Za práva žen demonstrovalo v ulicích amerických měst přes milion lidí

  • 1726
Více než milion lidí se sešel ve Washingtonu, Los Angeles a dalších městech světa na manifestacích za práva žen, která jsou podle aktivistů ohrožena novou vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na rozdíl od násilných protestů v době páteční inaugurace nebyl při sobotních demonstracích nikdo zatčen.

Organizátoři očekávali ve Washingtonu až čtvrt milionu lidí, ale později odhad navýšili až na půl milionu účastníků. Demonstrace, která sice nebyla ohlášena jako akce proti Donaldu Trumpovi, se mezitím v protest proti novému prezidentovi jasně přeměnila.

Mezi známými osobnostmi, které se zúčastnily sobotního pochodu, nechyběly zpěvačky Madonna a Cher, herečky Julia Robertsová a Scarlett Johanssonová či bývalý ministr zahraničí John Kerry. V New Yorku byly na demonstraci vidět například herečky Helen Mirrenová a Whoopi Goldbergová, v Los Angeles zase Jane Fondová.

V Los Angeles takzvaný sesterský pochod přitáhl půl milionu, podle některých odhadů citovaných agenturou Reuters až 750 000 demonstrantů. Statisíce žen zaplnily také ulice Chicaga, New Yorku a Bostonu. Mnohatisícové demonstrace byly hlášeny z australského Sydney, z Londýna, Tokia a jiných měst v Evropě a Asii.

Pochod za morální jádro národa

„Pochodujeme tady dnes za morální jádro tohoto národa, proti kterému náš nový prezident vede válku. Naše důstojnost, náš charakter, naše práva jsou terčem útoků a nenávist se včera ujala moci. Ale prezident není Amerika... My jsme Amerika,“ řekla shromážděným zástupům ve Washingtonu herečka America Ferreraová.

Pořadatelé washingtonského pochodu měli potíže pochod zahájit, neboť davy lidí zcela zablokovaly přilehlé silnice. Následně šéf úřadu vnitřní bezpečnosti Washingtonu Christopher Geldart uvedl, že přesun účastníků manifestace byl zrušen. Náměstek starosty Kevin Donahue, v jehož kompetenci je veřejná bezpečnost, dodal, že rozhodnutí průvod zrušit neučinil úřad starostky města, ale sami organizátoři.

Ti však nakonec shromážděným lidem sdělili, že pochod se přece jen uskuteční. Za novou trasu byla zvolena Ústavní třída. Řada lidí se však již dříve, kdy byl osud průvodu nejistý, sama neorganizovaně vydala na cestu k Bílému domu, mimo jiné po bulváru Madison Drive či po Pensylvánské třídě.

Účast na manifestaci překonala možná i páteční prezidentskou inauguraci. Vypovídají o tom letecké záběry z washingtonského parku National Mall a také odhady úřadů či některých řečníků. Masové jsou manifestace také v New Yorku, Chicagu a dalších městech napříč světem.

Mezi účastníky, jejichž sjednocujícím znamením byly růžové čepice a růžová trička, nebylo možné přehlédnout plakáty namířené proti Trumpovi. Nápisy měly i kontroverzní a neuctivé výroky, které Trump v minulosti na adresu žen pronesl. Nad davem se rovněž vznášel obří nafukovací hlava v podobě nového republikánského prezidenta.

Organizátoři manifestace ujišťovali, že akce bude nenásilná. Některá americká média se nicméně obávala, že pochod přiláká i výtržníky, kteří do města přijeli na páteční demonstrace proti inauguraci Trumpa.

Washingtonské ulice zaplavily davy lidí, protestujících za práva žen a proti...
Také newyorské ulice zaplavily davy lidí, protestujících za práva žen a proti...

Někdejší washingtonský policejní šéf Charles Ramsey nicméně v rozhovoru s televizí CNN řekl, že páteční protesty, z nichž některé přerostly v potyčky s policií, a sobotní pochod považuje za dvě zcela odlišné akce. Domnívá se, že inaugurace byla pro některé lákadlem k násilnostem kvůli tomu, že protest byl protestem proti politickému systému.

Manifestace za práva žen ve světě

Zpravodajský server BBC News uvedl, že manifestace za práva žen se uskutečnily na 600 místech po celém světě. Pochodů se nezúčastnily pouze ženy, ale ze solidarity se k nim připojilo i množství mužů.

Manifestace, o nichž účastníci a média informují pod hashtagem #WomensMarch, se konaly již v Sydney, kde pochodovalo pět tisíc lidí, a v novozélandské metropoli Wellingtonu. Celkově se do akce měli zapojit aktivisté ve více než 600 městech ve všech světadílech.

Jeden z účastníků manifestace vyznačil na mapě rozsah shromáždění; cesta z poslední řady k řečnickému pultu by podle něj trvala devatenáct minut:

21.ledna 2017 v 19:22, příspěvek archivován: 21.ledna 2017 v 21:38

If you want to see how massive the Women's March is, I'm standing at the back edge of the crowd, and I've marked the speaker's stage. https://t.co/L47WgP2OuP

Mimo USA byla nejvyšší účast podle všeho v Británii. V Londýně se desetitisíce lidí shromáždily na Grosvernorově náměstí a zamířily k tradičnímu cíli významných manifestací - na Trafalgarském náměstí. Podobné akce se konaly v dalších významných městech jako je Liverpool, Manchester, Lancaster nebo Leeds.

V jiných zemích byla účast o poznání nižší. V Paříži se sešlo jen dva tisíce lidí, v Berlíně, kde demonstranti skandovali: „Trump není žádný Berlíňan“ s odkazem na slavný projev někdejšího prezidenta Johna Kennedyho, přišlo na akci asi 650 osob. V dalších evropských metropolích se účast už počítala spíše na desítky. V Madridu přišlo jen padesát osob.

Na dvě stě lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí, kde účastníci měli transparenty vyzývající ke změnám ve společnosti i politice, k začátku skutečné péče o Zemi ohroženou globálními změnami, s výzvami k boji proti fašismu, k empatii jednoho k druhému a ke stavění mostů mezi lidmi, nikoli zdí.

Páteční protesty proti inauguraci Trumpa provázelo ničení majetku:

21. ledna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video