Prezident Medveděv souhlasil, že opozici vyslechne.

Prezident Medveděv souhlasil, že opozici vyslechne. | foto: AP

Vzpoura v ruském parlamentu uhasíná, poslanci se vrátili do lavic

  • 1
Vzpoura v ruském parlamentu končí. Zákonodárci, kteří ve středu opustili jednání na protest proti údajnému zfalšování víkendových místních voleb, se dnes do lavic vrátili. Až na komunisty. K uklidnění situace přispěl prezident Medveděv, když slíbil, že opozici dopřeje sluchu.

Co se vlastně ve středu ve Státní dumě, dolní parlamentní komoře, stalo? Zákonodárci - s výjimkou těch z Putinovy strany Jednotné Rusko - se odmítli smířit s výsledkem nedělních místních voleb, které se konaly po celé zemi.

Jednotné Rusko v nich zaznamenalo triumf - jak už je konec konců ve volbách z posledních let zvykem. Strana vyhrála v téměř sedmi tisícovkách místních hlasování různé úrovně v 75 z 83 regionů. V moskevském sněmu získali Putinovci 32 z celkem 35 křesel.

Volby byly zfalšované, řekli poslanci z jiných partají. A argumentovali mimo jiné průzkumy prováděnými před volebními místnostmi. Kupříkladu právě v Moskvě, kde podle oficiálních údajů Jednotné Rusko zaznamenalo tak drtivé vítězství, mu průzkum institutu VCIOM přisoudil jen 45 procent hlasů.

"Je nečestné brát poslední (demokratické) věci, které v této zemi zůstaly - svobodu projevu a volby," prohlásil komunista Vladimir Kašin. Vladimir Žirinovskij zase hřímal, že je mu "odporné být v jednom sále s podvodníky, zloději a manipulátory z té strany (Jednotného Ruska)".

Načež se poslanci zvedli a odešli. A to i ti ze stran, které jsou obvykle věrné Kremlu. Z lavic se tak zvedli komunisté, hlavní opoziční frakce, a spolu s nimi i zástupci Spravedlivého Ruska a ultranacionalistické
Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.

Vyzvali prezidenta Dmitrije Medveděva, aby se s nimi sešel. Ten ale odmítl. Fakt, že z dumy odešli i prokremelští poslanci, je ojedinělý, upozornili politologové. Něco takového se za posledních devět let - tedy přibližně za dobu, kdy byl u moci Putin - nestalo.

Ne že by duma nemohla fungovat bez ostatních stran - Putinovi "Jednotní Rusové" v ní mají pohodlnou dvoutřetinovou většinu (konkrétně 315 z celkových 450 křesel) nutnou pro schvalování zákonů i případné změny ústavy. Medveděv ale přesto souhlasil, že se s rozezlenými zákonodárci sejde. A tak se dnes všichni - až na komunisty - vrátili do lavic.

"Doufáme, že i komunistická frakce skončí s hysterií a také si vzpomene na své povinnosti k voličům," prohlásil jeden z předáků Jednotného Ruska Andrej Isajev.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video