Hillary Clintonová na washingtonské konferenci Fondu na obranu dětí (16....

Hillary Clintonová na washingtonské konferenci Fondu na obranu dětí (16. listopadu 2016) | foto: Reuters

Dokumenty škodící Clintonové mají WikiLeaks od Rusů, máme důkaz, tvrdí USA

  • 910
Americké zpravodajské služby prý získaly po listopadových volbách nezvratný důkaz o tom, že Rusko poskytlo elektronické dokumenty Demokratické strany portálu WikiLeaks. Materiál, který Moskva získala pomocí hackerského útoku, předala WikiLeaks prostřednictvím třetí strany, uvedli ve středu podle agentury Reuters tři američtí činitelé.

Bližší podrobnosti k tomu, jak se k důkazu dostali, neuvedli z obav, aby nevyzradili metodiku své práce. Americké tajné služby jsou o tom, že Rusko stojí za hackerským útokem, který uškodil demokratické kandidátce Hillary Clintonové před volbami, přesvědčeny již dávno. Zatím nemohly ale prokázat, jak Rusové postupovali dál.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange popřel, že by získané informace pocházely od ruské vlády. Nepopřel ale, že se k nim dostala jeho organizace přes zprostředkovatele.

Nastupující americký prezident Donald Trump stále zpochybňuje, že Rusko za hackerskými útoky stojí. Vítěz listopadových voleb opakovaně polemizuje s představiteli Ústřední zpravodajské služby (CIA), podle nichž se hackeři organizovaní ruskými rozvědkami pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Trump několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie.

McCain: Je to útok

Americký republikánský senátor John McCain označil ruské hackerské útoky před prezidentskými volbami za válečný akt. „Když se někdo pokouší zničit základy demokracie, pak ničí zemi,“ upozornil 80letý senátor. „Neříkám, že se jedná o jaderný útok. Já jen říkám, že když někdo útočí na základní struktury země, tak se jedná o válečný akt,“ dodal politik, který je znám svou krajní nedůvěrou vůči Rusku.

McCain hovořil o hackerských útocích jako o válečném činu naposledy koncem loňského roku. Řekl přitom, že Rusko musí být připraveno zaplatit cenu za kybernetické útoky na USA. Upozornil také, že na Rusko je možné uvalit mnoho sankcí, včetně restrikcí týkajících se finančních institucí.

McCain často nazývá ruského prezidenta Vladimira Putina násilníkem a vrahem. Od roku 2014 je na seznamu osob pod ruskými sankcemi v reakci na stejný seznam sestavený Američany po ruské anexi ukrajinského Krymu, obvinil Moskvu ze snahy podkopat americkou demokracii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video