Indická politička a tzv. Královna nedotknutelných Májávatí na archivním snímku.

Indická politička a tzv. Královna nedotknutelných Májávatí na archivním snímku. | foto: AP

WikiLeaks: Indická Královna nedotknutelných si pro boty poslala tryskáč

  • 25
Hrdinka indické chudiny a naděje kasty nedotknutelných, ve skutečnosti ale egomaniak bažící po moci. Tak důvěrné depeše americké diplomacie líčí političku Májávatí, která stojí v čele státu Uttarpradéš. Takzvaná Královna nedotknutelných si prý například sandály nechala přivézt soukromým tryskáčem.

Drobná žena je podle důvěrných depeší prvotřídním egomaniakem a je posedlá myšlenkou, že právě ona se stane příští premiérkou Indie. Diplomaté v depeších zveřejněných serverem WikiLeaks pečlivě popisují nejbizarnější výstřelky Májávatí.

"Když potřebovala nové sandály, poslala do Mumbaí (dříve Bombaj, pozn. red.) soukromý tryskáč, aby doručil její oblíbenou značku," hlásí depeše z října 2008. Ikona nedotknutelných prý zaměstnává ochutnávače jídla, kteří měli zabránit útoku případného traviče.

Pikantní depeše

Portál WikiLeaks minulý týden zveřejnil všech přibližně 250 tisíc důvěrných depeší americké diplomacie, které dosud vypouštěl jen postupně. Americká ambasáda v Zimbabwe například v roce 2008 hlásila, že prezident Robert Mugabe má rakovinu prostaty a zemře nejpozději do roku 2013. Diplomatům to prý řekl šéf centrální banky Gideon Gono.

"Z rezidence do kanceláře si nechala postavit soukromou silnici, která je uklizena okamžitě poté, co její konvoj dorazí do cíle," hlásili diplomaté do Washingtonu další výstřelky oblíbené političky indické chudiny.

Kult osobnosti

V zevrubné analýze líčí, jak Májávatí nechala jednoho ze svých ministrů dělat dřepy, protože se dopustil drobného protokolárního prohřešku. Korupce v její Straně lidové většiny (BSP) je prý institucionalizovanou záležitostí - za možnost kandidovat do parlamentu museli zájemci zaplatit 250 tisíc dolarů (asi 4,3 milionu korun).

V posledních celostátních volbách Májávatí a její partaj oproti velkým očekáváním příliš neoslnila. V parlamentu získala pouze 21 křesel z celkových 543 mandátů, mezi nižšími kastami ale zůstává velmi oblíbenou postavou politické scény.

Pětapadesátiletá politička byla už dříve kritizována, že ve veřejných parcích nechala umístit své sochy a na veřejných mítincích se nechává vítat věncem z tísícirupiových bankovek. Někdejší učitelka stojí v čele nejlidnatějšího indického státu od května 2007.

Sama pochází z nejnižší indické kasty a její příznivci ji proto oslavují jako "Královnu nedotknutelných". Proti informacím z depeší se už ohradila - zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange je podle ní buď blázen, nebo loutka v rukou jejích politických nepřátel.

Metropole indického státu Uttarpradéš Lucknow

Metropole indického státu Uttarpradéš Lucknow

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video