19. listopadu 1989 bylo v pražském Činoherním klubu založeno Občanské Fórum...

19. listopadu 1989 bylo v pražském Činoherním klubu založeno Občanské Fórum (OF). | foto: Jaroslav Kořán

Vznik OF provázel zmatek, nadšení i agent Joska Skalník

  • 42
Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu 19. listopadu 1989 byl směsí politické debaty i divadelního představení. Nová kniha "Občanské fórum, den první" přináší záznam dění uvnitř divadla. Zároveň odhaluje, od koho měla StB informace o vzniku svého hlavního protivníka. Oním agentem byl malíř Joska Skalník.

"Dobrý večer, já tady zatím stojím jako takovej kůl v plotě!" Taková byla první slova, která zazněla při zakládání Občanského fóra v Činoherním klubu. Pronesl je Alexandr Vondra, tehdy mladík ve velkých kostěných brýlích.

Zvukový záznam pořídil jeden z techniků divadla, který umístil mikrofon nad pódium. Jeho manželka pak záznam předala řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlovi Žáčkovi, který knihu ve středu vydává.

Alexandr Vondra a Václav Havel v Činoherním klubu 19. listopadu 1989, kde bylo založeno Občanské Fórum (OF)..

V Činoherním klubu se stejně jako v dalších divadlech od 18. listopadu nehrálo. Lidé do něj mohli chodit a debatovat tam o politice a budoucím vývoji společnosti. Právě na této scéně pak OF vznikalo. Václav Havel zde překvapivě vystupuje asi až jako desátý.

Mezi lidmi, kteří se tehdy na jevišti objevili, byly jak postavy, které v politice můžeme vidět dodnes, tak lidé, které už málokdo zná. Celkem se do debaty zapojilo 95 lidí. Mezi nimi byli i Václav Marhoul, Marta Kubišová, Jiří Bartoška, Marek Vašut nebo Jan Hřebejk.

Michael Kocáb a Josef Kemr v Činoherním klubu 19. listopadu 1989, kde bylo založeno Občanské Fórum (OF)..

Záznam popisuje živelný výběr osobností, které OF delegovalo pro jednání s oficiální mocí. "Já myslím, že za prvé Havel," prohlašuje jako první Radim Palouš, mluvčí Charty 77 a pozdější rektor Univerzity Karlovy. Jeho slova provází potlesk v sále. Další jména jako Jan Ruml nebo Saša Vondra rychle přibývají. "Ještě někdo za studenty," přidává se neznámý hlas a někdo v sále odpovídá: "Mejstřík."

Provolání OF.

Gogh s velkým uchem

O vzniku Občanského Fóra byla samozřejmě informována i StB. Její generál Alojz Lorenc před Komisí pro vyšetřování 17. listopadu potvrdil, že v Činoherním klubu měla "svého člověka." O tom, kdo byl tímto informátorem, se ale nikdy příliš nehovořilo.

Účastníkem památného shromáždění byl totiž malíř a grafik Josef "Joska" Skalník, který po revoluci patřil k nejbližším spolupracovníkům Václava Havla na Hradě. Právě autor porevolučního státního znaku České republiky a muž, v jehož ateliéru se Havel ukrýval před novináři při svém prvním zvolením do čela státu, byl oním informátorem.

Skalník byl agentem StB pod krycím jménem Gogh od roku 1983. Od něj dostal už 21. listopadu přímo Lorenc na stůl kompletní přepis zprávy popisující vznik OF. Malíř také dodal prohlášení o založení hnutí. Jeho svazek byl ale na začátku prosince 1989 zničen.

O tom, že Skalník pro StB pracoval, se ale později dozvěděli lidé kolem Havla. Zřejmě Jan Ruml, nebo Jiří Křižan. A Skalník pak musel z Hradu okamžitě odejít. Malíř byl prvním člověkem z okruhu disentu, na kterého se provalila jeho minulost a ukončila jeho "rozjezd" v nové době.

Magnetofonová páska se zázname, vzniku Občanského Fora.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video