Server WikiLeaks (Ilustrační foto)

Server WikiLeaks (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

WikiLeaks odhalil, jak prý Čína smýšlí o KLDR. Ani by nemusela být

  • 105
Severní a Jižní Korea by se měly znovu spojit pod kontrolou Soulu, míní někteří čínští představitelé. Vyplývá to z diplomatických depeší USA, které o víkendu prosákly na internet. Kdyby prý KLDR hrozil kolaps, Čína by nijak nezasáhla a podpořila by spojení obou Korejí, napsala ve zprávě americká velvyslankyně v Soulu.

Americká velvyslankyně v Soulu v jedné z depeší cituje někdejšího náměstka jihokorejského ministra zahraničí Čon Jong-ua. Podle něj se už KLDR ekonomicky zhroutila a politicky se rozpadne do dvou tří let po smrti současného vůdce Kim Čong-ila. Čon to řekl v únoru.

Čerstvé informace o Severní Koreji a Číně, které na veřejnost unikly prostřednictvím WikiLeaks, ale odborníci považují za nepřesné.

Američané se mýlí, KLDR je pro Čínu důležitá

"Osobně si myslím, že to není přesné. Severní Korea je pro Čínu strategickou, a nikoli finanční nebo ekonomickou otázkou. USA se v interpretaci čínského názoru mýlily," sdělil agentuře Reuters profesor mezinárodních vztahů z univerzity v Pekingu Wang Tung.

Americká velvyslankyně v Soulu Kathleen Stephensová v depeši tvrdí, že Čon názor Číny na KLDR vyvodil ze své konverzace se dvěma vysokými čínskými zástupci.

Podle nich by se oba korejské státy měly sjednotit pod Jižní Koreou. Čína prý nehodlá riskovat nový vojenský konflikt na Korejském poloostrově a podpoří spojení korejských států pod kontrolou Soulu a s oporou v USA. Čon také tvrdil, že vliv Číny na KLDR je mnohem menší, než se obecně soudí.

Depeše také zachycují loňský názor tehdejšího náměstka čínského ministra zahraničí Che Ja-feie. Jednomu americkému diplomatovi působícímu v Pekingu řekl, že KLDR jedná jako "rozmazlené dítě" a snaží se vyvolat pozornost USA akcemi jako například vypálením třístupňové rakety nad Japonsko.

Název serveru se skloňuje od neděle, kdy WikiLeaks zveřejnil první část tajných diplomatických depeší. Zpráv, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, by se na internetu mělo objevit celkem asi čtvrt milionu (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

Portál vzbudil značnou pozornost už dříve. V říjnu zpřístupnil na čtyři sta tisíc dokumentů o americkém válečném tažení v Iráku. (o zveřejnění citlivých materiálů čtěte zde).

DALŠÍ NA ŘADĚ JSOU BANKY

Julian Assange v Ženevě (4. listopadu 2010)Začátkem roku chce WikiLeaks zveřejnit desetitisíce interních spisů jedné z velkých amerických bank. Řekl to zakladatel serveru Julian Assange v rozhovoru pro magazín Forbes, aniž by upřesnil, o kterou banku se bude jednat.

"Pentagon a ministerstvo zahraničí byly jen začátek," uvedl s tím, že následovat bude soukromý sektor. Věří, že odhalování interních spisů povede k vyšetřování ve velkých institucích. Zveřejnění informací podle něj "umožní pravdivý a názorný vhled do toho, jak se banky chovají na úrovni vedoucích pracovníků, takovým způsobem, který podnítí vyšetřování a reformy".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video