Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Průzkum: Chudí chtějí pracovat, ne brát dávky. I tak ale často živoří

  11:11
Kdo bere dávky, nechce pracovat, říká se často. Výzkum Agentury pro sociální začleňování však toto tvrzení částečně vyvrací. Zjistil, že řada lidí pracuje v různých dočasných zaměstnáních či bez pracovních smluv a skládá příjmy z více nejistých zdrojů. Stálá práce totiž buď není, nebo se jim kvůli nízké mzdě a vedlejším nákladům nevyplatí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Výzkum „Mezi dávkami a prací, která není?“ vypracovala pro vládní Agenturu pro sociální začleňování organizace SPOT - Centrum pro společenské otázky a Multikulturní centrum Praha.

Výzkum

Výzkum je založen na kvalitativním šetření ve dvou regionech České republiky s vysokou mírou nezaměstnanosti a s nízkým počtem dostupných pracovních míst. Mezi dotazovanými byli dlouhodobě či opakovaně nezaměstnaní, kteří měli nedávnou zkušenost s dávkovým systémem z různých typů domácností, dále zaměstnanci úřadů práce, zaměstnavatelé a sociální pracovníci.

„Analýza doplňuje předchozí výzkum, který představoval na několika modelových příkladech situaci rodin, jejichž člen přijal nízko placené zaměstnání. Získáváme podrobnější a barvitější přehled, jaké motivace a faktory hrají roli u lidí rozhodujících se, zda zaměstnání přijmou,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek. 

„Rozhovory, které jsme vedli, jasně ukázaly, že řada domácností dnes nestojí mezi otázkou ‚dávky versus práce‘. Zásadní pro ně je, jak pokrýt své základní náklady a potřeby prostřednictvím nejvhodnější kombinace dostupných zdrojů,“ popisuje hlavní autorka výzkumu Lucie Trlifajová.

Tuto situaci podle Jiránka řeší velká část obyvatel sociálně vyloučených lokalit, ale také čím dál více chudých lidí žijících i jinde.

Podle Trlifajové je nutné se zaměřit na to, zda a v jaké formě je práce v daném místě dostupná. „Je také třeba rozlišovat mezi tím, kdy je práce nedostupná a kdy lidé nejsou ochotni některé práce přijmout. V regionech, kde výzkum probíhal, byly možnosti zaměstnání často velmi omezené, dostupné práce byly často dočasné a nízko hodnocené,“ dodává Lucie Trlifajová.

I s prací na plný úvazek zůstávají na hranici chudoby

V regionech, kde se výzkum prováděl (autoři je nechtějí kvůli ochraně osobních údajů specifikovat) v posledních letech výrazně ubylo pracovních míst pro lidi s nízkou kvalifikací. Naopak přibylo krátkodobých úvazků. Zaměstnání na hlavní pracovní poměr bylo často dostupné jen na dotovaných dočasných pozicích, nejčastěji ve formě veřejně prospěšných prací.

„Řežu dřevo, naposledy jsem to dělal v červnu. Dávají mi padesát korun na hodinu. Nebo jsem byl kosit k nějakým ženským, slíbily mi dvě stovky. Po čtyřech hodinách práce mi daly stovku. Vlastní kosu jsem si musel donést. Nerad už dělám takový melouchy. Zkouší to na vás. Tady ti místní ze vsi ví, že jsem na mizině, tak chtěj, abych dělal za jídlo. Něco mi slíbí a pak mi to nedají,“ popisuje jeden z mužů dotazovaných ve výzkumu.

Odpovědi dotazovaných dokládají, že sociální dávky nefungují jako faktor, který snižuje motivaci k přijetí zaměstnání. Téměř všichni dotázaní by uvítali jistotu dostatečně placeného zaměstnání místo závislosti na podpoře státu, často doplněnou nejistými dočasnými zaměstnáními. Pobírání sociálních dávek je naopak u řady lidí spojeno se silnou frustrací a pocity méněcennosti, a to zejména pokud i s prací na plný úvazek zůstávají pod hranicí chudoby.

„Já když tam vejdu, připadám si úplně jako spodina, že je člověk méněcenej. I když třeba dělám, že se pořád musím prosit státu,“ říká rozvedená matka dvou dětí, která za minimální mzdu dělá veřejně prospěšné práce.

Zadlužení nezaměstnané demotivuje

Po zahrnutí nákladů spojených se zaměstnáním, například na dojíždění či stravování, se příjmy domácností oproti době, kdy byly závislé na sociálních dávkách, téměř neměnily. V některých případech se dokonce zmenšily. Motivaci k práci ovšem neutváří jen rozdíl v příjmech, podstatná je možnost se prací uživit.

Nesrozumitelné úřady

Výzkum dává několik doporučení. Například zlepšení informování na pobočkách úřadů práce,  zvýšení minimální mzdy, snížení nákladů spojených se zaměstnáním (mimo jiné finanční podpora dojíždění).

„Výzkum ukázal, že informovanost chudých lidí o možnostech státní podpory není zdaleka tak podrobná, jak se traduje. Dokumenty a texty na stránkách ministerstva práce jsou často těžko srozumitelné i pro člověka s vysokoškolským diplomem. Neexistuje například ani oficiální online kalkulačka pro kontrolu výpočtu dávek. Navíc opakované změny v legislativě i v IT systémech v posledních letech zvyšují možnost nepřesného výpočtu,“ uvedla hlavní autorka výzkumu Lucie Trlifajová.

Potvrzuje se také, že na ochotu přijmout zaměstnání má výrazný vliv také zadlužení. To působí jako silně demotivující faktor pro zaměstnání především v momentě, kdy je ze mzdy prováděna exekuční srážka a zároveň domácnost nemá vidinu, že dluh splatí.

Pro lidi v exekuci je navíc výhodnější pobírat dávky než mít zaměstnání s nízkým příjmem. Exekuční srážka totiž vede k tomu, že z platuy zůstane jen částka blízká minimální mzdě.

„Mám 12 000 čistého. Devět a půl tisíce mi zůstává, ostatní seberou exekuce. Nájem se vším je 6 500. Čistého zbude 3 000... Začal jsem si víc vážit obyčejných věcí, že mám co k jídlu, že jsou na tom lidé mnohem hůř. Uvědomil jsem si hodnoty života. Vážím si kdejakého kousku chleba,“odpovídá ve výzkumu muž v exekuci.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...