Profesora genetiky Bryan Sykes ukazuje jeden ze zaslaných vzorků.

Profesora genetiky Bryan Sykes ukazuje jeden ze zaslaných vzorků. | foto: AP

Tajemný yetti? Spíš kráva či tapír, vyčetli vědci ze zaslaných chlupů

  • 10
Milovníci záhad prožívají velké zklamání. Britští vědci prozkoumali chlupy, které údajně patřily yettimu, analýza DNA však existenci bájného primáta nepotvrdila. Zaslané vzorky pocházely z medvědů, krav, vlků či kojota.

Nejčastěji zmiňované teorie o pozorování yettiho a jemu podobných tvorů uváděly, že se pravděpodobně jedná o přeživší neandrtálce nebo jiné, dosud neznámé vývojové větve člověka. V úvahu připadala také možnost, že lidé zpozorovali vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus, uvádí server The Independent.

Tajemný tvor

Zkazky o tajemných obyvatelích hor či hlubokých lesů pocházejí z bájí a legend původních obyvatel z celého světa. Od devatenáctého století se spolu s průzkumem těžko dostupných oblastí začaly objevovat i první snímky obřích stop, rozmazané fotografie či zrnité videozáběry. Ač drtivá většina z nich byla později prohlášena za podvrh, několik se dodnes nepodařilo plně vysvětlit. Asi nejznámější je videozáznam ze severní Kalifornie z roku 1967. Takzvaný Patterson-Gimlin film ukazuje údajného bigfoota, jak si pomalu kráčí lesem. Kritici postavu na videu označují za člověka v gorilím převleku, což však nebylo nikdy spolehlivě dokázáno, hlavně pro příliš věrohodný pohyb postavy. Podívat se můžete třeba zde.

Neověřené teorie se v roce 2012 rozhodli prozkoumat vědci z Oxfordské univerzity pod vedením profesora genetiky Bryana Sykese (více o zahájení výzkumu se dočtete zde). Vědci požádali lidi z celého světa, aby jim zaslali vzorky chlupů údajně pocházejících z těchto „anomálních primátů“. Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvencování genu. Jeden ze vzorků zaslal i proslulý horolezec Reinhold Messner

Výsledek rozboru však zklamal všechny, kdo v existenci bájného stvoření věřili. Dvojice nejslibnějších vzorků (jeden z indického Ladakhu a druhý z Bhútánu) sice mají velkou vědeckou hodnotu, s yettim však nemají nic společného.

Vzorky z medvědů i psů

Vědci zjistili, že tyto vzorky pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci ve zprávě publikované v britském odborném časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje na Kavkazu a v Pamíru), pak pocházely z medvěda hnědého nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového.

Celkem 18 údajných vzorků amerického "bigfoota" bylo z celé škály tvorů od medvěda baribala, přes mývaly a krávy, až po dikobrazy, případně vlka, kojota nebo psa. Zřejmě největším zklamáním byl vzorek srsti z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video