Pokud využijete čtyři preferenční hlasy, dáte šanci dostat se do Sněmovny i novým tvářím. Ilustrační foto.

Pokud využijete čtyři preferenční hlasy, dáte šanci dostat se do Sněmovny i novým tvářím. Ilustrační foto.

Výzva: Vyžeňme „staré“ poslance kroužky na hlasovacích lístcích

  • 350
Máte dost vrcholných politiků a jejich skandálů? Až půjdete v květnu k volbám, na hlasovacím lístku zakroužkujte čtyři "nezkažené" lidi na konci kandidátky a oni díky preferenčním hlasům přeskočí dnešní poslance. S touto originální výzvou přišel bývalý disident a přítel Václava Havla František Janouch.

"U kandidátů na samém konci kandidátky je nejnižší pravděpodobnost, že už jsou zapojeni do korupční mašinerie. Jsou to obyčejní lidé jako my, a tedy naši nejpovolanější zástupci," vysvětluje někdejší emigrant, který je profesorem fyziky.

Naráží na právo voliče "zakroužkovat" až čtyři kandidáty, kteří pak na stranické listině přeskočí všechny ostatní.

Na poslední, nevolitelná místa kandidátek partaje obvykle dávají méně významné straníky, se kterými ve vrcholné politice moc nepočítají. Aby se takový politický outsider dostal do sněmovní lavice, zakroužkovat ho musí nejméně pět procent lidí, kteří celé straně dali hlas.

"Čím více obyčejných občanů dostaneme tímto způsobem do Sněmovny, tím více politických štamgastů vytlačíme z předních míst kandidátek, a v důsledku tedy i z jejich vysezených parlamentních křesel," líčí Janouch, který založil webové stránky www.defenestrace2010.cz a také skupinu na síti Facebook.

Místo Béma neznámý Florián?

Převedeno do praxe: pokud by se voliči u uren řídili Janouchovou radou, například v Praze by nepopulárního primátora Pavla Béma na druhém místě kandidátky ODS přeskočil naprosto neznámý podnikatel a zastupitel v Praze 10 Jan Florián. Ten je dnes na posledním, šestatřicátém místě a jeho šance, že v květnu usedne do sněmovní lavice, jsou čistě teoretické.

V severních Čechách by zase předseda ČSSD Jiří Paroubek musel vyklidit místo poslední kandidátce, bývalé náměstkyni chomutovského primátora Marii Štáfkové.

Na těchto příkladech je vidět i úskalí celé iniciativy. Kroužkování by do Sněmovny mnohdy nedostalo nové, hezké tváře "neposkvrněné" politikou, ale méně viditelné regionální politiky.

Právě v komunální politice panují v mnoha případech ještě horší poměry než v té celostátní. Politici jsou pod menším drobnohledem médií a jejich "kšefty" jsou méně vidět.

Pro vytahování nadějných mladých tváří se v politice vžily termíny "vodrážkizace" a "čunkizace", inspirované jmény místopředsedy ODS Davida Vodrážky a bývalého šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Oba nečekaně vystřelili nahoru, ale tam spíše zklamali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video