Weby o památkách neinformují o cenách

Praha - Pražské pamětihodnosti jsou oblíbenou součástí desítek serverů. Avšak jen některé z nich poskytují úplné, aktuální a hlavně praktické informace. Příkladem obsáhlého a přehledného zdroje informací je web Pražské informační služby. Šestijazyčné stránky nabí zejí obsáhlá historická fakta, zajímavosti i informace o vánočním provozu památek. Přináší také podrobná sdělení nejen o objektech spravovaných přímo Pražskou informační službou, ale i o celé řadě dalších pražs kých muzeí, paláců a pamětihodných míst. Jediným chybějícím údajem je cena vstupného.

Příjemným a fundovaným průvodcem je i Pragensia, webová stránka soukromé společnosti. Informace o otevíracíc h dobách objektů a cenách vstupného zde však prozatím chybějí. "Před dvěma lety jsme stránku začali budovat na historických, neměnných faktech," říká provozovatel webu Pragensia Jan Schneedorfer. "Rychle měnící se informace začneme uveřejňovat až v průběhu příštího roku," dodává.
Web zatím zahrnuje historií nabité výklady o stavbách i jejich autorech, doplněné množstvím fotografií.

Řada pražských památek provozuje své vlastní servery. Od roku 1995 funguje masově navštěvovaná internetová adresa Pražského hradu, s polečná stránka Kanceláře prezidenta a Správy Pražského hradu. Adresa je prostoupena množstvím faktů - zahrnuje aktuální změny a připravované akce ste jně jako archiv.

Čtenář hradních stránek se však při hledání některých údajů musí obrnit trpělivostí. Například informace o otevírací době výstavy lze najít přímo u textu o expozici, ale cena vstupného je uvedena ve vedlejší sekci Informace. "Víme, že internetový návštěvník je netrpělivý návštěvník," uznává Dana Macháčková ze Správy Pražského hradu. "Na příští rok proto chystám e změnu designu i snadnější orientaci pro uživatele," slibuje.

Netradičně graficky řešený, a přitom uspořádaný server připravilo Židovské muzeum v Praze. Adresa zahrnuje srozumitelnou mapku s odkazy na jednotlivé objekty muzea i přehled otevíracích dob včetně cen lístků. V sekci novinek je však poslední aktualizace datována 6. října.

Internetová stránka Národního muzea přináší uživatelům více než hutné historické údaje i odkazy na je dnotlivé ústavy. Detailní průvodce interiéry a exteriéry hlavní budovy na Václavském náměstí je však pozoruhodný tím, že obsažný text dokum entují jen sporadicky fotografie. Informa ce o konkrétních pražských památkách přinášejí i nadšení jednotlivci.

Nalézt lze například odkaz věnovaný Rudolfově štole s info rmacemi o technických a geo logických parametrech, popisy šachet i životních podmínkách horníků v roce 1594. Samostatná adresa je věnována i výkladu ciferníku staroměstského orloje.

PRAŽSKÉ PAMÁTKY NA WEBU
Pražská informační služba www.pis.cz
Pragensia - průvodce pro Každého www.pragensia.cz
Pražský hrad

www.hrad.cz

Národní muzeum www.nm.cz
Židovské muzeum v Praze www.jewishmuseum.cz
analýza ciferníku pražského orloje www.hyperlink.cz/orloj
Rudolfova štola www.boskowan.com/www/jirka/stola/default.htm
kulturní památka Vyšehrad www.praha-vysehrad.cz
Bertramka www.bertramka.cz
Průvodce po Česku www.pruvodce.com


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video