Na své blízké zavzpomínali i pozůstalí

Na své blízké zavzpomínali i pozůstalí | foto: Reuters

Vzpomínka na teror ochromila Londýn

  • 23
Dvě minuty. Přesně na takovou dobu se ve Velké Británii zastavil život. Země si připomněla osudný čtvrtek 7. července 2005, který se nesmazatelně zapsal krvavým písmem do historie Londýna. Tehdy v metropoli na Temži udeřili teroristé. Jejich sebevražedné atentáty stály život 52 lidí.

SPECIÁL:
Výbuchy v Londýně

TERORISTICKÉ ÚTOKY VE FOTOGRAFIÍCH
7. 7. | 21. 7.

INFOGRAFIKA:
Teroristické útoky krok za krokem
Kde a jak teroristé udeřili

Londýn se na dvě minuty ponořil do ticha. Zastavila se doprava, rozezněly se zvony Big Benu. Místa útoků pokryly květiny, lidé zapalovali svíčky.

Starosta města Ken Livingstone položil věnec na Tavistockém náměstí, kde loni udeřil jeden z atentátníků. Hold obětem vzdala i královna Alžběta II., která je ve skotském Edinburghu.

Ke dvěma minutám ticha vyšli před svá pracoviště policisté Scotland Yardu, posádky sanitek, hasiči.

Dvě sedmičky loni přinesly Londýnu slzy
Když před rokem, krátce před čtvrtou hodinou ranní (5:00 SELČ), vyjelo z Leedsu auto s odhodlanou trojicí atentátníků Shehzadem Tanweerem, Mohammedem Khanem a Hasibem Hussainem, nikdo z obyvatel britské metropole netušil, co se na ně chystá.

Operace radikálů, která ovlivnila životy milionů Britů, pokračovala o necelé tři hodiny později, kdy se k "leedské buňce" připojil v Lutonu čtvrtý ze zabijáků - muslim jamajského původu Germaine Lindsay. S batohy na zádech pak společně zamířili vlakem do Londýna.

Necelou půlhodinu před útokem je ve stanici King's Cross zachytila bezpečnostní kamera, jak míří do londýnské podzemky. Jejich krvavé představení začalo v 8:50 místního času.

Tři výbuchy v rozmezí 50 vteřin zasáhly vlak číslo 204 mezi stanicemi Liverpool Street a Aldgate (sedm mrtvých), vlak číslo 216 na lince Circle na stanici Edgware Road u Hyde Parku (šest mrtvých) a vlak číslo 311 na lince Piccadilly mezi stanicemi King's Cross a Russell Square v centru města (26 mrtvých).

Čtvrtý sebevrah  - osmnáctiletý Habid Hussain - se oproti svým spolubojovníkům poněkud opozdil. Poslední exploze se totiž ozvala až o hodinu později v dvoupatrovém autobusu číslo 30 na Tavistock Square ve středu města. Smrt v něm našlo 13 lidí.

S terorem počítal málokdo
Policie nejdříve nevěděla, co se stalo. Už první zprávy sice hovořily o explozi, ale teroristický útok si nikdo nechtěl ani v nejmenším připustit.

Londýnské metro, které denně přepraví miliony lidí na cestě do práce a z práce, se zastavilo. Zdravotníci začali počítat oběti. Konečná bilance byla děsivá - 56 mrtvých a přes sedm set zraněných.

Rozjelo se rozsáhlé vyšetřování, které se neomezilo pouze na britské ostrovy. Policie provedla několik razií v Leedsu, kde zjistila, kým útočníci byli - britskými muslimy pákistánského původu. V celách skončilo od Londýna po pákistánský Islámábád několik stovek lidí. Kromě čtveřice sebevrahů se ale nikomu nepodařilo prokázat spojení s teroristy.

Výbušninám selhala rozbuška
Pouhé dva týdny po první vlně útoků se extremisté rozhodli, že udeří znovu. 21. července se proto pokusili zaútočit další čtyři atentátníci. Tři výbušniny pod londýnskými ulicemi a jedna v autobusu naštěstí selhaly. Svět ale mohl znovu v očích Britů pozorovat hrůzu.

Policie ještě více posílila hlídky v ulicích, kde na bezpečnost dohlíželo na šest tisíc ozbrojenců. Ti si také připsali jeden z nejsmutnějších momentů loňských událostí.

Pouhý den po nezdařených druhých útocích zabili policisté brazilského elektrikáře Jeana Charlese de Menezese. Muži v uniformách se mylně domnívali, že jde o atentátníka a vypálili do něj několik kulek dum-dum. Sedmadvacetiletý muž byl na místě mrtvý. - více zde

Pozdější vyšetřování odhalilo, že policie lhala o tom, za jakých okolností Brazilec skonal. Určitou dobu dokonce hrozilo, že pochybení policie přeroste v diplomatickou roztržku s jihoamerickou zemí.

Oběti si Velká Británie připomene v pravé poledne (13:00 SELČ), kdy se celé království ponoří na dvě minuty do ticha.

Vzkaz ze záhrobí
Bezmála rok po smutných červencových událostech ukončilo několik speciálních komisí vyšetřování útoků. Parlament dospěl k závěru, že útokům nešlo zabránit. Britské tajné služby sice o budoucích atentátnících věděly, ale v danou chvíli je nepovažovaly za reálnou hrozbu. Svoji pozornost proto agenti přesunuli jinam. - více zde

Dodnes není ani jasné, kdo za útoky stál. Zodpovědnost za atentáty si totiž přivlastňují dvě islamistické skupiny napojené na Al-Kajdu. Jako první se k nim přihlásila neznámá organizace Tajná skupina džihádu a Al-Kajdy v Evropě. Autorství si ale chtěla "přivlastnit" i evropská odnož Brigád Abú Háfize Masrího.

Den před prvním výročím výbuchů se Britům připomněl jeden z teroristů. Shehzad Tanweer se totiž objevil na dosud nezveřejněné nahrávce. "To, co jste zažili, je jen začátek," sliboval z televizní obrazovky. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video