Ukrajinští vojáci s raketomety Grad u Debalceve (8. února 2015)

Ukrajinští vojáci s raketomety Grad u Debalceve (8. února 2015) | foto: Reuters

České firmy dovážely zbraně na Ukrajinu, o licence přišly až nyní

  • 663
Několik českých podniků loni dováželo zbraně na Ukrajinu, a to s vědomím tuzemských úřadů. Ty nezasáhly ani přes prohlášení evropských politiků, že do Kyjeva žádné zbraně nepůjdou. Vývozní licence pozastavilo ministerstvo průmyslu a obchodu teprve minulý týden.

Zbraně na Ukrajinu dodávalo několik českých firem. Minimálně jedna z nich, společnost CZ Hermex, je tam vozila v průběhu celého roku, přestože až do července platilo doporučení Evropské unie, aby se do válkou rozbouřené země dovážel vojenský materiál a technologie.

„Nesmíme dokončit obchod, dodávku zbraní a munice ukrajinskému zákazníkovi, který jsme měli rozběhlý. Ministerstvo průmyslu nám na návrh ministerstva zahraničí až minulý pátek pozastavilo vývozní licenci,“ uvedl právník firmy CZ Hermex Radek Ondruš.

Krize na Ukrajině

Společnost, které ministerstvo udělilo licenci v druhé polovině roku 2013, vyvážela na Ukrajinu zboží za statisíce dolarů. Podle spolumajitele a jednatele Emila Markupa obchodovala s ukrajinskou státní firmou déle než rok. „Byl to podnik, který ty zbraně původně vyráběl a nyní je repasoval. Dodávali jsme jim je ještě loni na podzim, poslední dodávky odešly na sklonku roku,“ řekl Markup.

Zbraně byly podle Ondruše určeny pro ukrajinskou armádu, podle Markupa byla část z nich Ukrajinci po opravě dál vyvážena. Dodávky přerušily až podzimní výbuchy ve vrbětickém skladu, kde firma část zboží skladovala.

CZ Hermex přitom zřejmě nebyla jedinou firmou, která na Ukrajinu zbraně vozila. „Vím minimálně o dalších třech, jména však neznám,“ tvrdí Markup.

Ministerstvo průmyslu pozastavení licencí potvrdilo. „Na základě návrhu ministerstva zahraničí jsme zahájili řízení o pozastavení čerpání tří licencí k vývozu vojenského materiálu na Ukrajinu,“ uvedl Filip Matys z tiskového odboru. Na otázku, proč mohly firmy dodávat zbraně i po vypuknutí ukrajinské krize, neodpověděl.

MF DNES v úterý oslovila kvůli vyjádření i ministerstva zahraničí a obrany, která udělování licencí schvalují. Obě instituce společně reagovaly až ve středu odpoledne. A potvrdily, že některé licence nechaly pozastavit.

„Vláda ČR postupně razantním způsobem zpřísňuje svou vývozní politiku na Ukrajinu. To se odráží v udělování licencí firmám na vývoz vojenského materiálu - v roce 2013 byly uděleny licence na vývoz vojenského materiálu (nikoliv zbraní jako takových) ve výši 111 milionů korun, zatímco v roce 2014 podle údajů ministerstva zahraničních věci poklesla hodnota udělených souhlasů k uděleným licencím na 8 milionů korun,“ uvádí se ve společném stanovisku.

„Politika české vlády je v otázce dodávek zbraní na Ukrajinu i nadále maximálně tvrdá a restriktivní, a proto Česká republika nedodává od vypuknutí krize (od léta 2014) na UA žádné zbraňové systémy a ani neumožnila vydání jakékoliv licence na vývoz zbraní do této země,“ píše se dále.

Porušilo Česko doporučení EU?

Vývoz zbraní na Ukrajinu přesto může pro Česko znamenat mezinárodní problém. Stát totiž zřejmě porušil doporučení EU z února 2014. Ministři zahraničí EU se tehdy na mimořádném zasedání rozhodli, že státy „pozastaví vývozní licence na materiály, kterých by mohlo být použito k vnitřní represi“. Státy také měly znovu posoudit všechny licence, které už byly vydány.

Doporučení sice nikdy nenabylo právní moci, česká vláda se ale zavázala ho dodržovat. Vládní politici, kromě ministra zahraničí například i premiér a ministr obrany, navíc vždy vystupovali proti možnosti pomoci Ukrajině vojenskou technikou.

„Sondoval jsem v té době otázku vývozu na Ukrajinu pro jednoho zahraničního obchodníka a na ministerstvu obrany i zahraničí mi bylo řečeno, ať na jakýkoli vývoz zbraní a výbušnin na Ukrajinu zapomenu,“ uvedl významný odborník na obranu, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován. Markup je však přesvědčen, že jeho firma rozhodně nic nezanedbala. „Vše bylo legální, ke každému vývozu se vyjadřovalo ministerstvo zahraničí,“ říká.

Přestože dva dny po přijetí doporučení Janukovyč padl a uprchl ze země a nová vláda se musela bránit separatistům, přehodnotila Unie své stanovisko až 16. července. Až od toho data byl český vývoz zbraní a munice na Ukrajinu z hlediska Evropské unie legální.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video