Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

WikiLeaks zašel ještě dál, zveřejnil seznam vhodných cílů pro teroristy

  • 1267
WikiLeaks zveřejnil seznam objektů, které Američané považují za "životně důležité" pro svou národní bezpečnost. Zahrnuje zařízení po celém světě, včetně ropovodů, továren nebo dopravních uzlů. Televize BBC seznam označila za pravděpodobně nejkontroverznější dokument, který WikiLeaks dosud publikoval.

Soupis vznikl z popudu ministerstva zahraničí a ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojených států. Ta požádala loni v únoru americké zahraniční mise, aby vytvořily seznam zařízení, jejichž ztráta nebo zničení by mohlo mít kritický dopad na zdravotnictví, jakož i na ekonomickou a národní bezpečnost USA.

Dokumenty zahrnují ropovody, podmořské kabely, komunikační centra i továrny napříč celým světem. Význam některých zařízení depeše zvláště zdůrazňují. Například uzel plynovodů u sibiřského města Nadym je označen za nejdůležitější plynové zařízení na světě.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

Soupis neobsahuje žádný objekt na území České republiky nebo Slovenska.

Nejkontroverznější informace

Ze zveřejněných informací vyplývá i to, jak jsou Spojené státy závislé na některých látkách a surovinách ze zahraničí - od dánské vakcíny proti pravým neštovicím přes guinejský bauxit až po zkapalněný plyn z Blízkého východu, upozornil deník The Times na svém webu.

List citoval experta na bezpečnost, který označil únik těchto dokumentů na WikiLeaks jako dárek pro teroristické organizace. Televize BBC uvedla, že jsou to nejkontroverznější informace, které dosud server WikiLeaks zveřejnil.

Pokud jsou USA považovány za zemi, která vede válku proti globálnímu terorismu, pak seznam je globálním adresářem klíčových zařízení pro USA, píše na webu BBC.

Britská televize zároveň upozornila, že depeše obsahuje jen jednoduchý přehled - v mnoha případech neuvádí konkrétní adresu, ale pouze město. To ovšem nezabrzdí nikoho s přístupem k internetu, podotýká.

Seznam neobsahuje žádné podrobnosti o bezpečnostních opatřeních, která dané zařízení chrání. Podle BBC by ale mohl vést k tomu, že případní útočníci budou uvažovat o větším množství terčů, zvláště když jim USA přisuzují takový význam.

Profesor z britské Warwick University Richard Aldrich tento únik okomentoval tak, že potenciálně pomáhá nacházet ozbrojencům snadné terče. "V podstatě to říká teroristům, že v tuto chvíli útočí na vysoce chráněné cíle s relativně malou hodnotou a co by mohli dělat, je útočit na vysoce ceněné terče s relativně slabou ochranou," řekl televizi BBC.

Jsou to informace pro teroristy, říká bývalý šéf diplomacie

Zveřejnění seznamu už odsoudil bývalý britský ministr zahraničí Malcolm Rifkind. "Jde o další důkaz, že (WikiLeaks) je zpravidla nezodpovědný až zločinný. Toto je druh informací, které chtějí znát teroristé," prohlásil.

WikiLeaks se ale hájí. Jeho mluvčí Kristinn Hrafnsson prohlásil: "Z hlediska bezpečnostních hrozeb (...) to neposkytuje žádné informace o přesném umístění (zařízení), jejich bezpečnostních opatřeních, zranitelnosti a podobně. Ale odhaluje to, že USA po svých diplomatech chtěly, aby je informovali o těchto věcech."

Server WikiLeaks začal zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie minulou neděli. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyř desítek let americké ambasády s Washingtonem, vyvolaly okamžitě zájem celého světa (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

Kromě toho, že prozradily třeba, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové či Vladimiru Putinovi, vyplulo na povrch i to, že měli diplomaté USA získávat mnohdy důvěrná data o pracovnících OSN. Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů.

Výběr ze seznamu

AFRIKA
Kongo: kobalt (důl a továrna). Guinea: bauxit (důl). JAR: BAE Land System OMC (závod na výrobu obrněných vozidel).

VÝCHODNÍ ASIE A PACIFIK
Austrálie
: ústí podmořských kabelů Southern Cross, závod na výrobu injekcí Midazolamu (jediní dodavatelé protilátky proti hadímu jedu).
Čína: ústí podmořských kabelů C2C Cable Network v Šanghaji, důl na germanium, šanghajský přístav, přístav v Hongkongu. Indonésie: cínový důl a továrna, ústí podmořských kabelů C2C Cable Network v Šimě, hydroelektrická přehrada. Jižní Korea: přístav v Pusanu; velké transformátory elektrické energie

EVROPA A EUROASIE
Ropovod Družba - mapa.Bělorusko
: ropovod Družba. Dánsko: ústí podmořského kabelu TAT-14; výrobce inzulínu Novo Nordisk. Francie: podmořský kabel APOLLO; výrobce inzulínu Sanofi-Aventis; turbíny a generátory hydroelektrických přehrad. Gruzie: ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan
Německo: ústí podmořského kabelu Atlantic Crossing-1, BASF Ludwigshafen: největší spojitý chemický komplex, Siemens Erlangen: v zásadě nenahraditelná produkce klíčových chemikálií. Itálie: plynovod Trans-Med; Glaxo Smith Kline. Nizozemsko: přístav v Rotterdamu; ústí podmořského kabelu Atlantic Crossing-1 v Beverwijku. Norsko: kobaltový důl. Polsko: ropovod Družba. Rusko: Nadymský uzel plynovodů: nejdůležitější plynové zařízení na světě; důl na paladium.
Španělsko: Gibraltarský průliv. Švýcarsko: Hoffman-LaRoche, Basel
Turecko: Bosporská úžina. Velká Británie: satelitní stanice v Goonhilly; ústí podmořského kabelu APOLLO, BAE Systems: zásadní pro útočné letadlo F-35

BLÍZKÝ/STŘEDNÍ VÝCHOD
Válečná flotila NATO proplouvá suezským průplavemEgypt
: Suezský kanál, Írán: Hormuzský průliv, Irák: ropný terminál v Basře, Saúdská Arábie: rafinérie v Abkajku: největší zařízení na zpracování surové nafty na světě, Jemen: Báb al-Mandab

JIŽNÍ A STŘEDNÍ ASIE
Indie
: Urísa (chromitové doly); Generamedix Gudžarát

ZÁPADNÍ POLOKOULE
Argentina
: výroba vakcíny proti slintavce a kulhavce, Brazílie: ústí podmořského kabelu Americas-II, Fortaleza; železná ruda z dolu Rio Tinto, Kanada: monumentální hydroelektrická přehrada Mica: zásadní, nenahraditelný zdroj energie pro části severovýchodu USA

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video