V Ugandě kontrolují lidi přijíždějící z Demokratické republiky Kongo ve snaze...

V Ugandě kontrolují lidi přijíždějící z Demokratické republiky Kongo ve snaze zabránit šíření eboly (8. srpna 2014). | foto: AP

Prověřte všechny odjíždějící, vyzývají státy zasažené ebolou experti

  • 33
Světová zdravotnická organizace požádala čtveřici západoafrických zemí zasažených epidemií eboly o kontrolu všech osob opouštějících jejich území. Opatření by se měla dotknout všech mezinárodních letišť, námořních přístavů a hlavních pozemních přechodů, uvedla s odkazem na prohlášení organizace agentura Reuters.

Každému, u něhož panuje podezření na nákazu ebolou, by pak měly příslušné orgány znemožnit další cestu tak, aby nemohl nebezpečný virus šířit dále. Mezi příznaky eboly patří vysoká teplota a nevolnost, v pozdějším stádiu pak krvácení. Některá mezinárodní letiště na africkém kontinentě i mimo něj proto již dříve zavedla kontrolu teploty u všech pasažérů.

Sama světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně již dříve uvedla, že plošně omezovat například leteckou dopravu není třeba. S ohledem na to, že ebola se přenáší stykem s tělními tekutinami nakaženého, neplatí tak vysoké riziko rozšíření nákazy, jako by tomu bylo v případě respiračního přenosu.

To ovšem neznamená, že by nynější epidemie krvácivé horečky nebyla vážnou hrozbou. Ebola patří mezi jeden z nejnebezpečnějších virů, s jakým se kdy lidstvo setkalo - úmrtnost se může vyšplhat i na 90 procent. V případě současné nákazy je to asi 60 procent.

Nakažených přibývá každým dnem, hrozí rozšíření do Keni

Nynější epidemie je ovšem zvlášť závažná tím, že zasáhla kvůli mobilitě obyvatelstva hned několik zemí najednou. Je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Na svědomí má podle páteční bilance WHO již nejméně 1 145 životů a další nakažení každým dnem přibývají.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic, která s nebezpečným virem svádí boj v nejhůře postižených oblastech, odhaduje, že dostat epidemii pod kontrolu potrvá nejméně půl roku. Experti z WHO se domnívají, že nákaza patrně ještě nedosáhla svého vrcholu.

První případ infekce touto krvácivou horečkou se objevil loni v prosinci u dětského pacienta v Guineji. V únoru již virus překročil hranice sousedních států a začal decimovat také Libérii a Sierru Leone. Právě tam se přesunulo i ohnisko nákazy, zatímco počet nových případů v Guineji neustále klesá. Všechny tři státy vyhlásily kvůli epidemii mimořádný stav a přijaly zvláštní bezpečnostní opatření.

Koncem července pak nemoc zavlekl i do Nigérie muž cestující letadlem z Libérie. Krátce po příletu do největší africké metropole Lagosu zkolaboval a nedlouho poté zemřel. Předtím ale stihl nakazit ošetřující zdravotnický personál a od něj se infikovali další lidé. Počet nemocných tak v Nigérii stále stoupá.

Světová zdravotnická organizace varovala, že současná epidemie se již netýká pouze zemí západní Afriky, ale představuje mezinárodní hrozbu. Praktické dopady tohoto prohlášení znamenají, že organizace může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy.

Minulý týden experti upozorňovali, že zvlášť vysoké riziko zavlečení této krvácivé horečky panuje u Keni, kam ze západní Afriky léta přes 70 letadel týdně (více o tom se dočtete zde). O víkendu posléze keňské úřady oznámily, že od příští středy uzavřou hranice pro lidi cestující z trojice zemí nejvíce zasažených ebolou.

Kde v Africe řádí ebola

.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video