U praktiků nebo soukromých ambulančí pojišťovny nastavily limity úhrad. Bez ohledu na počet pacientů nebo modernější léčbu. Ilustrační foto

U praktiků nebo soukromých ambulančí pojišťovny nastavily limity úhrad. Bez ohledu na počet pacientů nebo modernější léčbu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za léčení nad limit potrestá VZP jen výjimečně, couvla kvůli soudu

  • 8
V Česku jsou tisíce soukromých lékařů, kteří letos překročili limity úhrad za péči, léky a pomůcky. Hranice stanovují zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna oznámila, že po většině lékařů nebude tyto peníze zpětně vymáhat. Vede ji k tomu rozhodnutí Ústavního soudu.

"Pro rok 2013 Všeobecná zdravotní pojišťovna uplatní regulaci pouze tam, kde byl limit překročen o více než 200 tisíc korun," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

U lékařů, který limit překročili o více než 200 tisíc, bude o případném vracení peněz rozhodovat nový orgán. Ten bude složený z jednoho zástupce VZP, jednoho zástupce České lékařské komory (ČLK) a jednoho experta z oboru, o kterém se rozhoduje.

VZP ke kroku přistoupila na základě rozhodnutí Ústavního soudu. Ten řekl, že jakékoliv plošné regulace v péči jsou neústavní. K 1. lednu 2014 také zrušil poplatek za den pobytu v nemocnici (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka jsou v Česku tisíce lékařů, kteří limity pojišťoven překročili. VZP spočítala, že by od nich mohla vymáhat celkem 330 milionů korun. Některým lékařům hrozilo, že budou vracet více než půl milionu korun.

Nemocnice zrušila oddělení, urologovi nikdo limit nezvýšil

Zdravotní pojišťovny každému z praktických lékařů nebo ambulantním specialistům nastavují limity na proplácení léčby, léků a zdravotních pomůcek. Kdo limit překročil, po tom pojišťovna mohla chtít úhradu zpětně vrátit.

Limit je u každého lékaře jiný a odvíjí se od toho, kolik pacientů a s jakou diagnózou léčil v minulosti. Společného mají ale to, že se několik posledních let nezvyšovaly. Bez ohledu na to, zda lékař přijal během roku nové pacienty nebo začal používat novou a tedy i dražší léčbu. "Lékařům se proto stávalo, že museli část nákladů platit ze svého," upozornil mluvčí komory a člen správní rady Michal Sojka.

ČLK například zaznamenal případ, kdy lékař předepisoval plenkové kalhotky klientům léčebny dlouhodobě nemocných. V minulých letech do LDN docházelo více lékařů, letos zbyl ale jen on sám. Předpisy na pleny se proto u něj rapidně zvýšily, takže byl vysoce nad limitem pojišťoven. Ty po něm tak mohly peníze chtít zpět.

Jiný urolog na malém slováckém městě se potýká s náporem pacientů, protože tamější nemocnice zrušila urologické oddělení. Lékař sice nové pacienty přijímá, limit se mu ale nezvýšil. I jemu hrozilo, že bude pojišťovnám vracet přinejmenším desítky tisíc.

Krok VZP se zatím vztahuje jen na letošní rok. Kabátek už ale naznačil, že ani v dalších letech pojišťovna nechce na vracení peněz tlačit.

Části lékařům pojišťovna navýší hodnotu bodu

Příštího roku se dotkne soukromých ordinací jiná změna. VZP se rozhodla, že praktikům a ambulantním specialistům, kteří získali nebo získají diplom od ČLK o celoživotním vzdělávání, přilepší od ledna o jeden haléř na jednom bodu.

Bodování se používá pro ohodnocení lékařské péče. Z bodů se odvíjí úhrada z veřejného zdravotního pojištění.

Podle profesní komory diplom nyní má pět tisíc lékařů. VZP odhaduje, že takto příští rok lékařům navíc vyplatí za 80 milionů korun. Kubek tvrdí, že si touto změnou může ordinace ročně přilepšit o 10 až 20 tisíc korun. Peníze lékařům vykompenzují čas a náklady na školení, publikační či přednáškovou činnost nebo absolvované kurzy a semináře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video