Zvýšená teplota může zahubit až polovinu ryb v korálových ekosystémech, upozorňuje WWF. Ilustrační foto

Zvýšená teplota může zahubit až polovinu ryb v korálových ekosystémech, upozorňuje WWF. Ilustrační foto | foto: Jiří Peterka

WWF: Ochraňte korálové útesy, nebo bude hladovět 100 milionů lidí

  • 9
Až sto milionů lidí může ztratit živobytí, pokud se okamžitě nezačne řešit ochrana korálových útesů v jihovýchodní Asii. To by mělo za následek hlad a nepokoje, uvedl ve své zprávě Světový fond na ochranu přírody. Útesy se svými bohatými ekosystémy by podle fondu mohly do konce století zcela zmizet.

Takzvaný korálový trojúhelník, který zahrnuje území Indonésie, Filipín, Malajsie, Papuy-Nové Guiney, Šalamounových ostrovů a Východního Timoru, je domovem třiceti procent světových korálových útesů. Co se týče biodiverzity, je oblast přirovnávána k amazonskému pralesu.

Korálové útesy však ničí stoupající teplota vody v mořích v důsledku globálního oteplování. K němu podle expertů přispívají emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého.

Světový fond na ochranu přírody WWF upozorňuje, že zvýšená teplota může zahubit rozsáhlé mořské ekosystémy a polovinu ryb v nich. Stane se tak, pokud se ve vyspělých zemích do roku 2020 emise nesníží o 40 procent oproti hodnotám v roce 1990.

Bez útesů propukne hlad a nepokoje

Jedna třetina z asi 300 milionů lidí v jihovýchodní Asii, jejichž příjmy jsou na přírodních zdrojích závislé, by navíc v případě zániku útesů musela opustit pobřeží a najít si novou práci.

Nedostatek potravin a zoufalství podnítí radikalismus a společenské nepokoje v oblasti, odhaduje WWF. Komerční rybolov dnes v oblasti zajišťuje roční příjmy ve výši tří miliard dolarů.

"Bude to znamenat chudobu, a když k tomu přidáme případné zaplavení pobřežních regionů, můžeme očekávat destabilizaci celých komunit," uvedl hlavní autor zprávy WWF a odborník na mořskou ekologii z Queenslandské univerzity Ove Hoegh-Guldberg. Podle něj přišel korálový trojúhelník za posledních čtyřicet let minimálně o 40 procent korálových útesů a mangrovů.

Podle WWF "cesta, kterou dnes ekologická situace ve světě postupuje, překonává nejhorší scénáře popsané ve zprávě".

"Musí být podniknuta rozhodná akce, nebo vznikne zásadní krize a statisíce unikátních druhů a celé lidské komunity se ocitnou v nebezpečí," píše se ve zprávě, která čerpá z tří set publikovaných vědeckých studií a práce dvaceti klimatologů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video