Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka, Alena Gajdůšková a Milan Chovanec z ČSSD...

Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka, Alena Gajdůšková a Milan Chovanec z ČSSD jdou na jednání s ANO (23. listopadu 2013). | foto: David Neff, MAFRA

Penzisté dostanou víc, poplatek na pohotovosti může vydržet

  • 200
Strany vznikající vládní koalice chystají hned dvojí překvapení. Už v polovině příštího roku by mohli důchodci mimořádně dostat přidáno, a to víc, než dostanou podle pravidel, které prosadila ještě bývalá vláda Petra Nečase. A ČSSD se připravuje na možnost, že zůstane zachován poplatek na pohotovosti 90 korun.

"My bychom chtěli usilovat o jakousi předčasnou valorizaci důchodů. Původně to bylo tak, že na ní začneme pracovat až pro rok 2015. Ale to by důchodci dlouho čekali, tak hledáme způsob, jak bychom k ní mohli přikročit už dříve. Mohla by být od července," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"ANO poměrně dost volá po valorizaci penzí. S lidovci se o tom budeme bavit. Mám pocit, že by tam nemusel být střet," uvedl Zaorálek. Vyšší valorizaci penzí měla v programu i KDU-ČSL. "Mělo by to být více než těch směšných asi 45 korun. Hledáme na to finanční prostředky," řekl Zaorálek. A iDNES.cz tuto úvahu potvrdil i další z vyjednavačů o nové vládě. Přesnou částku valorizace, kterou vznikající koalice chystá, neprozradili.

Průměrná penze od ledna vzroste jen o Zaorálkem zmiňovanou částku proto, že bývalá Nečasova vláda prosadila, aby se penze zvyšovaly o třetinu růstu průměrné mzdy a o třetinu inflace, zatímco dříve se započítávala inflace celá. Vznikající koalice se chystá zavázat v rozpočtu na příští rok část peněz určených zatím na provozní výdaje ministerstev. Ty by nesměly být utraceny a vláda by o jejich využití rozhodla později.

Už v sobotu po jednání všech tří stran vznikající koalice by ČSSD, ANO a KDU-ČSL mohly představit detaily programové dohody, včetně toho, jak by penze v průběhu příštího roku, zřejmě od července mohly vzrůst.

Poplatky na pohotovosti možná zůstanou

Ohledně programové části dohody se schyluje k jednomu velkému překvapení, což iDNES.cz naznačili dva vysoce postavení sociální demokraté. Původně strana plánovala, že přežít může jen poplatek za den v nemocnici, ale po omezenou dobu třiceti dnů, dál už by se 60 korun, což byl pro ČSSD strop, neplatilo. Jenže do věci vstoupil Ústavní soud, který svým verdiktem poplatek zrušil, takže by ho nyní strany musely znovu zavádět. A do toho se ČSSD moc nechce.

"Zvažujeme zachování poplatku na pohotovosti," uvedl Zaorálek. Na pohotovosti se teď platí devadesát korun a úvaha sociálních demokratů o zachování tohoto poplatku vychází z toho, že někteří lidé pohotovost zneužívají. Skončit by ale měl třicetikorunový poplatek při návštěvě lékaře. ČSSD a ANO se na tom už předběžně shodly, lidovci chtějí, aby bylo jeho zrušení zdravotnickým zařízením kompenzováno.

Po sobotním jednání, po němž chtějí strany oznámit výsledky jednání o programu, zůstane v každém případě neuzavřena debata o personálním složení vlády, a to proto, že šéf lidovců Pavel Bělobrádek odletěl na dvanáct dnů na stáž do USA. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi a předsedovi KDU-ČSL, aby vláda měla 17 členů a křesla v ní si strany rozdělily v poměru 8 ČSSD, 7 ANO a 2 KDU-ČSL. Podle Babiše by mohla být vláda štíhlejší, lidovcům se nelíbí, že mají mít jen dvě křesla. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video