Nejlepší obrana proti terorismu? Demokracie, ukazují statistiky

  8:58
V demokraciích pšenka teroristům příliš nekvete. K takovému závěru dospěli odborníci z respektované nevládní organizace Freedom House, která monitoruje míru občanských svobod a politických práv ve světě. Útok na týdeník Charlie Hebdo je smutnou výjimkou a spadá mezi zlomek teroristických činů ve svobodných zemích.

Stéphane Charbonnier (Charb) s kontroverzním vydáním Charlie Hebdo, které vedlo k vypálení redakce (2012). | foto: Profimedia.cz

Odborníci z americké nevládní organizace Freedom House upozorňují, že mezi počtem teroristických útoků a mírou demokracie existuje silná vzájemná vazba. Jak totiž ukazují statistiky, rovných 91 procent teroristických útoků ve světě se odehrává v takzvaně nesvobodných či částečně svobodných zemích. Oproti tomu pouhých devět procent útoků připadá na země, které Freedom House označuje jako svobodné.

Freedom House

Freedom House je respektovaná nevládní organizace, která již od roku 1974 monitoruje míru občanských svobod a politických práv v jednotlivých zemích a na základě toho sestavuje takzvaný index svobody ve světě.

Podle rozsahu svobod a práv, kterých se dostává obyvatelům, rozděluje Freedom House země do tří kategorií: na svobodné, částečně svobodné a nesvobodné. Při klasifikaci přitom berou odborníci v potaz přes 130 různých ukazatelů.

Míra svobody je vyjádřena na stupnici od 1 do 7, kdy nižší hodnota znamená vyšší míru svobody.

Experti zdůrazňují, že vazba mezi počtem útoků extremistů a mírou demokracie v jednotlivých zemích je ještě silnější, pokud se vezme v potaz počet útoků, při nichž teroristé někoho připravili o život. Pouze dvě procenta úmrtí rukou teroristů totiž připadají na země, které Freedom House označil za svobodné.

„Na důkaz toho, že autoritářské státy vytvářejí příznivé prostředí pro terorismus, se stačí podívat na místa působnosti a původu hlavních současných teroristických skupin,“ argumentují odborníci. Poukazují při tom v první řadě na občanskou válkou zmítaný režim syrského autokrata Bašára Asada a sektářským násilím sužovaný Irák, kde se zrodilo patrně nejobávanější extremistické hnutí současnosti, Islámský stát. A obdobných případů je jen na Blízkém východě nebo v Africe víc.

Kamery ve Francii zachytily teroristy i zákroky proti nim:

10. ledna 2015

Teror v Paříži

O to víc šokující jsou nedávné útoky ve Francii, neboť teroristické činy tohoto rozsahu jsou v demokraciích velmi neobvyklé, soudí odborníci z Freedom House.

Nesvoboda, líheň terorismu

Jedním dechem však dodávají, že terorismus sice představuje pro demokratické společnosti hrozbu, z dlouhodobého hlediska je však zjevně schopný vzkvétat pouze ve druhém ze jmenovaných prostředí: v diktaturách, autoritářských režimech a tam, kde zemi řídí slabá a zkorumpovaná vláda. 

Selhávající státy a válečné zóny představují prakticky ideální prostředí, odkud mohou radikálové expandovat a ohrožovat i svobodné státy na jejich domácí půdě tak, jako tomu bylo v případě Francie. 

Ale existuje vůči hrozbě takovéto expanze extremismu vůbec nějaká obrana? Podle expertů ano.

„Nejefektivnějším způsobem, jakým se demokracie z dlouhodobého hlediska mohou doma vypořádat s terorismem, je podpora demokratických vlád za jejich hranicemi,“ míní analytici a nabádají k šíření občanských svobod a politických práv.

Index svobody ve světě pro rok 2014 podle Freedom House. Zelená značí svobodné země, žlutá částečně svobodné země a fialová nesvobodné země.

Politici svobodu zdůrazňují, když se jim to hodí

To se ale ve skutečnosti snáze říká, než dělá. Statistiky Freedom House ukazují, že úroveň svobody ve světě již osmý rok za sebou klesá. Ve svobodném klimatu žije jenom 40 procent celkové světové populace. Téměř stejný počet obyvatel této planety, 35 procent, přitom žije v úplné nesvobodě.

Svoboda ve světě: ve svobodné atmosféře žije pouze 40 procent obyvatel naší planety, dalších 25 procent světové populace žije v částečné svobodě a 35 procent lidí v úplné nesvobodě.

A jak to vypadá ve skutečnosti s radou odborníků ohledně šíření demokratických hodnot? Často to nebývá víc než jen maska, již si s oblibou politici všeho druhů nasazují. Výjimkou není ani nedávný milionový pochod Paříží na podporu svobody slova a uctění památky obětí útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

V jeho čele kráčeli i představitelé států, které se každoročně umisťují na špici nelichotivého žebříčku Reportérů bez hranic největších uzurpátorů svobody slova. Mezi zeměmi, které vyslaly do Paříže své zástupce a přitom dlouhodobě a systematicky perzekvují novináře a blogery, byly mimo jiné Egypt, Rusko, Turecko nebo Saúdská Arábie.

Svoboda tisku ve světě v roce 2014

1. Finsko

2. Nizozemsko

3. Norsko

4. Lucembursko

5. Andorra

6. Lichtenštejnsko

7. Dánsko

8. Island

9. Nový Zéland

10. Švédsko

11. Estonsko

12. Rakousko

13. Česká republika

14. Německo

15. Švýcarsko

...

143. Etiopie

148. Rusko

154. Turecko

159. Egypt

164. Saúdská Arábie

176. Somálsko

177. Sýrie

178. Turkmenistán

179. Severní Korea

180. Eritrea

Zdroj: Reportéři bez hranic

Ministr zahraničí Egypta Sameh Šukrí tak kráčel v průvodu po boku francouzského prezidenta Françoise Hollandea, zatímco třeba loni na podzim tamní soud odsoudil k mnohaletým trestům trojici novinářů panarabské televizní stanice al-Džazíra za způsob, jakým pokrývali puč současných garnitur vůči demokraticky zvolenému prezidentu Mohammedu Mursímu (více o této kauze čtěte zde).

Pochodu se zúčastnil také velvyslanec Saúdské Arábie v Paříži Mohammed bin Ismajl al-Šejch, aby v jeho vlasti jen o několik dní později vystavili bičování blogera Raífa Badavího za urážku islámu a odpadlictví od víry. Za otevření debaty o náboženských a politických poměrech v zemi stráví muž deset let za mřížemi a dostane se mu tisíce ran bičem. Původně mu hrozil trest smrti (o jeho případu najdete podrobnosti zde).

Černý rok pro nezávislá ruská média

Svého zástupce poslalo na pařížský pochod rovněž Rusko, které loni v restrikcích svobody tisku předstihlo podle Reportérů bez hranic dokonce Etiopii. Poměrně vágně vymezená legislativa umožnila již dříve poslat několik protikremelsky naladěných novinářů a blogerů za mříže za urážku veřejných činitelů a šíření nepravdivých informací. Jiní po upozorňování na zkorumpované poměry skončili sami na lavici obžalovaných za údajné praní špinavých peněz a obdobné delikty - mezi nimi i opoziční lídr a hlasitý kritik Kremlu Alexej Navalnyj (více o tom se dočtete zde).

Loňský rok přinesl další utahování šroubů v Rusku i v podobě omezení podílu zahraničního kapitálu v tamních médiích, včetně těch internetových, na 20 procent. Nová legislativa zároveň zakazuje, aby média v zemi zřizovali cizinci. Na půdě Rady federace, horní komory parlamentu, se na podzim rovněž začala rodit iniciativa za omezení zveřejňování zpráv, které by mohly poškodit obraz země v zahraničí (detaily naleznete zde). Pokud legislativa parlamentem projde, svobodu slova v novinách a na blogech v budoucnu omezí ještě víc než dosud obávaný kontrolní orgán ministerstva komunikací Roskomnadzor. 

Zprávy nahradilo vymývání mozků, vzkázal čtenářům iDNES.cz ruský novinář

Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora ruského opozičního listu Novaja Gazeta.

Co do represí novinářů ze zemí, které do Paříže vyslaly své zástupce, se však žádná nevyrovná Turecku. Ankara v letech 2012 a 2013 poslala za mříže víc novinářů než kterákoliv jiná země na světě, shrnuje americká nevládní organizace Výbor pro ochranu novinářů. Za informování o rozsáhlé korupční aféře v síti kolem expremiéra a nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je momentálně podle Reportérů bez hranic stíháno téměř 70 novinářů (podrobnosti k zátahu na turecká média se dočtete zde).

Není proto divu, že účast zástupců zemí omezujících svobodu médií značně pobouřila nevládní organizace obhajující tyto hodnoty. „Je nepřijatelné, aby představitelé zemí, které umlčují novináře, těžili ze současného proudu emocí, aby se tak pokusili vylepšit svůj mezinárodní obraz a po návratu domů pokračovali v represivních politikách,“ osočili se na politiky Reportéři bez hranic.

„Nesmíme nechat predátory svobody tisku plivat na hroby lidí z Charlie Hebdo,“ vzkázali světu.

Zátah proti médiím podnikla i Velká Británie nebo Polsko

Na černou listinu pařížského pochodu by nicméně bylo s trochou nadsázky možné přidat i zástupce zemí, na které nevládní organizace tentokrát poněkud zapomněly: ministerské předsedy Británie a Polska Davida Camerona a Ewu Kopaczovou. Byť v metodách mají ke svým méně demokratickým protějškům diametrálně daleko, neznamená to, že by novináři v jejich zemích zůstali ušetřeni snah o omezení obsahu toho, co publikují.

V souvislosti s citlivými dokumenty, které do světa vypustil bývalý analytik americké NSA Edward Snowden, se na novináře londýnského listu The Guardian v létě 2013 zaměřila britská vláda. Disky s americkými špionážními dokumenty, které měla redakce k dispozici přímo od amerického uprchlíka, jí nechala demonstrativně zničit. Na londýnském letišti pak rovněž britské úřady zadržely a několik hodin vyslýchaly novináře listu Glenna Greenwalda a zadržení se nevyhnul ani jeho životního partner David Miranda (více o zátahu britské vlády na list The Guardian se dočtete zde).

Kauza s odposlechy loni v létě notně aktivizovala také sousední Polsko. Poté, co tamní deník Wprost zveřejnil nahrávky, na nichž si polští politici neberou servítky se svými domácími ani zahraničními protějšky, se redakce stala terčem policejní razie. Celý svět posléze mohl v přenosu polské televizní stanice TVN24 sledovat, jak se šéfredaktor listu Sylwester Latkowski se strážci zákona přetahuje o notebook s originály skandálních nahrávek (detaily k aféře s odposlechy polských politiků v luxusní varšavské restauraci Sova čtěte zde).

Co do svobody tisku hovoří v tomto ohledu opět nejvýstižněji čísla: svoboda médií klesla loni ve světě na vůbec nejnižší úroveň za poslední desetiletí. V zemi, kde není svoboda médií nijak omezena, tak žije podle organizace Freedom House pouze jeden ze sedmi obyvatel této planety.

Svoboda tisku ve světě v roce 2014 podle Freedom House. Zelená značí země, kde není svoboda médií nijak omezena, žlutá značí země s částečně omezenou svobodou médií a fialová země, kde je svoboda médií omezena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Fakulta přijme po střelbě nová opatření, rámy nebudou, chystá se krizový nácvik

19. března 2024  8:47

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například...

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

19. března 2024  8:38

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle...

Babiš napsal, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, včetně Krymu

19. března 2024  6:05,  aktualizováno  8:30

Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku...

Za ovlivnění rozsudků chtěl podle žaloby soudce Sovák 50 milionů. Prý si to nepamatuje

19. března 2024  8:30

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák v úterý stane před pražským Městským soudem obžalovaný ze...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...