Volební výsledek pod 30 % by mohl vést k rezignaci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Průzkum Medianu říká, že by takový výsledek při jejím posledním dotazování mohl nastat.

Volební výsledek pod 30 % by mohl vést k rezignaci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Průzkum Medianu říká, že by takový výsledek při jejím posledním dotazování mohl nastat. | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD dál ztrácí, Sobotkovi to může zkomplikovat jednání o vládě

  • 1577
Výzkumy společností Median a STEM z druhé poloviny září a první půle října zachytily pokračující sestupný trend sociální demokracie. Pravděpodobnému vítězi volební model Medianu přisuzuje 25,5 % STEM 25,9 %. Oslabila i ODS, její voličské jádro už je u Medianu menší než pětiprocentní. Na viditelné příčky se dostali Svobodní a Piráti.

Pravděpodobný vítěz voleb, Česká strana sociálně demokratická, mezi posledními dvěma výzkumy podle agentury Median výrazně oslabil. Ztráta 6,5 procentního bodu příznivců oproti poslednímu průzkumu je statisticky významná a měřeno počty ztracených procentních bodů je největším zaznamenaným úbytkem. Pro stranu to může znamenat po volbách značný problém při jednáních o nové vládě, kde by neměla tak silnou pozici. 

ODS ztratila 5,5 procentního bodu, což je pro ni relativně bolestivější, protože jí volební model přisuzuje mnohem nižší výsledek než ČSSD.

Celý výzkum

Zpráva na webu agentury Median

Takzvané volební jádro ODS - tedy voliči, kteří jsou si jednak jistí volební účastí, za druhé zcela či skoro jisti, že občanské demokraty zvolí - je nyní menší než pět procent. Ve skutečnosti by se volební zisk, pokud by se hlasovalo v době konání průzkumu, nejspíš nacházel mezi volebním jádrem a volebním potenciálem, který Median u ODS klade na zhruba 11 %.

Volební model (oproti poslednímu výzkumu z července až srpna)
ČSSD25,5 % (- 6,5)SPOZ5 % (+/- 0)
KSČM16 % (+ 0,5)Úsvit4 % (žádná data)
TOP 0913 % (- 2)SZ3 % (+ 1)
ANO13 % (žádná data)Svobodní2,5 % (žádná data)
ODS8 % (- 5,5)Piráti2 % (žádná data)
KDU-ČSL6 % (+2)Ostatní strany2 % (- 7)

Do sestavy jmenovaných stran se dostali Svobodní a Piráti s 2,5, respektive 2 % ve volebním modelu. To by sice na zisk sněmovních křesel nestačilo, strany by ale už získaly stokorunu za každý získaný hlas. Při případném překročení tříprocentní meze i nárok na roční státní příspěvek.

U obou stran by to znamenalo zněkolikanásobení jejich finančních prostředků na případné další kampaně.

Mezi ostatními stranami dotázaní nejčastěji uváděli Hlavu vzhůru a Suverenitu - stranu zdravého rozumu. Dále Změnu, DSSS a LEV 21.

Volební účast by podle Medianu byla 60 %, což je nepatrně méně než při volbách v roce 2010. Jen necelá polovina z předpokládaných voličů je odhodlaná k volbám určitě dorazit a zároveň ví, koho zvolit. Ostatní si buď nejsou příliš jistí účastí (a)nebo tím, kterou stranu vybrat.

Průzkum STEM: ČSSD by získala 67 poslanců, ODS 20

V pátek vydal průzkum také STEM. Model ukazuje, jak by vypadal volební výsledek, kdyby volební účast byla podle zjištění 68 procent. Do Sněmovny by se dostalo šest stran a hnutí.

ČSSD se propadla o 2,1 procenta. Průzkum jí nyní přisuzuje 25,9 procent, což odpovídá 67 poslaneckým mandátům.

Celý průzkum

Zpráva STEM

Ztratila i ODS, která má nyní 8,6 procent, zatímco v druhé polovině září to bylo 12,5 procenta. Aktuální procento by pro stranu teoreticky znamenalo 20 mandátů.

Komunisté by podle průzkumu dosáhli nyní na 33 křesel, také jim ale postupně ve volebního modelu ubývají procenta.

Mezi strany, které posílily patří ANO, co do preferencí v průzkumu druhé, a Úsvit, který v průzkumech STEM poprvé dosáhl více než pěti procent. TOP 09 zůstala s 11,5 procenty víceméně na svém. Preference dotázaných stále oscilují mezi 11 až 12 procenty.

Lidovce podle průzkumu upřednostňuje 4,5 procenta dotázaných, Piráty a Svobodné 3,1 procenta, Zemanovce 2,6 a Stranu zelených rovněž tak.

Vývoj volebního modelu agentury STEM
stranazáří 1září 2říjen
ČSSD30,0 %28,0 %25,9 %
ANO7,5 %10,0 %16,1 %
KSČM15,0 %17,0 %13,3 %
TOP 0912,0 %11,0 %11,5 %
ODS11,0 %12,5 %8,6 %
ÚSVIT2,5 %2,5 %5,9 %
KDU-ČSL5,5 %5,5 %4,5 %
SZ2,5 %3,5 %2,6 %
SPOZ7,5 %5,5 %2,6 %
Svobodnív této době agentura výsledek nezveřejnila3,1 %
Pirátiv této době agentura výsledek nezveřejnila3,1 %

Strany pod pěti procenty nejsou bez šance, musí přesvědčit nerozhodnuté

Sociolog Daniel Prokop z agentury Median upozornil, že volební model Medianu nelze číst tak, že strany těsně pod pětiprocentní hranicí se do Sněmovny nedostanou.

"Informace referuje o podpoře v době dotazování, je zatížena statistickou chybou a je ji nutno chápat v kontextu nízké rozhodnutosti voličů. Analýza volebních jader a potenciálů ukazuje, že volební potenciál hnutí Úsvit byl v době dotazování či těsně po něm cca 7 % a volební potenciál Strany zelených 6 %. Obě strany tak mají reálnou šanci se do Sněmovny probojovat, pokud přesvědčí voliče, kteří je zvažují. Zcela nelze vyloučit ani úspěch Svobodných (volební potenciál 4,5 %)," uvedl Prokop.

Volební model společnosti Median vychází jak z míry odhodlání zúčastnit se voleb, tak i z míry pevnosti rozhodnutí voliče vybrat danou stranu. Otázku, kterou stranu by nyní dotázaný volil, výzkumníci pokládali bez seznamu stran, z nichž by bylo možné vybírat. Přesnou metodiku najdete v tiskové zprávě Medianu.

Volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. V metodice zvolila agentura novinku. "Respondenti měli v říjnu k dispozici jednotlivé lístky se jmény těch stran, které v daném kraji kandidují. Tato metodika oproti obvyklé otevřené otázce dává větší prostor menším, dosud nezavedeným stranám," píše se v jejich tiskové zprávě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video