(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na kvalitní vzdělání pro děti nemáme dost peněz, tvrdí polovina rodičů

  • 564
Školství je sice v Česku bezplatné, přesto si více než polovina rodičů myslí, že nemá dost peněz na kvalitní vzdělání pro své děti. Ukázal to výzkum agentury IPSOS pro neziskovou organizaci Dobrá rodina. Obavy rodičů jsou ale podle odborníků někdy neopodstatněné a zbytečně tím snižují životní šance potomků.

Výzkumníci oslovili 520 rodin z celé republiky, jejichž děti chodí na základní nebo střední školu.To, že finance rozhodují o kvalitě vzdělání (a proto si dobrou školu nemohou dovolit), si nejvíce myslí rodiny v Karlovarském, Plzeňském a Zlínském kraji. Největší důvěru ve školský systém mají naopak rodiče v Libereckém kraji a v Praze.

Výsledky se liší také podle toho, jakého vzdělání rodiče dosáhli. V to, že na dobré školy nemají dost peněz, věří sto procent rodičů se základním vzděláním. Z rodičů, kteří vystudovali vysokou školu, je to polovina.

Výsledky výzkumu nevypovídají ani tak o tom, jak dobré jsou školy, na které děti respondentů chodí. „Vypovídají o mentalitě rodičů a jejich přístupu,“ říká předseda Dobré rodiny Zdeněk Soudný. Průzkum také ukazuje, že řada rodičů nevěří, že státní škola je pro ně nejlepší volba.

V Česku nejsou rovné šance, chudé děti neumíme podpořit, říká Marksová

Pokud jsou rodiče přesvědčení, že bez peněz to nejde a že oni sami peníze nemají, začne fungovat jev, který Soudný označuje jako sociální determinismus. Místo toho, aby se rodič pro své dítě snažil získat co nejvíce, spokojí se s nejjednodušším řešením. Nejde přitom zdaleka jen o úvahy, zda si rodina může dovolit školné na soukromé škole. Do těch ostatně chodí jen zlomek dětí - na soukromých základkách jsou zhruba dvě procenta dětí.

Sociálně slabé rodiny často tlumí ambice svých dětí i z obavy, že neutáhnou náklady, které si spojují i s prestižnějšími veřejnými školami. A tomu pak přizpůsobují výběr škol pro své dítě.

„Mnohdy to přitom není ani tak o penězích, ale spíše o stereotypu. Vím o soukromém gymnáziu v Liberci, kde chodí na nábory talentů do základních škol a nabízí jim plné stipendium. Děti často odrazují rodiče,“ říká Soudný. Ne kvůli tomu, že by škola měla špatnou pověst nebo že není ideální volbou, ale právě z obav o rodinné finance, ať už jsou, nebo nejsou opodstatněné.

Rodinné prostředí má v Česku velký vliv

Rodičovský pesimismus spojený s finančními obavami, na který výzkum poukázal, může být jedním z důvodů, proč Česká republika pravidelně patří k zemím, kde úspěch dítěte ve škole extrémně závisí na tom, jaké vzdělání a sociální postavení mají jeho rodiče. Naposledy to potvrdila velká mezinárodní šetření PISA a TIMMS, jejichž výsledky byly uveřejněny na konci loňského roku.

A nejde přitom jen o to, že vzdělaní rodiče mohou teoreticky lépe dětem vysvětlit látku, kterou ve škole nepochopily.

České průzkumy se v této souvislosti systematičtěji zaměřují především na problematiku veřejných víceletých gymnázií, na která po páté třídě ze základních škol míří zhruba desetina populačního ročníku. Konstatují, že pravděpodobnost, že se k přijímacím zkouškám přihlásí dítě rodičů s nižším vzděláním, je menší. Bez ohledu na jeho studijní předpoklady.

„Investice - nejen finanční - spojené s výběrem školy a přípravou na přijímací zkoušky v Česku hrají velmi významnou roli. Není divu, že o tom, čím dítě v devatenácti letech je, u nás více rozhoduje rodinné prostředí než ve většině zemí Evropské unie nebo OECD,“ říká David Munich z neziskové organizace IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

Ovlivňuje podle vás kvalitu vzdělání dětí stav peněženky jejich rodičů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. března 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1692
NE
NE 941

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video