WikiLeaks. Ilustrační foto

WikiLeaks. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Washington Čechům nesdělil obsah uniklých depeší, jsou stále tajné

  • 20
Spojené státy neinformovaly českou vládu o přesném obsahu diplomatických hlášení, která unikla na server Wikileaks a týkala se České republiky. Uvedl to mluvčí americké diplomacie Philip Crowley s tím, že Američané depeše stále považují za tajné a s nikým je nesdílejí.

"Naše ambasády a vysocí představitelé ministerstva zahraničí, kteří tento únik očekávali, kontaktovali jednotlivé země, včetně České republiky. Upozornili jsme je na to, co by podle nás mohlo v těchto dokumentech být. Probrali jsme to s nimi a obecně jsme jim popsali, co v nich je," uvedl Crowley.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

USA podle něj o problému věděly několik měsíců a provedly důkladnou analýzu. Získaly tak představu o rozsahu uniklých dokumentů.

Před nedělním zveřejněním obsahu prvních depeší v několika světových listech a na internetu tak provedly rozsáhlou informační kampaň.

Představitelům některých zemí se za únik omluvila přímo americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. České ministerstvo zahraničí uvedlo již v pondělí, že je Američané v této věci kontaktovali.

Na to, co konkrétně obsahuje bezmála třináct set depeší, jež pocházejí z velvyslanectví Spojených států v Praze, si ale česká vláda bude muset počkat.

Česka se týkají i depeše z cizích ambasád

Server WikiLeaks zatím zveřejnil jen jedno takové hlášení. Depeše pochází z loňského října. Týká se předchozí zářijové schůzky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta s Clintonovou v New Yorku. Setkání se uskutečnilo krátce poté, co USA ustoupily od plánu protiraketové obrany, který počítal s vybudováním radarové základny v Česku.

ITÁLIE MÁ BLÍZKÉ VZTAHY S RUSKEM, BYLA I PROTI RADARU V ČESKU

Itálie má natolik úzké vztahy s Ruskem, že často podporuje v Evropské unii a v NATO zájmy Moskvy. Projevilo se to například kritickými italskými výroky na adresu základen protiraketové obrany v Česku a v Polsku, které chtěla postavit bývalá americká vláda. V lednu 2009 to v diplomatické depeši napsal tehdejší americký velvyslanec v Římě Ronald Spogli. Materiál byl ve středu zveřejněn na serveru WikiLeaks.

autor: ČTK

Clintonová podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí 'pojímali široce' a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje nicméně také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém systému protiraketové obrany.

Zmínky o Česku jsou ale i v depeších jiných ambasád. Vyplynulo z nich například, jakými argumenty se Rusko bránilo plánované výstavbě součástí protiraketové obrany v Česku a Polsku.

ZVEŘEJNĚNÍ TAJNÝCH DEPEŠÍ

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, vyvolaly zájem celého světa.

Prozradily například, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové (teflonka), Vladimiru Putinovi (alfa-samec) či to, že chování Mahmúda Ahmadínežáda lze přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video