Papež Jan Pavel II. ve Vatikánu přijal tehdejšího předáka polské nezávislé

Papež Jan Pavel II. ve Vatikánu přijal tehdejšího předáka polské nezávislé odborové organizace Solidarita Lecha Walesu. (15. ledna 1981) | foto: Profimedia.cz

Papež Walesovi nedal ani vodu, psali agenti východoněmecké Stasi

  • 12
Příliš nebezpečný se východoněmecké tajné policii Stasi jevil vůdce polské Solidarity, než aby se na počátku osmdesátých let spokojila s informace svých polských kolegů. Na Lecha Walesu a do srdce Solidarity proto nasadila vlastní agenty, kteří lídra protikomunistické opozice sledovali několik let.

Několik set stran dokumentů má svazek, který na bývalého polského prezidenta Lecha Walesu vedla východoněmecká tajná policie Stasi. Agenti "Josef" nebo "Christian" se pokoušeli na počátku osmdesátých let vetřít k Walesovi, který byl tehdy vůdcem protikomunistických nezávislých odborů Solidarita, do přízně a být v jeho co největší blízkosti.

Úspěšní ale příliš nebyli. A to přesto, že jak píše ve svém obsáhlém článku německý deník Die Welt, bylo ve Stasi v září roku 1980 založeno samostatné výzvědné oddělení "Operativgruppe Warschau", které mělo analyzovat na příkaz šéfa Stasi Ericha Mielkeho dění v Polsku.

Agentovi Stasi Christianovi se podařilo dostat ze všech vyslaných agentů nejblíže. Vydával se za východoněmeckého novináře, který byl vyhozen z redakce za své protikomunistické postoje, a důvěřivý Walesa mu nejen poskytl rozhovor, ale umožnil mu i účast na jedné z porad vedení Solidarity.

Lech Walesa na titulní straně časopisu Time v prosinci 1980.

Hlavním úkolem agentů bylo ale sbírat informace z okolí Walesy a na tomto základě odhadnout jeho další kroky. Analýza Stasi vyloučila, že by se Walesa pokusil uchopit moc v zemi silou a za cenu krveprolití. "Walesa je konzervativní katolík, který postupuje ve shodě s postoji katolické církve a je proti tomu, aby se prolévala krev. Walesa je jedním z nejvíce umírněných představitelů Solidarity...," píše se podle rozhlasové stanice DW ve zprávě Stasi z roku 1981. Stasi současně konstatuje, že Walesa má "značné mezery ve vzdělání", ale na druhé straně mu to dovoluje si udržovat image obyčejného dělníka.

Papež prý nedal Walesovi ani vodu

Stasi se v roce 1983 také velmi zajímala o tehdejší návštěvu druhou návštěvu papeže Jana Pavla II. v Polsku. Podle zprávy východoněmeckého agenta se setkání papeže a Lecha Walesy, který byl po výjimečném stavu v roce 1981 v téměř rok v internaci, moc nepodařilo. "Walesa nedostal ani vodu. Papež s ním mluvil jen krátce, víc času než Walesovi věnoval čtyřem jeho dětem," píše se ve zprávě. V ní její autoři současně však připouští, že setkání bylo "úspěšným pokusem zvýšit význam Walesy a bývalé Solidarity, její ideologie a jejích antisocialistických cílů". 

Pár týdnů po setkání s papežem byla Walesovi udělena Nobelova cena míru, což byl i pro východoněmecké komunisty velký šok. Podle svodky totiž bylo udělení ceny Walesovi "podporou pro kontrarevoluční síly v Polsku i za jejími hranicemi".

Na otázku, zda Walesa byl nebo nebyl agentem polské Státní bezpečnosti, o což se v Polsku vedou letité spory, však v archivech Stasi nebyla zatím nalezena žádná odpověď. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video