Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Společnou akci kvůli problémovým obyvatelům podpořila už stovka obcí

  • 85
Snaha představitelů severočeských měst spojit obce potýkající se s problémovými obyvateli má velký ohlas. Takzvanou Výzvu starostů 2013 už jich podepsaly desítky. V září se sejdou, aby zformulovali přesné požadavky, které předloží příští vládě.

"Dosud se po celém Česku připojilo už 117 obcí a měst, naposledy třeba Havířov a Nový Bydžov. Podporu nám vyjádřil i Svaz podnikatelů a živnostníků a Svaz průmyslu. Jsme spokojení, že se našlo tolik starostů a institucí ochotných prosadit změnu a postupovat společně," říká starostka Duchcova Jitka Bártová.

Výzva starostům

Výzva starostům 2013

Cílem výzvy je vytvořit společný tlak obcí na změnu sociální politiky státu a prevence kriminality.

"Každá radnice řeší totéž a donekonečna vysvětluje občanům svou omezenou pravomoc. Situace je neúnosná a je potřeba, aby byla řešena na celostátní úrovni, protože, kdo nemá problémy dnes, může je mít zítra," tvrdí Bártová.

Vedle fakticky nepostižitelných drobných krádeží podle ní jde hlavně o vysokou nezaměstnanost a zároveň o nepoměr mezi pobíráním sociálních dávek a platů těch, kteří pracují.

Proč bych se snažil, říká nezaměstnaný

Například šedesátiletý Libor ze Šluknovského výběžku je už deset let bez práce. Nejprve nemohl sehnat novou a teď už ji ani nehledá, protože se mu nevyplatí. Chystá se do předčasného důchodu.

"Vypočítali mi, že budu brát přes deset tisíc, tak proč bych se snažil, když stát tohle nabízí," říká.

Kolem deseti tisíc totiž bere i spousta lidí v jeho okolí, kteří přitom ráno musí vstávat do práce a ještě utrácí peníze za dopravu. Matka čtyř dětí Alžběta z Teplice také nepracuje, na dávkách bere 18 tisíc.

V systému české sociální politiky je přitom i spousta větších absurdit. Mnohým lidem se nevyplácí pracovat, protože je pro ně výhodnější brát různé sociální dávky a státní příspěvky. Starostové to chtějí změnit.

Požadavky dostane vláda a parlament

"Přesné požadavky budeme formulovat na sněmu Svazu měst a obcí, který se koná v 19. a 20. září v Českých Budějovicích," přiblížila starostka Bártová.

Ke společnému postupu se podle Bártové budou starostové moci přidávat i po sněmu.

"Některé obce by se mohly připojit, když uvidí, o co přesně jde," podotkla Bártová.

Po ukončení výzvy chtějí její organizátoři požadavky předat vládě a parlamentu.

"Uvidíme, jak rychle to půjde někomu předat," dodala starostka s odkazem na předčasné volby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video