Vzdušné síly USA a ČR čeká secvičná

  • 36
Vzdušné síly USA a ČR budou společně cvičit, aby byly připraveny k ochraně vzdušného prostoru České republiky při listopadovém summitu NATO v Praze. Po čtvrtečním cvičení aliance rozhodne, jaké síly budou k ostraze zapotřebí. Spojenecká letadla budou nacvičovat zásah proti napadení vzdušného prostoru, upřesnil pro iDNES program cvičení mluvčí mnisterstva vnitra Milan Řepka.

V akci budou i stroje USA a Německa.

"Nestačí pouze simulované cvičení, ale je zapotřebí i fyzická účast vojáků, kteří se na ochraně budou podílet," řekl po večerním mimořádném zasedání kabinetu ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Simulace, která se v národním středisku velení a řízení konala od pondělí, ukázala nutnost ověřit některé operační postupy v praxi, zdůvodnil ministr, proč vládu o mimořádné zasedání požádal.

Tvrdík: Letci se musí sehrát
Ministr obrany chtěl kabinetu Vladimíra Špidly přednést svůj návrh, jak by měl být při summitu NATO vzdušný prostor chráněn. Tvrdík potřeboval ministry přesvědčit, aby vláda povolila pobyt pilotů aliance na českém území. Ne však jen na dobu summitu. Ministr je podle deníku Právo přesvědčen, že koordinaci českých letounů s aliančními je třeba nacvičit. To si myslí i představitelé NATO.

Vláda se kvůli ochraně vzdušného prostoru sešla v 19 hodin. "Chceme projednat otázky související s vojenským cvičením," řekl Špidla. Další podrobnosti ale neuvedl.

Také ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) nepřímo potvrdil, že tématem jednání vlády je skutečně otázka vzdušné ochrany.

Alianci se nad Prahu příliš nechce
Podle Práva zatím nikdo z aliančních partnerů nekývl na žádost vyslat nad Prahu svá letadla.

NATO si totiž dosud takovou pomoc nevyzkoušelo. Není vyjasněná ani odpovědnost při zásahu či nehodě, píše deník. V příštích dnech by si přesto měli čeští letci při simulovaném cvičení vyzkoušet součinnost s letectvem USA.

Summit budou chránit americké stíhačky

AWACS bude kontrolovat summit z cizích území
Zatím je jisté pouze to, že český vzdušný prostor bude v době listopadového summitu Severoatlantické aliance kontrolovat letoun Boeing s radarovým systémem AWACS. Speciální průzkumný letoun patří do výzbroje armád NATO.

V době konání pražského summitu ale nebude AWACS operovat nad českým územím. Situaci bude monitorovat z okolních zemí. Letadlo včasného varování a kontroly poskytuje možnost velení a kontroly vzdušného prostoru.

Vyznačuje se zejména kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je i radarový systém, jenž umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru.

Radar má dosah přes 322 kilometrů pro nízkoletící cíle a větší pro objekty ve vyšších výškách. Může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům.

,

Video