Irácké bezpečnostní složky na patrole na předměstí Ramádí (9. dubna 2015).

Irácké bezpečnostní složky na patrole na předměstí Ramádí (9. dubna 2015). | foto: Reuters

V iráckém vězení vypukla vzpoura, zemřelo 62 lidí a 50 vězňů prchlo

  • 2
Padesát vězňů a dvanáct strážců zemřelo při nepokojích ve věznici v iráckém městě Chális. Více než padesátce trestanců se podařilo utéct, jsou mezi nimi i členové teroristické organizace Islámský stát.

Jak nepokoje ve věznici začaly, není jasné. Úřady tvrdí, že šlo o vzpouru ve věznici, nicméně místní zdroje popisují, že se jednalo o akci Islámského státu, píše BBC. Radikálové podle svědků přijeli k vězení na několika automobilech a snažili se prorazit jeho bránu a osvobodit své přívržence.

Islámský stát

Prominentní členové Islámského státu na sociálních sítích zveřejnili, že stojí za osvobozením několika vězňů. Tvrdí, že koordinovali postup s bojovníky uvnitř zařízení a že k budově přijeli s automobily plnými bomb.

Ministerstvo vnitra však uvedlo, že problémy začaly, když mezi vězni začal boj. Bachaři se ho snažili ukončit, ale přišli o zbraně a vězni se zmocnili i tamního skladu zbraní. Podle ministerstva za incidentem nestál nikdo zvenčí.

Ve vězení si odpykává svůj trest na tři sta vězňů odsouzených za terorismus. Není jasné, zda mezi nimi je i některý z velitelů Islámského státu. Devět uprchlých vězňů bylo odsouzeno kvůli terorismu, zbylí jsou podle úřadů běžní zločinci.

V Chálisu, který leží přibližně osmdesát kilometrů od Bagdádu, a jeho dvou předměstích je nyní vyhlášen zákaz vycházení a policisté se snaží dopadnout uprchlé, procházejí dům po domu. Při uklidnění situace ve vězení a následném honu po zločincích bylo podle agentury Reuters zraněno nejméně čtrnáct strážců zákona.

V Iráku jsou vězeňské vzpoury běžné, často za nimi stojí řadoví členové teroristických organizací, kteří se snaží osvobodit své velitele.

Změna taktiky v Anbáru

Irácká vláda se snaží dobýt zpět západní provincii Anbár, snaží se k tomu proto získat místní sunnitské kmeny. Úřady zapsaly první tisícovku sunnitských dobrovolníků, kteří budou zapojeni do bojů proti Islámskému státu. Vláda vedená šíity se tak uchyluje k taktice, díky níž se americké armádě podařilo porazit iráckou odnož teroristické sítě al-Káidy v letech 2006 a 2007.

Islamisté obsadili větší část Anbáru v loňském roce, v provincii nenaráželi až na větší města na odpor, protože sunnitské obyvatelstvo této sunnitské organizaci důvěřovalo víc než šíitské vládě (více o jejich počátečním nadšení se dočtete zde).

Anbárský guvernér Suhajb al-Ání řekl sunnitským brancům, že začíná rozhodující boj o Anbár. „Je to začátek konce Islámského státu,“ citovala ho agentura AP. Islámský stát ovládá stále 65 procent pouštní provincie.

Sunnité se připojili v roce 2006 k americké armádě, protože chtěli skoncovat s masakry organizovanými al-Káidou. Vláda bývalého premiéra Núrího Málikího však sunnitským oddílům postupně přestala vyplácet finance a tito bojovníci se pak stali terči atentátů. Nyní Bagdád investoval mnoho do šíitských milicí, které pomáhají armádě v okolí Bagdádu.

Vláda byla k sunnitům nedůvěřivá, protože podle ní řada z nich sympatizuje s islamisty. Současný premiér Hajdar Abádí však sunnitům důvěřuje a řekl, že v Anbáru je připraven vyzbrojit až 6 000 členů milicí.

První jednotka, která tento týden vznikla, se skládá z členů kmene Albu Ajsa z oblasti Fallúdže. Jeho vůdce šajch Radžah Barakát řekl, že jeho lidé zpočátku Islámský stát podporovali, protože zásadně nesouhlasili s Málikího vládou. Teď však chtějí proti extremistům bojovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video