Měření hladiny cukru v krvi. Nové léky sebou nenesou riziko, že hodnoty poklesnou pod normál. Ilustrační foto.

Měření hladiny cukru v krvi. Nové léky sebou nenesou riziko, že hodnoty poklesnou pod normál. Ilustrační foto. | foto: Martin Kovář

Na cukrovku dostane více lidí moderní léky, jaké užívá i prezident

  • 26
Všeobecná zdravotní pojišťovna v pondělí oznámila, že dá navíc 60 milionů na léčbu pacientů s cukrovkou takzvanými gliptiny. Jde o nové léky s minimem vedlejších účinků. Dostává je například i prezident Miloš Zeman.

Suma, kterou VZP vyčlenila z celkových 400 uspořených milionů, umožní léčit modernějšími přípravky dalších pět tisíc pacientů. Už nyní VZP léčí gliptiny 30 tisíc lidí. V celém Česku bere tyto léky odhadem 50 až 80 tisíc lidí.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v Česku léčí s cukrovkou 841 tisíc lidí. Devadesát procent z nich má diabetes II. typu (aktuální data k cukrovce najdete zde). Právě při léčbě II. typu se gliptiny využívají.

Kdy nastává cukrovka

Jako normální hodnotu pro hladinu cukru v krvi lékaři uvádějí od 3,9 do 5,5 milimolů na litr. Pokud hodnota činí 5,6 až 7 milimolů jedná se podle Milana Kvapila o takzvaný prediabetes. Při onemocnění hodnota dosahuje na 7 milimolů.

Nemoc se zpočátku delší dobu nijak viditelně neprojevu a dříve na ni lékaři často přišli až při prvních komplikacích. Kvapil proto doporučuje, aby lidé nevynechávali preventivní prohlídky, při nichž může být cukrovka odhalena ještě dříve, než komplikace nastanou.

Gliptiny se pacienti hromadně léčí zhruba sedm let. Podle Milana Kvapila, přednosty interní kliniky Fakultní nemocnice Motol, mají několik předností. Mimo jiné ty, že nemají nežádoucí účinky, odsouvají projevy možných komplikací cukrovky o několik let a při jejich užívání neexistuje riziko hypoglikémie. Zjednodušeně řečeno, gliptiny sice srovnávají hladinu cukru v krvi, jakmile by tato hladina klesla příliš, přestanou účinkovat.

"Tato léčba je z dlouhodobého hlediska bezpečná, dobře funguje zejména u mladých lidí na začátku léčby, ale využívá se také všude tam, kde je potřeba potlačit projevy hypoglykémie," uvedl Kvapil.

Hypoglykémie, tedy snížení hladiny cukru pod normál, může vést k příznakům podobnými silné opilosti, ale také k bezvědomí. Podle Kvapila proto léky pomáhají například profesionálním řidičům nebo lidem ve výrobě, kde hrozí, že by při upadnutí do bezvědomí utrpěli závažný úraz.

Léčba na hranici ekonomických možností

Gliptiny lékaři podávají také Miloši Zemanovi, který je pojištěncem VZP. Uvedl to mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Kvapil, který je členem prezidentského lékařského konzilia, to nijak rozvíjet nechtěl s odkazem na lékařské tajemství.

Léčbu není možné podle lékaře nasadit u všech pacientů, protože ne každý by ji  mohl dobře snášet. Více pacientů ji zatím nedostalo i proto, že je nová a její zavádění je proto pozvolné.

"Lékaři se s ní musejí seznámit," uvedl Kvapil. A pojmenoval také jiný faktor, který ovlivňuje zavádění jakékoliv nové léčby. "Systém se dostal na hranici ekonomických možností," podotýká lékař.

Zatímco léčba běžným lékem stojí denně v řádu korun, léčba gliptiny už v řádu desítek korun. "Je to léčba, která stojí zhruba desetinásobek," uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Více na cukrovku kvůli snížení úhrad

Jen VZP z veřejných peněz přerozdělí na léčbu cukrovky ročně přes 4 miliardy korun. Moderní léky z této částky tvoří 450 milionů korun. A právě k této položce nyní přibude dalších 60 milionů.

"Od listopadu nám systém generuje sníženou úhradu, která vznikla úsporou v předepisování statinů," uvedl Honěk.

Statiny se snižuje cholesterol a VZP tvrdí, že u dodavatelů vyjednala slevy s pomocí pozitivních listů. Těmi pojišťovna doporučuje lékařům k předepisování konkrétní medikamenty (které léky jsou na seznamu čtěte zde). Lékové listy využívají i další zdravotní pojišťovny.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček uvedl, že oborové pojišťovny nebudou postupovat stejně deklarativně jako VZP.

"Konkrétně naše pojišťovna byla k této problematice vždycky vstřícná a nic takového neomezujeme. Pokud je lék zařazen do seznamu a má cenu, nevidím v jeho úhradě problém a nevím, proč si VZP zrovna vybrala tuto záležitost, když u gliptinů tady žádná omezení nejsou," řekl iDNES.cz Gajdáček.

Podle Gajdáčka pojišťovna dokázala u desítek diabetiků snížit náklady na léčbu až o polovinu, aniž by to pacient pocítil. Upravit režim léčby a zamezit dublování léků pomohly on-line informace ke zdravotnímu stavu pacienta a předepisované léčbě.

Pojišťovna ministerstva vnitra je u nás druhou největší zdravotní pojišťovnou. Podle jejich dat se u ní léčí ročně 6 800 pacientů gliptiny. Stojí to 75 milionů korun. Celkem se s cukrovkou léčí až 85 tisíc klientů této pojišťovny.

Celým systémem veřejného pojištění loni proteklo 230 miliard korun a za poslední léta je systém v deficitu. Ten by se podle původního očekávání ministerstva zdravotnictví měl zvýšit o osm miliard korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video