Skauti v Hirošimě rozdávají květiny příchozím.

Skauti v Hirošimě rozdávají květiny příchozím. | foto: Junák - český skaut

Pamětník skautům v Hirošimě vyprávěl, jak otce našel na kusy

  • 41
Na čtvrteční výročí sedmdesáti let od výbuchu atomové bomby Little Boy v Hirošimě zamířil i český zástupce. Šestnáctiletý Christopher-Alexander De La Cruz se stal vyslancem českých skautů a společně s dalšími 150 skauty z celého světa se zúčastnil pietních akcí ve městě. Jeho sedmnáctiletá kamarádka Eliška Siblíková jela do Nagasaki.

Z každého národního kontingentu, který se účastní světového skautského jamboree v Japonsku, byl do Hirošimy vyslán jeden mladý zástupce. Celkem tak jelo sto padesát dětí.

„Ve středu jsme nejdřív přijeli ke skautskému centru, kde jsme měli oficiální zahájení. Druhý den jsme pak brzy ráno odjeli z hotelu do samotné Hirošimy, kde jsme pomáhali japonským skautům s rozdáváním květin a programů návštěvníkům,“ řekl Christopher-Alexander De La Cruz, který má přezdívku Šaman.

U památníku vyrostly obrovské stany s židlemi, pódium pro kapelu i řečníky. Do Hirošimy se každoročně sjíždí na pietní ceremonie tisíce lidí. Právě s jejich vítáním skauti pomáhali.

„Je to největší mírová akce široko daleko. Nejdříve mluvil premiér Šinzó Abe, pak i starosta Hirošimy, pozůstalí po obětech i přeživší. Většinou mluvili o potřebě míru ve světě,“ popsal Christopher. Poté se skauti přesunuli k dětskému pomníku bombardování, kde položili poskládané origami jeřáby.

V Nagasaki mladí diskutovali o atomových bombách

Zároveň zástupci skautů z celého světa vyrazili i do Nagasaki, kde se pro ně uskutečnilo mírové fórum. Za české děti byla vyslána sedmnáctiletá Eliška Siblíková žijící u Brna. „Naše první zastávka byla u pomníku výbuchu. Ten leží přímo pod místem, kde vybuchla bomba,“ řekla Eliška.

Skauti se během programu nazvaného International Peace Youth Forum (Mezinárodní mírové fórum mládeže) učili o důležitosti míru a mohli diskutovat s mladými lidmi z Nagasaki a okolí. „Nás tam bylo asi sto padesát, dalších asi sto padesát bylo studentů středních škol, kteří se s námi zapojili do programu,“ popsala Eliška.

Pro mladé zástupce byly připravené přednášky, diskuse i ilustrační ukázky síly atomových výbuchů. Nejsilnějším zážitkem však bylo vyprávění jednaosmdesátiletého Joširy Jamawakiho.

Anglicky se naučil jen kvůli fóru

„Když bomba nad Nagasaki vybuchla, bylo mu jedenáct let. On a jeho matka a sourozenci byli doma a přežili. Jeho otec však odešel do továrny. Po výbuchu ho šel Jošira hledat. Našel ho až druhý den. Prý byl ohořelý, měl roztříštěnou lebku, chyběly mu části těla,“ převyprávěla mladá skautka. Starý Japonec se podle ní naučil anglicky číst jen kvůli fóru, aby jim svůj příběh mohl přečíst.

„Bylo to opravdu silné. Výbuch sice přežil, ale kvůli ozáření má rakovinu žaludku. Hodně to na mě zapůsobilo,“ dodala Eliška Siblíková.

Město Nagasaki si svržení atomové bomby připomene v neděli, právě tehdy uplyne 70 let od výbuchu jaderné pumy s názvem Fat Man.

Ve městě Jamaguči se v těchto dnech koná světové skautské jamboree. Účastní se ho i tři stovky českých skautů a skautek. Celé setkání se právě i kvůli sedmdesátiletému výročí nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu - přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video