Příznivci konzervativní středopravicové strany Nová demokracie mávají vlajkami

Příznivci konzervativní středopravicové strany Nová demokracie mávají vlajkami během předvolebního shromáždění v Aténách (3. května 2012) | foto: Reuters

Nechceme šetřit, vzkazuje řecká levice EU a hledá parťáky do vlády

  • 1903
Lídři řeckých levicových stran, jejichž partaje před pár dny vyhrály volby, zbrojí na volby nové. Chtějí, aby země odvolala úspory domluvené v EU a zbavila se smluv, kde se řečtí politici k šetření zavázali.

Řecký prezident Karolos Papulias pověřil šéfa Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexise Tsiprase, aby zkusil sestavit vládu. Tsiprasova strana skončila v nedělních parlamentních volbách na stříbrné příčce.

A Tsipras má jasno, jak kabinet sestaví - po proevropských stranách chce, aby odvolaly sliby dalšího šetření a počítá také s dalšími předčasnými volbami. Šéfovi radikální levice se totiž nelíbí specialita řeckého volebního systému, díky které strana, která zvítězí, obdrží "bonus" v podobě 50 poslanců.

Evropa reaguje poklesem akcií

Západoevropské akcie zakončily úterní rozkolísané obchodování výrazným poklesem a jejich index se propadl na minimum za čtyři měsíce. Trh má obavy z vývoje v Řecku, kde se po nedělních volbách objevily výzvy ke zrušení slibů, které proevropské strany daly mezinárodním věřitelům za jejich záchranu země před bankrotem.

Lídr levicové a protievropské Koalice radikální levice má na ukování vládního kabinetu tři dny. Podle komentátorů je však šance, že Tsipras získá dostatečnou podporu, velmi malá.

Podle Tsiprasových představ musí budoucí kabinet odvolat opatření, na jejichž základě byly sníženy mzdy státních zaměstnanců a důchody. Dále má mít za úkol zrušit zákony umožňující deregulaci pracovního trhu, zavést "veřejný dohled nad bankovním systémem" v zemi a "zřídit komisi, která by kontrolovala řecký dluh a vyhlásila moratorium na jeho splácení".

Dlouhý výčet požadavků a podmínek ovšem šéfovi levicové partaje příliš spojenců nepřihrál - zatím získal jen podporu Demokratické levice, takže má 71 poslanců. Aby měl v řeckém parlamentu většinu, musel by Tsipras přemluvit dalších 80 zákonodárců. Zatím tak není ani v polovině.

Přirozeným spojencem pro SYRIZA by zejména v odporu vůči politice škrtů měla být i Komunistická strana Řecka (KKE), která má 26 poslanců. Její vůdkyně Aleka Paparigová ale už Tsiprasovi telefonicky vzkázala, že komunisté se na žádné vládě podílet nehodlají.

Šetřit chtějí jen dvě parlamentní strany ze sedmi

V pondělí se o zformování kabinetu neúspěšně pokoušel Antonis Samaras, předseda konzervativní Nové demokracie (ND), která sice ve volbách zvítězila, ale nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu k vytvoření jednobarevné vlády. Pomoci pravici nemohli ani její dosavadní koaliční partneři ze socialistické strany PASOK, protože ani dohromady obě strany nemají parlamentní většinu. (o bezprostředním povolebním vývoji čtěte tady)

Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras při projevu v aténském

Všechny indicie tak ukazují na brzké předčasné volby, které by se podle některých řeckých médií mohly konat už příští měsíc - podle prvních odhadů 17. června.

Šance na pokračování dosavadní politiky úspor výměnou za pomoc zemí eurozóny tím ale nejspíš pohasnou, což znepokojuje evropské partnery Řecka a finanční trhy. Ze sedmi stran zastoupených v řeckém parlamentu chtějí totiž v úsporách pokračovat jen dvě z nich.

"Země směřuje ke katastrofě. Pokud v příštích dnech nevznikne vláda národní jednoty, pak nové volby se zdají být nevyhnutelné, přičemž je zřejmé, že vítězem červnového hlasování by byl Tsiprasův radikální blok proti úsporným opatřením," varoval dnes řecký liberální deník Katimerini.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video