Vzít se v máji? Ne, říkají svatebčané

Střední Morava - Ani ve třetím tisíciletí lidé nezapomněli na pověry a svatbě v květnu, která má přinést neštěstí, se většinou vyhýbají. Na radnicích v Olomouckém kraji tak i letos budou pracovníci matrik téměř bez práce. Své "ano" si tam totiž řekne pouze minimum zájemců. Podle etnografů pověra zřejmě přežije i příští generace.

Pověrám o tom, že v manželství uzavřeném v květnu nevěsta do roka zemře, věří například lidé z Přerova. "Na květen se zatím přihlásilo pouze šest párů. Na příští měsíc máme přitom již objednaných třicet termínů. Lidé na pověry pořád věří. Když k nám například přijdou a zjistí, že v červnu už jsou svatby zadané, vyberou si jiný termín. Říkají, že za žádnou cenu květen nechtějí," řekla pracovnice matriky Marta Dostálová.

Také v Olomouci vdavekchtivých žen v květnu ubylo. "Je to znatelné, že lidé mají stále z toho měsíce strach. Zatímco o víkendech v dubnu jsme stíhali až deset svateb, v květnu máme na soboty hlášeny v průměru pouze tři svatby," uvedla olomoucká matrikářka Simona Machátová.

Pracovníci olomoucké radnice se ale pomalu připravují na červen, protože počet svateb v tomto měsíci totiž rapidně stoupá. Ani v Jeseníku nebudou v květnu stát před radnicí davy svatebčanů. Podle matrikářky Marie Novákové si totiž termín zadaly pouze tři páry.

Podle ředitelky Vlastivědného muzea v Olomouci Miloslavy Hoškové přetrvává pověra "svatba v máji volá máry" zhruba od 11. století. "Pověra se dodržuje už od středověku. Lidé jsou citlivější na to, co se týká osobního života, a snaží se to dodržovat, i když tomu třeba nevěří," řekla Hošková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video