Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Český muž vypije ročně 18 litrů čistého alkoholu, Slovák ještě víc

  • 129
V roce 2012 zemřely kvůli alkoholu 3,3 miliony lidí. Tvrdí to experti ze Světové zdravotnické organizace, kteří zkoumali spotřebu alkoholu v jednotlivých zemích a tamní statistiky úmrtí. Mezi nadprůměrné pijáky se řadí i Češi, každý v průměru vypije přes 13 litrů alkoholu ročně.

V celosvětovém průměru podle WHO každý člověk starší 15 let vypije 6,2 litru čistého alkoholu ročně. Ve skutečnosti ale alkohol pije jen 38,3 procenta světové populace, takže v průměru připadá 17 litrů čistého alkoholu ročně na každého pijáka.

Česko se v množství vypitého alkoholu drží vysoko, předloňských 13 litrů na hlavu znamená více než dvojnásobek spotřeby průměrného obyvatele Země. Pokud se však do statistik zahrnou pouze čeští muži, průměrné množství vypitého lihu stoupne na 18,6 litru za rok. Ještě o dva litry více spotřebují Slováci (podrobnosti o vztahu Čechů k alkoholu najdete zde).

"Je třeba učinit více pro ochranu obyvatel před negativními dopady konzumace alkoholu na zdraví," konstatoval expert WHO Oleg Čestnov a varoval, že nadměrná konzumace alkoholu zabíjí stále víc mužů a žen.

Zvyšuje totiž riziko vzniku více než 200 nemocí, zejména cirhózy jater a některých typů rakoviny. Alkohol je také častou příčinou dopravních nehod a stojí v pozadí mnoha násilných trestných činů.

Konzumace alkoholu byla v posledních pěti letech stabilní v Evropě, Africe a Severní a Jižní Americe. Je na vzestupu v jihovýchodní Asii a v západním Tichomoří.

Pijáci umírají předčasně

Velký problém představuje alkohol v Rusku. Jiná studie letos konstatovala, že čtvrtina všech ruských mužů zemře před dosažením 55. roku, a to většinou kvůli nadměrnému pití alkoholu. Někteří Rusové se v průzkumu přiznali, že vypijí tři i více lahví vodky týdně.

"Zjistili jsme, že celosvětově si zhruba 16 procent pijáků dopřává občasné těžké pitky, jimž se často říká 'pití do němoty', což zdraví škodí nejvíc," řekl expert na duševní zdraví a návykové látky při WHO Shekhar Saxena.

Obecně platí, že pití alkoholu má vážnější sociální a zdravotní dopady na chudší lidi. "Často se jim nedostává kvalitní zdravotní péče a jsou hůře chráněni funkční rodinou nebo komunitními sítěmi," uvedl Saxena.

Zpráva konstatuje, že některé země už přijaly opatření na ochranu obyvatelstva před škodlivou konzumací alkoholu. Patří mezi ně zvyšování daní na alkohol, omezování jeho dostupnosti mladistvým nebo regulace trhu.

Podobná opatření by mělo přijímat více zemí, doporučuje WHO. Více by se podle organizace mělo dělat také pro zvyšování povědomí o zdravotní škodlivosti alkoholu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video