Zabarikádovaní trestanci házeli ze střechy věznice zápalné lahve. (březen 1990)

Zabarikádovaní trestanci házeli ze střechy věznice zápalné lahve. (březen 1990) | foto: Videozáznam Policie ČSSR.

Vzpoura vězňů v Leopoldově před 20 lety: plamenomety a barikády ve věznici

  • 77
Před dvaceti lety vypukla ve věznici Leopoldov největší vzpoura v dějinách československého vězeňství. Vše odstartovala paradoxně amnestie Václava Havla, díky které věznici opustilo několik set vězňů. Vzpouru rozpoutaly dvě stovky mužů, na které se amnestie nevztahovala.

Nepokoje začaly ve slovenské věznici už v únoru 1990, kdy se 217 vězňů zabarikádovalo v ubytovacím traktu a žádalo okamžité propuštění. Patnáctého března pak vězni vyrazili do útoku, vytlačili všechny dozorce a ovládli tak celou věznici.

Odsouzení si v budovách postavili barikády a na strojích a soustruzích, se kterými dříve pracovali pro libereckou textilku a TOS Trenčín, si začali vyrábět zbraně. Na případnou obranu si připravili zápalné lahve s benzinem a vyrobili si také improvizovaný plamenomet. Zabrali i zásoby potravin na několik týdnů, spoustu léků a alkoholu.

Nejagresivnější skupina vězňů se zabarikádovala na střeše jedné z vězeňských budov.

Přes 150 vězňů, kteří se odmítli podílet na rabování a ničení věznice, vzbouřenci drželi jako rukojmí. Po celou dobu odmítali vyjednávat a trvali na svém propuštění.

"Na jedné straně tak byli kápové mající k dispozici celé vepřové kýty, bedny pomerančů, léky a těkavé látky k fetování, na druhé straně ubohé trosky lidí, kteří by při vyčkávací taktice ozbrojených složek dlouho při životě nevydrželi," citovala tehdy ČTK slovenské politiky. Vůdcové vzpoury tyto vězně pak dokonce zamkli v jednom objektu a zapálili střechu.

Z jedenácti budov věznice 5 zcela shořelo.

28. března večer vyrazila proti vězňům policie a armáda. Do obří akce se zapojilo 62 příslušníků jednotek rychlého nasazení (takzvaných červených baretů), 150 výsadkářů, 350 dozorců, 80 psovodů, 350 příslušníků vojsk ministerstva vnitra, 1000 pohraničníků a 100 odborníků z Vysoké školy SNB.

Vnitro a armáda nasadila šest obrněných transportérů, jeden lehký a čtyři těžké vrtulníky. Zdravotní péči zabezpečovalo 200 lidí a okolní civilní nemocnice byly připraveny na nápor zraněných.

Připraveni ale byli i vězni. Po vojácích házeli amatérsky vyrobené zápalné lahve a bránili se ručně vyrobenými zbraněmi. Kvůli zbořeným budovám i zajatým rukojmím museli policisté bojovat stylem muže proti muži.

Letecký pohled na věznici Leopoldov na Slovensku.

Po dvou a půl hodinách bylo všech 1006 odsouzených spoutáno a odvezeno do jiných ústavů. "Leopoldov je jako věznice nepoužitelný, škody činí několik desítek milionů korun," prohlásil po boji náměstek ministra vnitra Andrej Sámel.

Při potlačení vzpoury bylo zraněno 29 odsouzených a jeden dozorce. Při obsazování objektů se našel jeden mrtvý vězeň, který se zřejmě ještě před zásahem zřítil ze střechy.

Policisté vysvlékli zatčené vězně donaha. Jen tak měli jistotu, že u sebe neschovávají žádné zbraně. (březen 1990)

Aktéry vzpoury čekaly tvrdé tresty. Během jednoho roku soud v Bratislavě udělil 61 obžalovaným tresty v celkové výši 345 let a deset měsíců vězení. Nejdelší trest za vzpouru byl 14,5 roku odnětí svobody. Ostatní vězni dostali většinou osmileté vězení, pět obžalovaných senát osvobodil a šest jich vyloučil k samostatnému soudnímu jednání.

Vzpouru vězňů vedl Tibor Polgári, který se prohlásil i za ředitele věznice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video