Vybrané skupiny učitelů si nebudou muset doplňovat vzdělání. Ilustrační snímek

Vybrané skupiny učitelů si nebudou muset doplňovat vzdělání. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Senát stvrdil Chládkovy výjimky pro učitele bez potřebného vzdělání

  • 13
Senátoři stvrdili výjimky ve vzdělání pedagogů. Požadovanou kvalifikaci od ledna příštího roku nemusejí mít učitelé starší 55 let, rodilí mluvčí a někteří kantoři odborných předmětů. Pro novelu zákona o pedagogických pracovnících bylo 59 senátorů, 16 se zdrželo hlasování.

„Napravujeme to, co se příliš nepovedlo,“ uvedl senátor Milan Pešák, jenž je speciálním pedagogem.

Výjimku dostanou učitelé na 55 let s praxí delší než dvacet let, rodilí mluvčí a jako na dočasně kvalifikované by se pohlíželo i na umělce, trenéry a odborníky v oboru, kteří učí maximálně na poloviční úvazek.

Senátorka a vědkyně Eva Syková neuspěla se svým pozměňovacím návrhem, aby se výjimka vztahovala také na tlumočníky do znakového jazyka. Další pozměňovací návrh chtěl zase z povinnosti vyjmout pedagogické pracovníky v dětských domovech. „Oba návrhy výbor pro vzdělávání nepodpořil,“ konstatovala senátorka Hana Doupovcová. Syková proto vzala svůj návrh zpět.

Do potíží by se dostaly stovky škol

Podle ministra školství Marcela Chládka požadavek na kvalifikaci nesplňovalo 18 tisíc učitelů ze 130 tisíc. Pro některé školy by jejich odchod znamenal, že by nedokázaly zajistit výuku. Více než polovinu učitelského sboru tvoří nekvalifikovaní podle něj v 650 školách.

Chládek také zdůraznil, že nekvalifikovaný pedagog neznamená, že je to člověk bez vysokoškolského vzdělání. Jenže to ne vždy obsahuje nutné pedagogické minimum. Ministr uvedl příklad, kdy by se bez schválení výjimek do potíží dostal například houslista s vystudovanou konzervatoří, který by chtěl učit na základní umělecké škole.

Požadavky na kvalifikaci učitelů zpřísnil zákon o pedagogických pracovnících, který platí už od začátku roku 2004. Stát však dal učitelům delší čas na doplnění vzdělání. Lhůta se nakonec posunula až na začátek roku 2015, do kdy musí učitelé zahájit studium. Následně ministerstvo školství potvrdilo, že by kvůli zpřísnění musely ze škol odejít tisíce, mnohdy i letitých, pedagogů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video