WHO ohlásila konec epidemie eboly v Demokratické republice Kongo. Ilustrační snímek

WHO ohlásila konec epidemie eboly v Demokratické republice Kongo. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Dobré zprávy z Afriky: epidemie eboly na březích Konga už skončila

  • 7
Světová zdravotnická organizace v pátek odpoledne oznámila, že epidemie eboly v Demokratické republice Kongo skončila. Už více než měsíc zde lékaři nezaznamenali žádný případ nákazy. Podle odborníků šlo o jiný kmen smrtícího viru než ten, který je zodpovědný za úmrtí tisíců lidí v západoafrických státech Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii.

V Kongu se ebolou nakazilo celkem 66 lidí a 49 z nich zákeřné nemoci podlehlo, uvedly minulý týden místní úřady. V zemi nicméně již dvě inkubační období, tedy dvakrát 21 dní, nebyl zaznamenán žádný nový případ nákazy, a proto WHO oznámila konec epidemie. „Dosáhli jsme 42 dní (bez nákazy), Demokratická republika Kongo je proto nyní považována za zemi, kde už k přenosu choroby nedochází,“ uvedla Světová zdravotnická organizace.

Epidemie eboly

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, v západní Africe nakazilo 15 351 lidí, z nichž  5459 nemoci podlehlo. Zlepšení v šíření eboly lze podle WHO pozorovat také v Libérii a Guineji. V Sieře Leone však zuří epidemie eboly s nezměněnou silou.

„Epidemie není ještě zdaleka u konce. V Sieře Leone počty (nakažených) stále stoupají a my zkrátka nezvládáme dostatečně rychle reagovat,“ uvedl zástupce organizace Lékaři bez hranic (MSF) Frank Dörner.

Lůžka na ošetřovnách jsou prý stále zcela obsazená. „Neexistuje také dostatek přepravních možností pro nakažené,“ dodal. Někteří lidé s ebolou prý do nejbližší nemocnice cestují i deset hodin. To Dörner považuje za „nelidské“.

V Sieře Leone nemoci podlehlo přinejmenším 1 250 lidí, z toho sedm lékařů. Na léčbu na specializovanou ženevskou kliniku ve čtvrtek odletěl také nakažený kubánský lékař Félix Báez Sarría. Kuba vyslala do západní Afriky na půlroční misi přes 250 lékařů a zdravotních sester, kteří se významně podílejí na léčbě pacientů s ebolou (více o zapojení Kuby do boje s ebolou se dočtete zde).

WHO v pátek také poskytla údaje o situaci v Mali. Podle ní zemřelo na virus eboly všech šest lidí, u nichž bylo onemocnění zjištěno. Země monitoruje více než 320 lidí, jež s nimi byly v kontaktu.

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Co způsobuje virus ebola
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue