Prezident Miloš Zeman při návštěvě Frenštátu.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Frenštátu. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Prezident Zeman ztrácí důvěru, věří mu nejméně lidí za poslední rok

  • 956
Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje podle Centra pro výzkum veřejného mínění 48 procent lidí. Je to o osm procent horší výsledek, než jakého prezident dosáhl o měsíc dříve, a nejnižší číslo za poslední rok. S nižší důvěrou veřejnosti se potýká také vláda a obě komory Parlamentu. Naopak krajská a obecní zastupitelstva a také starostové si mírně polepšili.

„V listopadu 2016 prezidentovi republiky důvěru vyjadřovalo 48 % občanů, v tom 15 % prezidentovi důvěřovalo „rozhodně“ a 33 % „spíše“. Nedůvěru prezidentovi republiky vyjádřilo 49 % respondentů, v tom 27 % „spíše“ a 22 % „rozhodně“,“ uvádí zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zbylá tři procenta oslovených se nedokázala rozhodnout.

O měsíc dříve projevilo prezidentovi důvěru 56 procent respondentů, například v březnu letošního roku Zemanovi věřilo dokonce 62 procent lidí. „Důvěra k prezidentovi se tak od začátku druhé poloviny roku 2015 vůbec poprvé dostala pod úroveň 50, i když jen nevýznamně,“ uvádí zpráva o listopadovém stavu.

„Jde o již tradiční podzimní výkyv, který se v různé míře opakuje po každoročním tradičním antizemanovském podzimu,“ komentoval na Twitteru výsledky průzkumu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

05.prosince 2016 v 13:54, příspěvek archivován: 05.prosince 2016 v 14:18

Jde o již tradiční podzimní výkyv, který se v různé míře opakuje po každoročním tradičním antizemanovském podzimu: https://t.co/8GtNCzEHeW

Podrobnější analýza ukazuje, že prezidentovi věří zejména starší lidé. „Častěji prezidentovi důvěřují lidé ve věku od šedesáti let výše, důchodci, lidé věřící, dotázaní ze střední Moravy a Moravskoslezska, obyvatelé měst s populací od 15 do 30 tisíc, lidé, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako ani dobrou, ani špatnou, ti, kteří se politicky zařazují na levici či levý střed, voliči ČSSD či KSČM a ti, kdo důvěřují vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu, krajským i obecním zastupitelstvům, starostům či hejtmanům,“ uvádí výzkum.

Tradičně nižší důvěry než prezident požívá v Česku vláda, v listopadu jí věřilo 35 procent lidí, což je o tři procenta méně než v říjnu. Z analýzy vyplývá, že důvěra ve vládu souvisí mimo jiné i s vnímáním ekonomické situace. Kritičtější lidé nebo ti, kteří vnímají vlastní životní úroveň jako špatnou, mají k vládě nižší důvěru.

Mírnou ztrátu důvěry zažívá také dolní komora parlamentu, které vyslovilo důvěru 26 procent respondentů, to je o procento méně než v předchozím měsíci. Senát si naopak mírně polepšil, když se o něm kladně vyjádřilo 28 procent lidí oproti 27 procentům v říjnu. I tak je to ale horší výsledek než na konci loňského a v prvních měsících letošního roku, kdy důvěru v horní komoru vyslovilo až 33 procent dotázaných.

Nejvyšší důvěru ze sledovaných institucí mají obecní zastupitelstva, pro které se vyjádřilo 62 procent lidí, a samostatní starostové, kterým věří 65 procent lidí. „V případě obecních zastupitelstev se vyšší důvěra, případně nižší nedůvěra, objevuje mezi dotázanými z obcí a malých měst od 800 do 2 tisíc obyvatel, obyvateli Jihomoravského kraje, věřícími katolíky a voliči ČSSD či ANO, naopak nižší důvěru či zvýšenou nedůvěru obecním zastupitelstvům šetření ukázalo u rozhodných nevoličů,“ konstatuje zpráva CVVM.

U obecních, ale také krajských zastupitelstev platí vztah mezi hodnocením ekonomické situace a vlastní životní úrovní. Větší spokojenost obvykle znamená vyšší důvěru v zastupitestva, ale také v práci hejtmanů či starostů. Při srovnání jednotlivých krajů je vidět, že nejvíce lidí věří krajské reprezentaci v Pardubickém kraji, naopak nejnižší důvěry požívají zastupitelé kraje Středočeského a Ústeckého.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video