Firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončí vývoj léku proti Alzheimerově nemoci (ilustrační foto).

Firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončí vývoj léku proti Alzheimerově nemoci (ilustrační foto). | foto: AP

Vývoj léku proti alzheimeru skončil, neobstál v klinických testech

  • 39
Americké farmaceutické firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončují vývoj léku proti Alzheimerově nemoci. Medikament, který nesl pracovní název bapineuzumab, totiž neobstál v závěrečných kolech dvou klinických testů.

V jednom kole testů dostávali lék pacienti s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby. V porovnání s placebem ale nepřinesl lepší výsledky.

Už na konci července společnosti Pfizer a Johnson & Johnson oznámily, že prostředek neuspěl ani v dalším klinickém testu. Lék proto firmy nebudou podrobovat dalším testům.

Do vývoje prostředku bapineuzumab přitom firmy investovaly značné sumy. Johnson & Johnson v roce 2009 souhlasil s tím, že do něj vloží až 1,5 miliardy dolarů.

Podle agentury Reuters se pozornost upře na vývoj přípravku solanezumab společnosti Eli Lilly, i když i u něj je prý pravděpodobnost úspěchu poměrně malá.

Jak se nemoc projevuje

Choroba začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích už není schopen se sám o sebe postarat.

Zdroj: Česká alzheimerovská společnost

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Na světě jí podle odhadů trpí 36 milionů lidí, v Česku je zhruba 130 tisíc nemocných (více zde). Účinný lék by jeho výrobci mohl podle odborníků přinést miliardy dolarů.

"Je to jedno z dalších zklamání. Pro Alzheimerovu chorobu zatím není žádná dobrá zpráva," řekla iDNES.cz v reakci na zastavení vývoje léku předsedkyně České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová.

Podle ní by však bapineuzumab nepředstavoval výrazný průlom. "Spíše by odstraňoval příznaky, ale ne příčiny. Zatím na alzheimera existují jediné schválené léky. To jsou takzvaná kognitiva, která u některých pacientů zpomalují onemocnění nebo dokonce vedou ke zlepšení soběstačnosti a k odstranění některých poruch chování," říká lékařka z Gerontologického centra v Praze 8.  

Vláda v říjnu 2010 schválila plán Alzheimer, který má zlepšit situaci pacientů s touto nemocí. "Pořád se to oddaluje a čeká se na jeho plnění," upozorňuje Holmerová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Dolar, nemoc, Pfizer, Reuters

Video