Washington se loučí s Reaganem

  • 63
Ronald Reagan se ještě jednou vrátil z Kalifornie do Washingtonu. Naposledy. Posmrtně. Kolona s jeho tělem se proplétala městem a na chvíli zastavila. To když na počest zemřelého prezidenta, který změnil USA a potom i celý svět, zaznělo v centru jednadvacet dělových salv.

O chvíli později rakev pokrytá americkou vlajkou spočinula v Kapitolu na borovém katafalku, který byl kdysi vyroben, aby na něm ležely ostatky zavražděného Abrahama Lincolna.

Poslední úsek do Kapitolu urazila rakev s prezidentovým tělem v tradičním ceremoniálním stylu. Ostatky vojáci přeložili na dělostřelecký vůz z roku 1918, na němž byl vezen i John Fitzgerald Kennedy a další prezidenti. Vůz táhlo šestispřeží osedlaných koní. 

Součástí procesí byl ještě jeden kůň: byl osedlán, ale bez jezdce. Třmeny měl opačně a v nich byly zasazeny jezdecké boty, které používal Reagan na svém kalifornském ranči.

Byly však obráceny špičkami dozadu - symbol toho, že jezdec už koně nikdy neosedlá. Nad průvodem prolétlo 21 vojenských stíhaček.

Na posledních metrech před Kapitolem, kde čekala pobledlá vdova Nancy Reaganová, doprovázel rakev jen dudák hrající na svůj nástroj tesklivý skotský tradicionál Amazing Grace (Už z hor zní zvon).

Loučení trvalo od středy až do pátku
Američané se ve Washingtonu loučili s Reaganem od středy večer místního času do pátečního rána. Až 150 tisíc lidí stálo ve dvojstupech dlouhé fronty podobně jako předtím v Kalifornii.

U rakve stanulo pět vojáků jako čestná stráž. Budou u ní bdít až do pátku, kdy proběhne pohřeb a tělo Ronalda Reagana bude převezeno zpět do Kalifornie.

Obřad provází mimořádná bezpečnostní opatření
Pro Ameriku je nynější obřad prvním státním pohřbem od roku 1974, kdy byl pohřben Lyndon B. Johnson - ale také první obrovskou akcí tohoto typu s přítomností všech významných amerických osobností a desítek státníků ze zahraničí po 11. září.

Při Johnsonově pohřbu zajišťovali bezpečnost jen uniformovaní policisté s pistolemi u opasků. V době války s terorismem je to však málo.

A tak tajné služby, FBI a armáda rozmisťují po městě a okolí tisíce mužů a žen. Na střechách budou odstřelovači, nad nimi vrtulníky a ještě výš nad nimi stíhačky.

Pohřbu se zúčastní i Klaus
Na Reaganův pohřeb přicestoval ve čtvrtek i český prezident Václav Klaus. "Reagan měl málo idejí, ale pevně se jich přidržoval a uměl rozlišovat podstatné od nepodstatného," řekl ČTK a Českému rozhlasu ve Washingtonu. 

"On zdánlivě vypadal jako někdo, kdo se neplete do spousty věcí vládnutí, což je možná určitá přednost, kterou například já určitě neumím," dodal.

Padl i dotaz na tzv. reaganomiku, kterou mnozí odborníci kritizovali za neúměrné zvyšování schodku státního rozpočtu.

"Podle mého názoru Reagan sehrál významnou roli v tom, že znovu vlil do duší Američanům jistý optimismus, sebevědomí, jistotu, že kapitalismus je ten správný systém a komunismus nad ním nezvítězí," řekl Klaus.

Rozloučit se přijel i Gorbačov a Walesa
Mezi hosty bude také odcházející slovenský prezident Rudolf Schuster a bývalí zahraniční státníci, kteří s Reaganem v době, kdy zastával nejvyšší úřad v zemi, spolupracovali nebo i politicky zápasili.

Jde především o Reaganova někdejšího politického protihráče Michaila Gorbačova či bývalého polského prezidenta Lecha Walesu.

Americký exprezident Ronald Reagan na archivním snímku z roku 1996.

Prezident Reagan mává svým příznivcům na zahradě Bílého domu. Archivní snímek je z roku 1986.

Americký prezident Reagan vítá v prosinci 1987 v Bílém domě sovětského vůdce Michaila Gorbačova.

Ronald Reagan oslavuje v roce 1985 s manželkou Nancy výročí svatby.

U Prezidentské knihovny Ronalda Reagana v kalifornském Simi Valley se po zprávě o exprezidentově smrti začaly objevovat květiny. (6. června 2004)

Lidé na Times Square v New Yorku sledují na velké obrazovce televizní zpravodajství o smrti Ronalda Reagana. (5. června 2004)

Americká vlajka na Bílém domě ve Washingtonu visí kvůli úmrtí exprezidenta Reagana na půl žerdi. (5. června 2004)

Vůz, který odváží tělo zesnulého Ronalda reagana, opuští bránu Reaganova domu. (5. června 2004)

Až 150 tisíc lidí se do washingtonského Kapitolu přišlo rozloučit se zesnulým prezidentem Ronaldem Reaganem. (11. června 2004)

U rakve Ronalda Reagana stanulo pět vojáků jako čestná stráž. (11. června 2004)

U Reaganovy rakve poklekl také bývalý polský prezident Lech Walesa. (11. června 2004)

Americký prezident George Bush a jeho manželka Laura se dotýkají rakve Ronalda Reagana, vystavené ve washingtonském Kapitolu. (11. června 2004)

Vojáci doprovázejí rakev na cestě do washingtonského Capitolu. (9. června 2004)

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a jeho manželka Maria Shriverová vzdávají úctu zesnulému exprezidentovi Reaganovi v prezidentské knihovně v Simi Valley v Kalifornii. (7. června 2004)

Manželka Ronalda Reagana Nancy s dcerou Patti Davisovou a synem Ronem Reaganem přicházejí do prezidentské knihovny v Simi Valley, kde byla vystavena rakev. (7. června 2004)

Plakát k jednomu z hollywoodských filmů, ve kterém Ronald Reagan hrál.

Na archivním snímku z 12. září 1990 je Ronald Reagan zachycen s kladivem a majzlíkem u zbytků Berlínské zdi.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue