Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Lékárny nelegálně vyvezly léky za 150 milionů. I ty, které v ČR chybí

  • 63
Lékárny nelegálně vyvezly léky v hodnotě přes 149 milionů korun. Šlo především o léky pro pacienty s anginou pectoris či cukrovkou. Nejvíc nelegálních vývozů mířilo na Slovensko. Vyplývá to z výsledků kontrol, které ve středu zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav za prohřešky, které byly odhaleny především v loňském roce, vyměřil pokuty ve výši 34 milionů korun.

„Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma,“ uvedl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Nejvíc se vyvezly léky pro pacienty s anginou pectoris, kterých z českých lékáren putovalo do zahraničí asi pět tisíc balení. V řádech tisíců balení byly vyvezeny rovněž léky na cukrovku druhého typu či chronickou obstrukční plicní nemoc. Léčivé přípravky mířily většinou na Slovensko, v jednom případě bylo cílovou zemí Německo.

SÚKL v kontrolách pokračuje i letos, aktuálně ústav řeší případy dalších 22 lékáren. Lékový ústav má také informace o tom, že české lékárny dostávají od slovenských firem nabídky, které se nelegálního exportu týkají. „SÚKL však upozorňuje, že tyto praktiky jsou v příkrém rozporu se zákonem a na tyto nelegální činnosti lékáren se bude i nadále intenzivně zaměřovat,“ uvedl ústav ve zveřejněné zprávě.

Některé problémy s vývozem léků má řešit novela zákona o léčivech, kterou má po odmítnutí Senátu projednat v příštích týdnech Sněmovna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video