Vzpomínky zakleté do zastavených obrazů

- Nejeden cestovatel si z dovolené přivezl nádherné videozáznamy - jenže jak se s nimi pochlubit, když videorekordér zdaleka není všude a vláčet jej s sebou třeba na návštěvu je poněkud nepohodlné. A tak amatérský kameraman nejednou trpce zalituje, že přece jen nedal přednost fotoaparátu.

Přitom řešení tohoto problému není zas tak nesnadné. Pokud se spokojíte s průměrnou kvalitou snímků, tak ani nemusíte vedle kamery vláčet také fotoaparát. Celkem ucházející snímky totiž můžete udělat i z videozáznamu. Možností, jak na to, je dokonce několik.

KARTY DO VIDEOMARIÁŠE
Zdánlivě jednoduché je zajít do specializované provozovny, kde vám fotografii z videa udělají. Firem, které to umějí, ale zatím není mnoho a kromě toho je cena snímku poměrně vysoká. Vyplatí se to tedy jenom v případě, že bydlíte někde, kde taková služba je a že těch snímků nechcete udělat moc.
Naštěstí tu ale jsou i jiná řešení. Například pokud máte počítač, tak si můžete vybraný obraz z videozáznamu vlastnoručně stáhnout do podoby grafického počítačového souboru, a pak si jej vytisknout.
Dělá se to pomocí funkce, které se říká framegrabber, potřebujete k tomu však ještě speciální kartu či jiné hardwarové zařízení, umožňující digitalizaci analogového signálu z videa. Můžete si za celkem dostupnou cenu koupit kartu, která je specializovaná právě na tyto případy. Funkcí framegrabber však jsou často vybaveny i některé jiné karty určené pro práci s analogovým videosignálem. Jde především o karty pro počítačový střih videa, karty pro sledování televize na počítači a podobná zařízení.
Ti, kdo šli s dobou a mají už místo analogové videokamery digitální přístroj, jsou na tom poněkud hůř. Karty pro práci s digitálním videem sice také existují, jsou však zatím výrazně dražší. Vyšší je ovšem i kvalita.

OBRÁZKY NA VÝBĚR
Udělat si obrázek z videa na počítači je velmi příjemná a pohodlná práce. Prostě si video pouštíte a pokud se vám některý záběr zalíbí, tak děj zastavíte a obrázek stáhnete na pevný disk. Tam s ním můžete dál pracovat pomocí běžných programů pro editaci obrazu, například Corel PhotoPaint nebo Adobe Photoshop. Tak lze například upravit kontrast, změnit barevné podání, ale třeba i odstranit ze scény "nevhodné" osoby či jiné rušivé prvky.
Fotografie z videozáznamu ovšem má i své zápory. Na prvním místě je to nízké rozlišení. Videozáznam z běžné kamery systému VHS nebo Video 8 má rozlišení přibližně 200 bodů na obrazový řádek, a to je hluboko pod rozlišením fotografie pořízené na klasický film. Snímky tedy budou mít nanejvýš průměrnou kvalitu. Rozhodně nepočítejte s tím, že půjdou příliš zvětšovat. V zájmu spravedlnosti je ale třeba dodat, že levné kompaktní fotoaparáty na tom nejsou vlivem nekvalitní optiky o mnoho lépe.
Slušný snímek také nedostanete z obrazu zachycujícího prudký pohyb, protože je poněkud rozmazaný. Záběry z videa je proto třeba vybírat pečlivě.

KŘÍŽENCI KAMERY S FOTOAPARÁTEM
Modernější kamery (zejména vyšších systémů S-VHS, Hi8 nebo digitální přístroje) bývají vybaveny funkcí PHOTO, která funguje podobně jako digitální fotoaparát: záběr prostě zastaví. Z tohoto statického záznamu pak není problém snímek do počítače stáhnout. Kamery těchto systémů také mají přibližně dvojnásobné rozlišení oproti VHS či Video 8, jsou proto pro "videofotografování" mnohem vhodnější.
U některých miniaturních digitálních kamer se dokonce předpokládá používání ve funkci jakéhosi obrazového zápisníku, v němž má funkce fotoaparátu přinejmenším rovnocennou roli. Bývají proto vybavovány i fotografickým bleskem. Oproti digitálním fotoaparátům mají především tu výhodu, že se na jejich páskovou paměť vejde mnohonásobně víc snímků. Mohou být také používány ve funkci diktafonu. Není vyloučeno, že v budoucnosti digitální kamera, digitální fotoaparát a digitální magnetofon splynou v jedno zařízení. Bude pak záležet jen na uživateli, kterou funkci právě zvolí.

TISK JAKO ACHILLOVA PATA
Nejslabším místem stahování snímků z videa je jejich tisk. Běžné inkoustové tiskárny nedávají dostatečnou kvalitu, je proto potřeba pořídit si tiskárny s vyšším rozlišením. Bývají také označovány jako tiskárny pro fotorealistický tisk. Ani tato kategorie inkoustových tiskáren však zatím obvykle nedosahuje kvality obyčejných fotografií. Pro řadu účelů (zejména pro nenáročné domácí prohlížení snímků, jejich umisťování na různá přání, dopisy a podobně) však stačí.
Kdo by chtěl vyšší kvalitu, musí sáhnout po barevné laserové tiskárně nebo poněkud levnější tiskárně s laserovými diodami (LED). Speciálně pro tisk kvalitních fotografií jsou ale určeny tiskárny pracující na zcela odlišném principu. Říká se jim termosublimační. Snímek se v nich tvoří (zjednodušeně řečeno) tak, že barvy se na papír přenášejí z barevných fólií pomocí lokálního zahřátí. Obrázek je nakonec ještě pokryt průhlednou ochrannou vrstvou, která zajistí jeho dlouhou životnost.
Současné termosublimační fotografické tiskárny mohou většinou pracovat i bez počítače. Prostě je připojíte na kameru (nebo na digitální fotoaparát) a výběr snímku i některé jednoduché úpravy kontrolujete na obyčejném televizoru. Může to ale fungovat i naopak: tiskárna v případě potřeby udělá obrázky z televizního pořadu.

Kameru je možné k fotografické tiskárně připojit i přímo - bez nutnosti mít počítač.

Skutečně fotografickou kvalitu zajistí pouze termosublimační tiskárna


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video