Program Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100 tisíc dětí. (Ilustrační foto)

Program Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100 tisíc dětí. (Ilustrační foto) | foto: koláž iDNES.cz

VZP zrušila Mořského koníka na Jadranu, peníze dostanou děti přímo

  • 5
Všeobecná zdravotní pojišťovna zrušila program ozdravně-léčebných pobytů pro děti nazvané Mořský koník na Jadranu. Děti však o pobyt u tohoto moře nepřijdou. Pojišťovna jim bude přispívat přímo, ne přes cestovní kanceláře.

„Ano, zrušili jsme výběrové řízení na Mořského koníka na Jadranu s tím, že tímto způsobem už nechceme v posílání dětí k Jaderskému moři pokračovat. Chceme je tam vysílat dále a ty peníze, které jsme na to do teď dávali, chceme dávat přímo jim, nikoliv přes zprostředkovatelskou cestovku,“ vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Dodal, že léčebně-ozdravné pobyty u Jaderského moře se nekonaly už letos. „Loni se do výběrového řízení na pořádání léčebně-ozdravných pobytů u Jaderského moře přihlásila jenom jedna společnost a podle platného zákona o veřejných zakázkách, pokud je jenom jeden zájemce, tak nelze soutěžit. Muselo být zrušeno a letos děti k Jaderskému moři už nejely,“ poznamenal Tichý.

V tomto roce bylo vypsáno nové výběrové řízení pro příští roky. „Toto výběrové řízení bylo teď zrušeno s tím, že už tímto způsobem nechceme postupovat. A začneme přispívat přímo jednotlivým dětem,“ doplnil mluvčí.

Metodiku, jak se bude postupovat, VZP ještě nemá hotovou

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka tak pojišťovna reaguje na mediální zpochybňování programu i na jeho kritiku od některých členů správní rady. Na zrušení byznysu pro cestovní kanceláře upozornil minulý týden Zdravotnický deník.

„Nechal jsem provést právní analýzy a po zralé úvaze jsem minulý týden dospěl k názoru, že správnou cestou je přímý příspěvek našim klientům bez partnera jako třetí strany. Chtěl bych směřovat VZP k tomu, aby veškeré benefity v rámci preventivních programů i mimo rámec úhrad zdravotních služeb směřovaly přímo za klientem,“ uvedl Kabátek.

Do budoucna chce vytvořit zcela nový koncept. „Chceme jít cestou podpory našich klientů, kteří si budou sami volit, jaký ozdravný pobyt chtějí čerpat. Odstraní se tak veškeré pochyby, byť jsou podle mého názoru hodně liché, o tom, že ten či onen má nějaký benefit,“ řekl ředitel. Přejít zcela jen na formu příspěvků by chtěl od roku 2016.

Do Řecka se jezdí dál, program funguje 20 let

Děti stále mohou s programem Mořský koník cestovat k moři, a to do Řecka. Pořádání pobytů u Egejského moře v soutěži získala společnost Kovo Tour na další čtyři roky.

Mořský koník je program pro děti od šesti do 17 let, které se léčí s lupénkou, rozsáhlým atopickým ekzémem, chronickým onemocněním dolních cest dýchacích, astmatem, alergickou rýmou způsobenou pylem a dalšími onemocněními, na něž zabírá přímořská léčba.

Program funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes sto tisíc dětí. V lednu 2011, kdy VZP vedl ředitel Pavel Horák, informoval Nejvyšší kontrolní úřad, že pojišťovna platila v tomto projektu léčení i neexistujícím dětem. Za neobsazená místa vydala celkem 24 milionů korun, z peněz na projekt se hradily i „inspekční“ cesty, na něž se k moři vydalo i celé tehdejší vedení VZP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video