Wikipedie jde proti elitářské domýšlivosti vědců

  11:00
Wikipedie, otevřená encyklopedie dostupná na internetu, je nejúžasnějším kolektivním intelektuálním projektem, do jehož realizace se lidé pustili - a snad uspěli. Vyžaduje jednak pozornost, jednak přispění těch, komu leží na srdci budoucnost vědění.

Kvůli rychlosti, s níž se Wikipedie stala pevnou součástí kyberprostoru, prošel její skutečný význam do velké míry bez povšimnutí. Od svých šestých narozenin v roce 2007 Wikipedie nepřetržitě patří mezi deset nejčastěji navštěvovaných webových lokalit na světě. Každý den do ní nahlíží sedm procent z oněch stávajících zhruba 1,2 miliardy uživatelů internetu a míra jejího využití roste rychleji než míra využití internetu jako celku.

Wikipedie je encyklopedie, do níž může přispět každý s troškou času, výřečnosti a schopnosti práce na počítači. Každý může změnit kterékoli heslo nebo vytvořit nové a výsledek bude okamžitě zveřejněn, takže jej všichni uvidí - a případně zpochybní.

Srovnání s Britannikou
"Wiki" je havajský slovní základ, který byl v roce 2007 oficiálně přidán do angličtiny a vyjadřuje něco vykonaného v rychlosti - v našem případě jde o změny v kolektivním souboru vědění. Nějakých 4,7 milionu "wikipedistů" už přispělo k 5,3 milionu hesel, z nichž třetina je v angličtině a zbytek ve více než 250 jazycích. Navíc existuje poměrně velká skupina skalních přispěvatelů: zhruba pětasedmdesát tisíc wikipedistů se přičinilo zápisem alespoň do pěti hesel v kterémkoli třicetidenním období.

Kvalita článků je velmi různá, jak lze u sebeorganizovaného procesu očekávat, avšak není výlučně špatná. Pravda, témata vyhledávaná sexuálně neukojenými počítačovými maniaky jsou rozvedena do znepokojivě propracovaných podrobností, zatímco méně přitažlivá problematika často leží ladem.

Nicméně podle profesora práva na Chicagské univerzitě Casse Sunsteina je dnes Wikipedie citována v amerických soudních rozhodnutích čtyřikrát častěji než Encyclopaedia Britannica. Navíc hodnocení obou encyklopedií opřené o srovnatelně rozpracované vědecké články, jež bylo otištěno roku 2005 v časopise Nature, zjistilo, že Wikipedie obsahovala průměrně čtyři chyby, zatímco Britannica tři. Tento rozdíl se od té doby pravděpodobně zmenšil.

Historie a právo
Propagátoři Wikipedie o ní rozhlašují, že zvěstuje příchod "webu 2.0". Zatímco "web 1.0" usnadňoval hromadění a přenos obrovského množství rozličných informací v kyberprostoru, "web 2.0" údajně celý proces zinteraktivňuje a odstraňuje poslední hranici oddělující šiřitele a příjemce informace. To už tu ale bylo - ve skutečnosti po většinu dějin člověka.

Ostrý předěl mezi tvůrci a spotřebiteli znalostí totiž vznikl až před 300 lety, kdy si knihtiskaři zajistili královskou ochranu svého řemesla před pirátstvím na překotně se rozvíjejícím knižním trhu. Odkaz jejich úspěchu, zákon na ochranu autorských práv, nadále brzdí pokusy o proměnu kyberprostoru ve svobodný trh idejí. Dříve existovalo méně čtenářů i spisovatelů, ale byli to titíž lidé a měli poměrně přímý vzájemný přístup ke svým pracím.

Vskutku, mnohem menší, pomalejší a roztroušenější obdoba obce "wikipedistů" vznikla s nástupem univerzit v Evropě dvanáctého a třináctého století.

Rozměrné ornamentální kodexy raného středověku ustoupily přenosným "příručkám" uzpůsobeným pro jemnější dotek brkového pera. Listy těchto knih se však nadále dělaly ze zvířecí kůže, na niž se dalo snadno psát. To často ztěžovalo připisování autorství, protože text se mohl skládat ze zápisu přednášky, do něhož byly vloženy písařovy poznámky, a pak se text případně měnil, jak kniha přecházela z ruky do ruky.

Rovnost lidí
Wikipedie mnohé z těchto technických potíží napravila. Každá změna hesla automaticky vytváří historickou stopu, takže články lze číst jako to, co znalci středověku nazývají palimpsest - tedy nový text přepisovaný přes text starší.

Bohatě příležitostí projednat provedené i případné změny navíc poskytují diskusní stránky. Přestože si "wikipedisté" exempláře svých textů nemusí předávat - každý vlastní virtuální kopii - přístup k obsahu, který je Wikipedii vlastní, zůstává svou povahou hluboce středověký.

Tento přístup se zakládá na třech pravidlech: 1) žádný původní výzkum, 2) neutrální hledisko a 3) ověřitelnost. Tato pravidla jsou vytvořena pro lidi, již mají k dispozici referenční materiály, ale nemají pravomoc je hodnotit.
Právě takový byl noetický postoj středověku, který předpokládal, že všichni lidé jsou si vzájemně rovni, ale jsou podřízeni nevyzpytatelnému Bohu.

Člověk tedy nemohl doufat ve víc než v dokonale vyváženou dialektiku. Ve středověku tento přístup zplodil scholastické disputace. V kyberprostoru tatáž praxe, zavrhovaná často jako "trolling", zůstává ve Wikipedii páteří regulace jakosti.

Wikipedie ztělesňuje demokratickou středověkost, která neuznává nároky na osobní expertizu, chybí-li ověřitelné zdroje. K plnému uskutečnění tohoto ideálu by se účast ve Wikipedii mohla stát celosvětovou povinností vysokoškoláků ve vyšších ročnících. Očekávané normy chování těchto studentů přesně odpovídají obsahové politice Wikipedie: nepředpokládá se provádění vlastního výzkumu, nýbrž znalost toho, kde se nalézají výzkumné prameny a jak o nich diskutovat. Povinná účast studentů by nejen zlepšila už tak působivý kolektivní soubor znalostí, nýbrž by také mohla pomoci potlačit elitářskou domýšlivost výzkumníků v globální soustavě vědění.

© Project Syndicate/Institute for Human Sciences

. Steve Fuller

Narodil se v roce 1959, americký sociolog a historik a filozof vědy, vyučuje sociologii na University of Warwick ve Velké Británii. Je mimo jiné autorem knih The Philosophy of Science and Technology Studies či The New Sociological Imagination.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...