Průběh jednoho z programů projektu Za Naturou na túru | foto: Za Naturou na túru

Školáci se učí pod širým nebem, ochranu přírody přednáší i brouk páchník

  • 11
Jaro umožňuje skloubit školní výuku s pobytem na čerstvém vzduchu. A kdo má rád biologii, má další důvod k radosti: může vyrazit na exkurzi do chráněných území a přímo na místě zkoumat jejich tajemství. Nabízí se například exkurze do ptačího ráje, na zbojnický chodníček či do "moravské Amazonie".

Nejdříve putování původními lesy coby pravěcí lovci, potom zemědělská práce starých Keltů i Slovanů, do třetice role osadníků donedávna existující německé osady Purberg a nakonec práce současných ochránců přírody.

Taková je čtyřhodinová náplň školáků v doupovské národní přírodní rezervaci Úhošť. Učí se sledovat vliv člověka na pestrost přírody v současnosti i ve dnech tak dávných, že i zdejší stolové hoře lidé říkali jinak: Vogast, Ugost, Uhosc...

O pár set kilometrů na východ možná právě jiná výprava putuje proti proudu času Dářským rašeliništěm a pátrá po jeho podobě dávno před tím, než tu syn Jiřího z Poděbrad Viktorin "na miestě pustém a dielem zarostlém řečeném Darsko rybník vystavěl a 20 kop kapruov klášteru ždárskému dávati musel."

Ilustrovaná mapa projektu s výukovými programy

Obě scény patří mezi pětadvacet programů projektu Za Naturou na túru, v němž se žáci středních a základních škol vydávají poznávat přírodu přímo v terénu. Formou her sledují vliv člověka na pestrost přírody v různých dobách a vazby mezi lidskou činností a stavem životního prostředí.

V nejzápadnějším cípu Ústeckého kraje například školáci nejdříve musí rozluštit přírodovědeckou tajenku, která jim sdělí, kam se mají vydat. Pak se vtělí do rolí jednotlivých obyvatel vodního ekosystému.

"Myslím, že je to strhlo, spolupracovali, prožívali to... Člověk by řekl, že se nepodaří puberťáky ze sedmé, osmé třídy přesvědčit, aby hráli žáby, kvákali a rozpoznávali, kdo je jaký druh, ale i oni se nakonec nasmáli," hodnotí jednu z posledních výprav Zdeňka Lněníčková ze sdružení Area viva z Valče, které na programu spolupracuje.

Dalším prvkem výuky je hra na 'sukcesi'. "Účastníci se staví do jednotlivých druhů rostlin - jednoletých, dvouletých, trvalých - a sbírají kartičky, vrhají se na živiny, bojují o přežití," popisuje Lněníčková.

Do přírody se může vydat až 7 500 studentů

Hlavní cíle projektu financovaného ministerstvem školství jsou dva: rozvíjet znalosti žáků základních a středních škol o biodiverzitě a ochraně přírody a poskytnout učitelům a pracovníkům středisek ekologické výchovy materiál pro vlastní výukové programy.

Za Naturou na túru

Stránky projektu

Největší část výukových programů naplánovali tvůrci z neziskové společnosti Apus právě na letošek. Odehrávají se v chráněných lokalitách soustavy Natura 2000 a rozmístěné jsou po různých částech republiky, takže si každý může najít nějakou, za kterou nemusí jet příliš daleko.

Každý program má naplánovanou dvacítku realizací, což umožní zapojení až 7 500 dětem ze základních a středních škol. Učitelé mohou objednávat exkurze přímo na webu projektu.

A mimochodem: brouk páchník čeká na školní expedice v přírodní rezervaci Zábělá na Plzeňsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video