V Ústeckém kraji má vysokou školu jen 6,3 % lidí. Ilustrační foto.

V Ústeckém kraji má vysokou školu jen 6,3 % lidí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vzdělaní lidé jdou za prací do měst

  • 85
Nedostatek kvalitní práce. To je důvod, proč je v Ústeckém kraji nejméně vysokoškolsky vzdělaných lidí. Podobné je to i v Karlovarském nebo Libereckém kraji. Nejvíc vysokoškoláků naopak žije v Praze a Brně.

Pětadvacetiletá Zuzana Rejchová bydlí v Mariánských Lázních, ale vysokou školu studuje v Praze. Je jednou z těch, kdo zvýší Karlovarskému kraji procento vysokoškolsky vzdělaných obyvatel.

Těch by však tento kraj potřeboval víc. Podle Českého statistického úřadu jich zde totiž žije pouze 8,1 procenta. Tímto číslem se Karlovarský kraj řadí na poslední příčky žebříčku krajů podle vzdělanosti svých lidí.

"Myslím, že mladí, kteří tady žijí, nemají moc ambicí studovat. Neznali to ani u svých rodičů, kteří také nestudovali," tvrdí Zuzana Rejchová.

Podle ní je to způsobeno hlavně tím, že po odsunu sudetských Němců se do Karlovarského kraje stěhovali především rolníci a lidé oddaní komunistickému režimu.

"Výjimkou jsou Mariánské Lázně a Karlovy Vary. To jsou města, kam jezdila vzdělaná klientela," dodává studentka humanistiky.

Lákají studenty na stipendia
Ještě o něco hůř je na tom s vysokoškolsky vzdělanými lidmi Ústecký kraj - žije jich zde pouze 6,3 procenta. Není to ale tím, že by zdejší lidé nechtěli studovat.

"Když dostudují, odstěhují se do jiného kraje nebo do města, kde najdou lepší pracovní uplatnění," vysvětlila Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace o vzdělávání.

Za posledních pět let opustilo Ústecký kraj 2772 vysokoškoláků, naopak jen 1739 se jich na severočeských úřadech přihlásilo. Kraj tak přišel o 1033 lidí s diplomem. Čerství absolventi touží často po práci v hlavním městě, a to i za cenu, že zaplatí hodně peněz za bydlení.

Vedení Ústeckého kraje proto od loňska nabízí studentům místní univerzity stipendium, jež mohou získat, pokud se upíší a zůstanou v kraji dalších pět let po skončení studia.

"Chceme tím zastavit odchod vysokoškolsky vzdělaných lidí," vysvětloval hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Student, který se za uplynulý rok vešel do průměru známek 1,8, má šanci každý rok na 20 tisíc korun od krajského úřadu.

Problém s nedostatkem vysokoškolsky vzdělaných lidí, hlavně v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji, pociťuje i ministerstvo školství.

"Nejhorší je to v Ústeckém kraji. Snažíme se proto podporovat rozvoj zdejší univerzity. V minulých letech jsme do jejího rozvoje investovali nemalé částky. Ale je pravda, že zájem o studium je v tomto kraji nižší než jinde," vysvětlila ministryně Petra Buzková.

Vzdělaná je Praha a Brno
Naopak největším počtem vysokoškoláků se může pochlubit Praha, Jihomoravský a Jihočeský kraj. Důvod je jednoduchý - absolventi s diplomem zde najdou snáz práci.

"Praha je hodně atypická. Jsou tady sídla úřadů a velkých firem, je tu daleko víc příležitostí pro lidi s vyšším vzděláním a pracovní místa tomu odpovídají," řekla Michaela Kleňhová. Dalším důvodem je podle ní to, že Pražané jsou konkurencí o něco víc tlačeni do toho, aby si vzdělání doplňovali.

Podobné je to v Brně, které zvedá průměr celému Jihomoravskému kraji. Spousta lidí, kteří v Brně vystudují vysokou školu, se sem přistěhuje natrvalo a pracuje zde.
Kvalitní univerzity v Brně a Ostravě v posledních letech lákají čím dál víc zahraniční a tuzemské investory z oblasti výzkumu, vývoje a strategických služeb.

"Díky tomu už z těchto měst neodchází tolik vysokoškoláků za prací do Prahy nebo do zahraničí, jako tomu bývalo," řekl Tomáš Hruda, generální ředitel agentury CzechInvest.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video