Pro ty, kteří se chtějí chránit sami, jsou stále k dispozici vakcíny proti obyčejné chřipce. Ilustrační foto.

Pro ty, kteří se chtějí chránit sami, jsou stále k dispozici vakcíny proti obyčejné chřipce. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MAFRA

„Vyvolení“ budou moci odmítnout vakcínu proti prasečí chřipce

  • 69
Kdo se dostane na seznam státem vybraných lidí, kteří dostanou očkování proti prasečí chřipce, bude jasné přesně za týden. Lékaři ani krajské úřady se ještě stále nedokázali shodnout, kdo všechno vakcínu dostane a kdo ne. "Rozhodně ale nikomu neklekneme na krk a nebudeme do něj násilím cpát vakcínu," říká hlavní imunolog Roman Prymula.

"Do patnáctého září mají krajské úřady poslat návrhy, bez koho se jejich region neobejde. A pak tento kompletní seznam zveřejníme," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

otázky a odpovědi k prasečí chřipce

Vše o nemoci čtěte ve speciálu iDNES.cz

V seznamech se teď totiž usilovně škrtá a krajští zdravotní radové a hygienici počítají každého konkrétního člověka zvlášť. Seznamy tak budou hotové jen chvíli předtím, než vakcína do Česka dorazí. První dávky z celkem půl milionu vakcín se totiž dají čekat už na konci září.

Už teď je jisté, že očkování bude povinné pro ty vybrané, kteří tvoří takzvanou krizovou páteř každého kraje. Povinné bude i v případě chronicky nemocných, což je druhá skupina lidí, jež stát ochrání.

Podle hlavního imunologa Romana Prymuly se však lidé nemusí bát, že by jim někdo vakcínu nutil násilím. "Například těhotné ženy jsou specifickou skupinou a opravdu je nikdo nebude nutit, že se musí nechat naočkovat," dodává.

Očkovací místo určí kraj

Kam si půjdou pacienti, zdravotníci či hasiči pro vakcínu, bude v každém kraji odlišné. "Mělo by to být některé zdravotnické zařízení, nemocnice nebo poliklinika, s dostatečně širokou pracovní dobou a velkým zázemím," říká Šnajdr.

Kromě toho je podle něj v plánu vytvoření jakýchsi mobilních očkovacích stanic, které se budou moci po kraji přemisťovat za lidmi.

Podle Prymuly se počítá i s jistou rezervou vakcín, které se nepřerozdělí hned, ale zůstanou státu "pro jistotu". Něco zbude například i díky tomu, že někdo očkování odmítne.

Do dneška v Česku onemocnělo bezmála 280 lidí. Nikdo nezemřel a žádný nemocný ani neměl vážný průběh choroby.

Pracovníci Státního zdravotního ústavu, kteří virus zkoumají a potvrzují, zda jde o prasečí chřipku, pracují i o víkendech a v noci, aby stihli prozkoumat všechny vzorky. "A to nás hlavní nápor teprve čeká, až trochu víc klesnou teploty," předvídá Marie Otavová z laboratoře pro chřipku.

Investice do vakcíny se vyplatí

Pro ty, kteří se chtějí chránit sami, jsou stále k dispozici vakcíny proti obyčejné chřipce. "Je po nich větší poptávka, ale že by byl v ordinacích nával, to zase ne," říká dětský lékař Pavel Neugebauer.

Epidemiolog Jan Kynčl dodává, že investice do vakcíny se vyplatí ekonomicky hlavně pracujícím. "Již za první den nemoci ztráta z platu výrazně převýší náklady na vakcínu a vlastní očkování," řekl Kynčl pro ČTK.

V lékárně stojí vakcína asi 180 korun, u lékaře je pak třeba zaplatit i očkovací poplatek sto korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video