Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Výzvy k nenávisti vůči nemuslimům svoboda slova nekryje, rozhodl Štrasburk

  • 56
Na nenávistná internetová videa vůdce belgické radikální islamistické organizace se nevztahují ustanovení o svobodě slova tak, jak ji chápe Evropská úmluva lidských právech. Rozhodl o tom ve čtvrtek ve Štrasburku Evropský soud pro lidská práva.

Verdikt, kterým soud odmítl stížnost Fouada Belkacema, bývalého šéfa někdejší belgické salafistické skupiny Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii), je konečný.

Belkacem byl v letech 2012 a 2013 belgickými soudy odsouzen mimo jiné k vězení a pokutě také na základě toho, že v několika případech vyzýval ve videích na YouTube k nenávisti vůči nemuslimům, k jejich diskriminaci a k násilí a útokům na ně. Organizace Sharia4Belgium byla v Belgii v roce 2012 úřady rozpuštěna.

Ve stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva Belkacem argumentoval, že nikdy neměl v úmyslu vyzývat jiné k násilí, nenávisti a diskriminaci, ale že jen v souladu se svobodou slova a vyznání vyjadřoval své myšlenky a přesvědčení.

Soud takovou interpretaci odmítl s tím, že Belkacem se pokusil příslušné ustanovení úmluvy o lidských právech využít v rozporu s jeho původním záměrem. Svého práva na svobodu projevu totiž podle soudu používal způsobem, který šel zcela zjevně proti duchu celé úmluvy o lidských právech.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) se sídlem ve Štrasburku byl zřízen roku 1959 jako orgán Rady Evropy, aby projednával právě možná porušení evropské úmluvy o lidských právech. Nejedná se o instituci Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video