Všeobecná zdravotní pojišťovna šetří, na tentdrech ale rozdala téměř miliardu. Ilustrační foto

Všeobecná zdravotní pojišťovna šetří, na tentdrech ale rozdala téměř miliardu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

VZP nutí lékaře šetřit, sama rozmařile utrácí. Rozdala téměř miliardu

  • 177
Přestože Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) tvrdí, že systém veřejného zdravotního pojištění je před zhroucením a že se musí šetřit, v průběhu jediného dne loni v létě vyhlásila tři výběrová řízení v celkové výši 220 milionů korun. V následujících třech měsících je doplnila o další tři za 640 milionů. Lékaře zároveň nutí k tvrdým úsporám.

V tendrech jde o vzdělávací projekty (prevence u dětí), propagaci (vydávání časopisů) a také právní služby.

Během tří měsíců se tak VZP zavázala za různé projekty vyplatit skoro miliardu. A to v době, kdy vrcholila hospodářská krize, stoupal počet nezaměstnaných, čímž klesaly příjmy ze zdravotního pojištění. Ve stejné době soukromé firmy masivně šetřily zejména na propagaci či vzdělávání.

V těchto dnech VZP zahajuje jednání s lékaři o úhradách na příští rok a přichází s tvrdými podmínkami. Již totiž ví, že jí bude v kase příští rok chybět zhruba šest miliard. Pojišťovna také žádá od státu, aby zvýšil odvody za státní pojištěnce.

VZP si za projekty stojí. "Každá koruna věnovaná na prevenci přináší tři koruny na úsporách nákladů na léčení," obhajuje preventivní programy z první vlny tendrů za 220 milionů mluvčí Jiří Rod. K časopisům dodává, že pojišťovna si mezi lékaři chce zlepšit image a také je informovat o aktuálním dění v oboru.

Hospodaří pojišťovna špatně?

Člen dozorčí rady Tomáš Julínek si myslí opak. "Pojišťovna obecně špatně hospodaří. Preventivní projekty se mají vyhlašovat v případě, že je jasné, kolik to přinese úspor. Jestli je to špatné, nebo dobré, se často jen odhaduje," říká Julínek. Nevylučuje, že se zakázky znovu dostanou na stůl, zejména časopisy.

"Peníze na prevenci jdou ze speciálního fondu. Přesouvat je na jiné účely mohou jedině poslanci. Takže by se stejně utratily jen za projekty související s prevencí," hájí management pojišťovny člen správní rady Boris Šťastný.

Jenže řadu zakázek provázejí pochybnosti. Třeba výběr firmy Ambit Media na vydávání časopisu pro lékaře. Podmínky pro uchazeče byly totiž natolik specifické, že se do soutěže nakonec přihlásila právě jen Ambit Media.

"Zadávací dokumentaci si vyzvedlo asi 20 uchazečů, návrh projektu odevzdala jen firma Ambit Media," potvrdil mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Firmu tři roky před vyhlášením tendru založil tehdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Uchazeči museli mít třeba tři roky po sobě obrat nejmíň 30 milionů. Takže Ambit Media již v roce založení musela mít raketový úspěch.

Podivné tendry

Jenže Ambit Media podmínku tříletého třicetimilionového obratu nesplnila, což mluvčí pojišťovny Jiří Rod potvrzuje. "Byla podána společná nabídka s jinou firmou, která ho podle čestného prohlášení splnila," vysvětlil Rod. Tím se Ambit Media stala vítězem a získala zakázku, jejíž hodnotu VZP předem odhadla na 20 milionů na rok spolupráce.

Ambit Media se – jako náhodou – coby jediný uchazeč do této částky trefila. Za služby požadovala 19,75 milionu. Následně jí byla spolupráce prodloužena na tři roky a téměř 60 milionů. Předsedou představenstva firmy je Ondřej Novotný. Jeho jméno figurovalo ve společnosti Česká zdravotní, jejíž manažeři jsou nyní obviněni z podvodů v karlovarské nemocnici. Podle policie ji ošidili o 2,5 milionu.

Další zakázku, zvanou Prevence vzniku závislostí u dětí a mladistvých, za 80 milionů získala zase společnost Medea Kulur, již vlastnil kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek.

Zdaleka největší tendr vypsala VZP loni v srpnu. Šlo o 430 milionů za právní služby na vymáhání nedoplatků na pojištění od neplatičů. A ani tento tendr se nevyhnul kritice. Zvítězila totiž právní kancelář Pavla Němce, exministra spravedlnosti. Nyní případ vyšetřuje antimonopolní úřad kvůli podezření z podvodu a čachrování s nabídkami.

Němec projekt obhajuje. "Nyní pojišťovna vynakládá na vymáhání pohledávek zhruba dvojnásobek peněz, než za jaké to bude prováděno externě," upozornil Němec v České televizi na 30miliardový dluh, který VZP vymáhá. Má na to vlastní tým právníků a úředníků.

Nová správní rada, která bude brzy jmenována, musí počkat, jak se vyjádří antimonopolní úřad. Právní služby jsou také jediným tendrem, kde by mohlo dojít ke škrtům. Ostatní se již rozběhly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video