Medvěd grizzly je jedním z tradičních obyvatel Yellowstoneského parku.

Medvěd grizzly je jedním z tradičních obyvatel Yellowstoneského parku. | foto: Profimedia.cz

Vlci změnili jídelníček medvědů. Yellowstonský park řeší kauzu „bobule“

  • 32
Návrat druhů do jejich přirozeného životního prostředí může mnohdy přinést překvapivé výsledky. Přesvědčili se o tom biologové z Yellowstonského parku. Ti sem po několika desítkách let vypustili několik vlků. Zásah do prostředí byl však tak velký, že ovlivnil i život místních medvědů.

Dva velcí predátoři by si měli přirozeně konkurovat na vrcholu potravního řetězce. Konkurence v této oblasti se však tentokrát nekonala, což překvapilo i zkušené vědce.

Opětovné vypuštění vlků do obrovského Yellowstoneského parku během 90. let primárně ovlivnilo populaci místních losů. Vlci jejich počet přirozeně zregulovali což mělo za následek i ovlivnění místní flory. Losi totiž v posledních letech devastovali porosty včetně mnoha keřů s bobulemi. Díky vlkům tak roste bobulí více. A v tento moment se do hry opět vrací medvědi grizzly.

Yelowstonský národní park

Park nacházející se na území amerických států Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 %) a Idaho (1,4 %), byl vyhlášen 1. března 1872 na základě zákona schváleného americkým Kongresem a podepsaného prezidentem Ulysses S. Grantem. Je prvním a nejstarším národním parkem na světě a je známý především pro svou divočinu a řadu geotermálních úkazů, zejména pak gejzír Old Faithful, který patří mezi nejoblíbenější atrakce parku. Na území parku se nachází řada ekosystémů a dominantním z nich je subalpinský les.Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8980 kilometrů. Součástí parku je Yellowstonské jezero, které patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Jezero se nachází uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera.

Zdroj: Wikipedia

Ti totiž stejné bobule požírají na konci léta při přípravě na zimní spánek. Kvůli jejich nedostatku byli v minulosti nuceni hledat jinde a výjimkou nebyly ani případy, kdy medvědi tuhou zimu přežili jen s vypětím všech sil. Překvapivé zjištění vyplývá z nejnovější studie týmu vědců z Oregonu a Washingtonu.

"Divoce rostoucí bobule jsou typickou a velmi důležitou součástí jídelníčku medvědů, zejména na konci léta, kdy se snaží co nejrychleji nabrat váhu před hibernací," uvedl vedoucí celého výzkumného týmu William Ripple.

Podle statistické části studie se po návratu vlků zdvojnásobil počet bobulovitých keřů, populace losů naopak výrazně prořídla. "Yellowstonský park je složitým ekosystémem a medvědi grizzly jsou v něm nejdůležitějším pojítkem v rámci potravního řetězce," vysvětlil pro BBC biolog David Mattson z US Geological Survey (americká nezávislá vědeckovýzkumná vládní agentura, pozn. red.).

Méně losů a návrat na začátek

Losí populace nepůsobí problémy jen v zámoří. Negativní dopad na floru totiž mají i v Evropě. Potvrzuje to i Atle Mysterud, ekolog z univerzity v Oslu. "Ve své podstatě se nejedná o nic nového. O podobných ekologických vazbách se již spekulovalo v minulosti. Zámořská studie však ukazuje i na další nové poznatky, zejména ty ve vztahu k populacím medvědů Grizzly," uvedl Mysterud pro agenturu AP.

Pozitiva v podobě pestřejší potravy však podle některých vědců vyvažuje jednu velké "ale". V roce 1988 čítala losí populace v Yellowstoneském parku 19 tisíc jedinců. Při sčítání v loňském roce jich bylo pouhých 3 900.

Arthur Middleton z univerzity Yale připomíná, že losí maso je nedílnou součástí medvědího jídelníčku, a to zejména v jarních měsících, kdy se probouzí ze zimního spánku. "Výsledky studie jsou jistě zajímavé. Na některé věci však zapomíná. Vlci a medvědi se živí i losy. Pokud jejich počet výrazně klesne, medvědi se budou muset po potravě poohlédnout jinde a logicky zvolí alternativní řešení v podobě bobulí. Tím se dostaneme ke stejnému problému, který přinesli losi," vysvětluje Middleton.

Yellostonský národní park, USA

Yellostonský národní park, USA


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue