Vytvořit si webové stránky není těžké

- Možnost prezentovat se v celosvětové síti využívá dnes celá řada společností i mnoho soukromých osob. Obsáhlejší webová prezentace vyžaduje dobrou znalost alespoň jednoho z programovacích jazyků, vytvoření internetových stránek dnes dostupnými nástroji je však poměrně jednoduché. Chce-li navíc uživatel ušetřit za pronájem prostoru na internetovém serveru, může vytvořenou webovou stránku umístit na některý free server.

Existují v podstatě tři způsoby, jakými si může uživatel či firma své www stránky opatřit: buď je celé sestaví prostřednictvím textového editoru (nejčastěji Microsoft Word) a následně je uloží jako soubor HTML (HyperText Markup Language), nebo je další cestou individuální práce se speciálním HTML editorem. Jako třetí možnost zbývá objednávka kompletní prezentace v grafickém studiu. Všechny tyto způsoby mají svá pro a proti.

Office je dobrý nejen pro práci s dokumenty
K vytvoření www stránek lze použít programy Microsoft Office (Word, Excel, Access), ale také 602Pro PC Suite 2000. Skýtají zajímavou možnost: uživatel vytvoří soubor formátu DOC, XLS či MDB - a ten který generátor jej za něj převede na soubor HTML. Toto řešení je možná rychlé, jednoduché a prakticky bezpracné, nepřesnosti a zprvu nepostřehnutelné chyby však uživatel odhalí mnohdy až při otevření výsledného produktu prohlížečem www stránek.

HTML editory nabízejí různý komfort
Asi nejjednodušším HTML editorem je Poznámkový blok (Notepad), některými nadšenci označovaný za "nejlepší na světě". Vytváří-li uživatel stránky v Poznámkovém bloku, má stoprocentní kontrolu nad zdrojovým kódem a možnost eliminace všech nežádoucích znaků. Stinnou stránkou této metody je časová i manuální náročnost, vyžaduje rovněž velmi dobrou znalost jazyka HTML. Další skupinou programů pro tvorbu www stránek jsou tzv. WYSIWYG editory. Název je zkratkou z anglického "what you see is what you get" (co vidíš, to dostaneš). V praxi to vypadá tak, že uživatel "poskládá" obrázky, texty a další prvky na určitou ohraničenou plochu. Takto vytvořený produkt je přesnou předlohou stránky. Výhodou je tedy fakt, že uživateli odpadá pracný proces přepisování do HTML, neboť to za něj provede editor. V důsledku to však také znamená jisté nepřesnosti či neefektivní užití HTML znaků, což mnohdy vede k nežádoucímu zvětšení zdrojového kódu stránky. Typickým WYSIWIG editorem je Microsoft FrontPage, službu tohoto druhu nabízí řada internetových serverů. Třetí skupinu tvoří "prosté" HTML editory. Zde je potřeba obstojná znalost HTML, práci však výrazně urychlují a usnadňují dialogová okna, která uživatele o potřebné parametry stránky přímo požádají. Práce s těmito programy je zlatou střední cestou - odpadá pracné vypisování všech značek, zároveň je zaručena maximální kontrola podoby kódu.

Grafické studio bývá zárukou kvality
V prvních dvou případech je kvalita výsledného produktu limitována schopnostmi uživatele. Při zadávání zakázky specializované firmě se předpokládá profesionalita tvůrců. Využije-li tedy zákazník těchto služeb, odpovídá výsledek přesně jeho představám (včetně dynamických prvků a mnoha vylepšení, které návštěvníkům prezentace získání potřebných informací výrazně usnadní). Relativní nevýhodou tohoto řešení oproti předchozím je větší finanční náročnost, na druhou stranu si zadavatel může být jist profesionální úrovní odvedené práce. Navíc lze s firmou sjednat i pravidelnou aktualizaci, kterou provede dle přání zákazníka. Hovořit o cenách obecně je těžké, neboť každá prezentace (a její finanční ohodnocení) je de facto prototypem, cena je odvislá od řady faktorů - zdali web dělá jednotlivec, či specializovaný tým, kolik se na něm má objevit grafiky (a jaké), kolik textu atd. Bez nadsázky se dá říci, že cena může být jakákoli.

Editory lze získat snadno
Poznámkovým blokem či jeho ekvivalentem je vybaven téměř každý operační systém. Typickým WYSIWIG editorem je Microsoft FrontPage, službu tohoto druhu nabízí zdarma řada internetových serverů. Mnoho dalších editorů je k dispozici jako sharew are, nejkvalitnější jsou produkty firem Allaire (Homesite), Adobe (GoLive!) a Macromedia (Dreamweaver). "Tvorbě webových stránek se věnuji již dva roky, za tu dobu jsem vyzkoušel asi dvě desítky editorů. Brzy jsem se jednoznačně rozhodl pro Homesite. Oproti systému drag and drop má pro mě nespornou výhodu v tom, že před sebou neustále vidím přesnou podobu HTML kódu, program navíc umožňuje i vizuální kontrolu v interním prohlížeči," říká Jan Hejdrych z mladoboleslavské společnosti PC Team.

Nepodceňujte grafiku

* Vždy volte rozumné barevné kombinace. Pokud je pozadí světlé, barva písma by měla být tmavá, a naopak. Použijete-li na pozadí stránky obrázek, neměl by obsahovat příliš mnoho kontrastních ploch, způsobily by nečitelnost textu.

* Pro webovou grafiku používejte doporučené formáty. Nejrozšířenější jsou GIF (pro drobnější obrázky do 256 barev: tlačítka, oddělovače, ikony) a JPG (pro větší fotografie). U obrázků využijte možnosti zadání alternativního textu, který se objeví po najetí kurzorem na obrázek. Ušetříte tak peníze pomaleji připojeným a zjednodušíte orientaci uživatelům, kteří při prohlížení www stránek vypínají grafiku.

* Definujte barvu, velikost a řez písma. Nejpoužívanějšími fonty jsou Arial, Courier, MS Sans Serif, Times New Roman, Verdana, okrajově Comic Sans. Jiné se nedoporučují, neboť nejsou součástí základní sady fontů a uživatel nemá záruku, že je bude mít nainstalované každý návštěvník jeho stránky.

* Prvky, které na stránku umísťujete, volte s maximálním ohledem na jejich funkčnost. Vyvarujte se nic neříkajících zbytečných animací, obrovských grafických počítadel, ukazatelů času v tom kterém koutě světa. To vše zpomaluje načítání stránky a odrazuje potenciální zájemce o vámi prezentovaný materiál.

* Pokud je to možné, vyvarujte se používání rámů. Nižší verze prohlížečů mají problémy s ukládáním takto koncipovaných stránek, nehledě na to, že i rámy prodlužují načítání.

* Vyvarujte se nejrozšířenějšího neduhu: stylistických nedostatků, a hlavně pravopisných chyb!

Zvažte, kam stránky umístíte

* Nechcete-li investovat nemalý finanční obnos do koupě vlastní domény druhého, případně prvního stupně, využijte služeb některého z mnoha free serverů. Také poskytovatelé internetového připojení nabízejí zpravidla i prostor pro zákazníkovu prezentaci. Chcete-li se vyhnout dlouhé a nezapamatovatelné adrese vašich stránek, použijte přesměrovávací službu.

* Upravované stránky tvoříte ve svém počítači a teprve definitivní podobu je třeba nahrát na web server pomocí FTP nebo internetových adresářů (web folder). Při práci tedy nemusíte být trvale připojeni k internetu.

* Předtím, než na server umístíte svůj výtvor, porovnejte, jak vypadá v MS Internet Exploreru i jak v Netscape. Stává se totiž, že pro každý prohlížeč musíte definovat určitý parametr odlišně, aby ho program akceptoval.

V čem jsou psány www stránky

Základním kódem je jazyk HTML, v němž se pomocí standardizovaných znaků (tagů) v přesně stanoveném pořadí definují všechny parametry www stránky - barva pozadí, barva, velikost a řez písma, umístění a zdroj grafických materiálů, interaktivní odkazy na další stránky či soubory. Jazyk HTML umožňuje vkládání speciálních objektů (nejrůznějších tlačítek, roletkových menu, textových polí) do stránek. Dynamiku www stránek zajišťují modifikace HTML (DHTML, XML, VRML), náročnější webové aplikace či skripty (Java, ASP, PHP3, CGI).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video