Vývoz kradeného zvonu stvrdili památkáři

  • 1
Dětřichovice - Nelegálnímu vývozu vzácného zvonu ze zcela vykradeného kostela v Dětřichovicích na Bruntálsku zřejmě pomohli sami památkáři. Zvon má cenu jednoho milionu korun. Policie šetří, kdo zvon z šestnáctého století prodal do Německa. Bývalá pracovnice odboru Státního památkového ústavu v Praze Daniela Vokolková řekla, že vývozní papíry na prodej zvonu do zahraničí podepsali památkáři v Ostravě.
Další případy obchodu s památkami - uvnitř článku

Povolení během chvilky
"Vím, že když podnikatel z Kozlovic požádal ostravský památkový ústav o vývozní povolení pro kradený dětřichovický zvon, na počkání mu jej vydala pracovnice tohoto ústavu se všemi patřičnými razítky, hologramovými známkami a podpisy," uvádí bývalá památkářka.

"Snad proto, že jej ostravští památkáři vedli jako vzácnost," dodává ironicky. "Památkáři dali na vývoz razítko dokonce vzdor upozornění olomouckých kolegů, že že jde nepochybně o krádež, a že budou o vývoz požádáni," říká Daniela Vokolková. Dodává, že ona sama však neví, kdo zvon muži z Kozlovic prodal.

Zloději památek:

Zloději vykradli hřbitovní kapli

Za vykrádání památek šli
do vězení

Kostelní gang řídil nezaměstnaný boháč

Skandál mezi památkáři
Bruntálská památkářka a pracovnice Státního památkářského ústavu v Ostravě Lubica Mezerová potvrdila, že památkáři opravdu podepsali vývoz zvonu do Německa. "Považuji to za skandál a nevšímavost úřednice, která vývoz povolila. Ač v této instituci pracuji," řekla včera památkářka. "Proto ale také chci, aby se případ do detailu vyšetřil."

Policie dnes šetří případ jako trestní oznámení na neznámého pachatele. Nicméně bruntálská památkářka i lidé opravující kostel trvají na tom, že veškeré zařízení kostela celkem za deset milionů rozprodali nebo odvezli do jiných míst bývalí církevní správci.

Systém ochrany nefunguje
Daniela Vokolková uvádí, že případ dětřichovského zvonu odhaluje naprosto nefungující systém ochrany památek před krádežemi. "Zvon byl vskutku vzácný, raně renesanční, byť na něm nebyl nápis ve slovanském jazyku a reliéf protestanta Martina Luthera," říká kardinálova pracovnice.

Bruntálská památkářka Lubica Mezerová však dodává, že takto je zvon popisován v soupisu mobiliáře dětřichovské farnosti z minulého století. "Proto lidé snažící se obnovit kostel takto zvon popisují, ač ta vyobrazení na zvoně opravdu nejsou," řekla Lubica Mezerová.

Daniela Vokolková se pozastavuje nad současným vztahem lidí k dědictví minulosti. "Ve válkách lidé zvony skrývali například do rybníků a dnes je za pár korun klidně vyvezou pryč," řekla. Zvon ulil v roce 1564 mistr Jan Pleban ve zvonařské dílně v Uničově. Nápis se jménem autora je na zvonu, jinak má být povrch díla čistý.

Z rozpadajícího se kostela zmizel dokonce celý portál

P e l h ř i m o v y - Vykrádání kostelů nebude zřejmě jen tak brzy konec. Například rozpadající se a dnes už téměř zapomenutý kostel v Pelhřimovech na Osoblažsku navštívili před několika dny zloději.

Nákladním autem přijeli ke kostelu, který byl kdysi centrem věřících ze zaniklé početné německé obce, jejichž prázdné domy posloužily po odsunu jako stavební materiál pro nové domy při povodních na Slovensku. Zloději vybourali a naložili bez problémů na korbu cenný gotický portál z kostela.

"Vypadá to, že nynější vykrádání kostelů na Olomoucku se pozvolna rozšiřuje až k nám," řekla památkářka Lubica Mezerová. "Škoda je samozřejmě velká."
Historik Pavel Šopák ze Slezské univerzity v Opavě říká, že vykrádání kostelů svědčí o špatné státní správě.

"Potvrzuje se, že stát je nejhorším správcem památek. V posledních letech mizí opravdu významné kulturní památky jenom proto, že je stát nechce vrátit církvi a nedokáže je ani zapsat do seznamu památkově chráněných objektů," řekl historik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video