na obrazovce starosta města Massimo Cialente a policisté souhlasně přikyvují.

Netrvá to dlouho a někdo z nich vysloví jméno Silvio Berlusconi. Italský premiér je v L’Aquile nejdiskutovanější osoba. Mnozí do něj vkládali naděje, vždyť se hned po zemětřesení objevil ve městě, řídil záchranné práce, navštěvoval usedlíky, sliboval stovky milionů eur na rekonstrukci.

Letiště pro VIP je. Bydlení pro lidi ne

Jedno z nejstarších renesančních měst Itálie navštívil šestnáctkrát během tří měsíců. Naposledy tu byl minulý týden, když v L’Aquile otevíral nové letiště za víc než dva miliony eur, na němž by v případě otřesů mohl přistát vrtulník a odvézt Baracka Obamu či Gordona Browna, kteří na summit přijedou dnes, do bezpečí.

¨LL'aquila

Summit G8 se koná v italské L'Aquile od 8. do 10. července, tedy v kraji, jenž letos postihlo ničivé zemětřesení. Schůzka se měla původně konat na Sardinii, italský premiér si od přestěhování summitu slibuje ekonomickou pomoc regionu. - více se dočtete zde

Na slavnostní otevření však mnoho místních nepřišlo. "Aquilané jsou na něho naštvaní," říká student z nedalekého městečka Teramo, Francesco Storto, který po zemětřesení pomáhal vytahovat lidi z trosek. "Lidé vidí, kolik peněz se investovalo do příprav summitu G8, zatímco oni jsou stále pod stany," pokračuje.

Vzpomíná na okamžik, kdy pod troskami vyhrabal babičku. Rozplakal se. Nemohl dál. Když jeho kolegové později vytáhli zpod sutin mrtvé děvčátko, otec toho dítěte jej přišel obejmout, utřít mu slzy. "A Berlusconi těmto lidem vzkázal, že to mají brát jako dovolenou v kempu," kroutí hlavou mladík.

Jenže tříměsíční nedobrovolná "dovolená" se zajídá. "V červencových vedrech se ve stanech často tísní až šest lidí naráz, nedá se dýchat," vysvětluje dobrovolnice Červeného kříže Marina Marinelli.

25 tisíc lidí je pořád bez střechy nad hlavou

Lidé si nemohou zvyknout na malý prostor, nové sousedy, manželům chybí soukromí, a nekonečné fronty v jídelnách, prádelnách a na toaletách vyvolávají nervozitu a hádky. Starým lidem vadí děti, které při třech hodinách školy denně nevědí, jak si zkrátit čas, a dělají neplechu. Ti mladší pak pláčou, že chtějí jít domů.

Aquilané proto na stany vyvěsili nápis: Yes, we camp (Ano, kempujeme). Touto parafrází sloganu volební kampaně Baracka Obamy upozorňují, že víc než 25 tisíc lidí stále nemá střechu nad hlavou. Berlusconiho tah přesunout místo konání summitu ze Sardinie do L’Aquily se začíná ukazovat jako chyba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video