Vzestup nezaměstnanosti se zastavil

  • 2
Ostrava - V Moravskoslezském kraji už do konce roku nebude přibývat lidí bez práce. Po červencovém a srpnovém růstu počtu lidí bez práce, který ovlivnil zejména příchod absolventů škol, by se počet nezaměstnaných neměl zvyšovat. Spíše naopak, odborníci z úřadů práce předpokládají, že by lidí bez zaměstnání mohlo být i méně. Tento trend neovlivní ani restrukturalizace hutí.

"Nejnovější čísla za měsíc září ještě nemáme k dispozici, ale zdá se, že se vzestup nezaměstnanosti zastaví," řekl vedoucí oddělení analýz a prognóz ostravského úřadu práce Jiří Zaorálek.

Úřad práce průběžně monitoruje rozhodující zaměstnavatele s počtem pracovníků nad dvacet pět. V současné době většina těchto zaměstnavatelů neuvažuje o propouštění, spíše hodlají zachovat současný stav nebo dokonce mírně zvyšovat počet svých zaměstnanců.

"I přes probíhající restrukturalizaci hutnictví by měla nezaměstnanost v Ostravě i v kraji v posledním čtvrtletí letošního roku stagnovat, popřípadě mírně klesnout," uvedl Zaorálek.

Právě restrukturalizace hutí a s ní spojené propouštění zabrání výraznějšímu poklesu nezaměstnanosti, na kterém se podílí zejména drobní a střední podnikatelé. "Vítkovice do konce roku neplánují nějaké výraznější propouštění. Na začátku příštího roku však s určitým snížením počtu lidí bez práce počítají," řekl ředitel úřadu práce Zdeněk Prouza.

Prvních pět set zaměstnanců plánuje propustit Nová huť. "Jde o zaměstnance z podnikového ředitelství, dalších tisíc lidí odejde z technických úseků a z administrativy," řekl Prouza. Uvedl, že propuštění nebudou mít při hledání nové práce vůbec lehkou pozici. "Mnoho propuštěných pracovalo ve velmi specifických profesích, které jen tak někde jinde nenajdou. Úkolem úřadů práce a zaměstnaneckých agentur teď bude přesvědčit je, aby zkusili dělat něco jiného."

Úřad práce například připravuje takzvané obnovovací rekvalifikační kurzy. Ty netrvají tak dlouho jako obvyklé rekvalifikace a nejsou ani tak nákladné. "Nezaměstnaní mají možnost si v těchto kurzech obnovit svoje dovednosti, které kdysi měli, nebo si například oživit znalosti něčeho, co už dlouho nedělali," řekl ředitel Prouza.

Na ministerstvu práce a sociálních věcí nyní vzniká projekt, který bude pravděpodobně předložen vládě v podobě nového zákona ke schválení. "Tento zákon stanoví, co to vlastně jsou velké restrukturalizace a jak při nich postupovat," řekl ředitel Prouza. Uvedl, že dosud při restrukturalizacích nejrůznějších odvětví záleželo spíše na zaměstnancích, jaké si vymohou peníze za odchod z práce.

"Stát tak dal propuštěnému v rámci restrukturalizace třeba sto padesát tisíc korun a měl ho z krku. Přitom se nemyslelo vůbec na to, že ne každý chce peníze a jít do důchodu," řekl Prouza. Nový zákon podle něj bude počítat s rozdělením propouštěných v rámci restrukturalizací do skupin například podle znalostí, praxe a věku a individuálně s nimi jednat o jejich dalším možném zaměstnání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video